taholta.Puolueen eurovaaliehdokas,porilainen metallityöläinen Erno Välimäki suuttui Lapintien todella tökeröistä puheista Sveitsin kansanäänestyksen suhteen.
http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/66495-riita-repesi-vasemmistossa-suorastaan-torkeaa-annika-lapintie
Taas nähdään että vasurien johdolle on maailmanparannus ja vapaa liikkuvuus tärkeämpää kuin suomalaisen duunarin asiat,vasemmisto johto tykkää siitä että virolaiset hanttimiehet tekevät raksahommat täällä.Samaan aikaan rakennusliiton työttömyyskassa maksaa ansiopäivärahaa yli kymmenelle tuhannelle jäsenelleen.
Ei siis mitään isänmaallisuutta Vasemmistoliiton johdolla,eikä näillä stadin "Arhinmäkeläisillä".Todella suuri ero maakuntien vasemmistolaisiin,jotka haluavat ajaa oman maan ja omien miesten etuja.
http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/66495-riita-repesi-vasemmistossa-suorastaan-torkeaa-annika-lapintie
Taas nähdään että vasurien johdolle on maailmanparannus ja vapaa liikkuvuus tärkeämpää kuin suomalaisen duunarin asiat,vasemmisto johto tykkää siitä että virolaiset hanttimiehet tekevät raksahommat täällä.Samaan aikaan rakennusliiton työttömyyskassa maksaa ansiopäivärahaa yli kymmenelle tuhannelle jäsenelleen.
Ei siis mitään isänmaallisuutta Vasemmistoliiton johdolla,eikä näillä stadin "Arhinmäkeläisillä".Todella suuri ero maakuntien vasemmistolaisiin,jotka haluavat ajaa oman maan ja omien miesten etuja.
Vastaukset 50
Vanhimmat
Se että puolustaa vapaata liikkumista ei liene keneltäkään pois. Sveitsin populistit eivät vain ole huomioineet että kaikki vaikuttaa kaikkeen. He tulevat häviämään raskaasti tämän kauppa ja tullisopimuksissaan. Uskoisin että he rupeavat käyttämään muutamassa vuodessa taas tervettä järkeään.
Kansa halusi siellä että oman maan miehille ja naisille riittää töitä,Suomessa halutaan toisin.
Yli puolet Sveitsin kansasta populisteja heh heh...
No lähes puolet ei äänestänyt ollenkaan. Joten lähes puolelet on populisteja,hehehe..
Entä miten muka EU:n sisäinen vapaa liikkuvuus vaarantuu, kuten Lapintie inisee, jos Sveitsi sulkee rajansa?
Sveitsihän ei ole EU:ssa.
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288652013062.html
Missä vasemmisto!? Koska te alatte pitämään suomalaisten puolta? Ettekä virolaisten äpärien!!!
Ensin tutkitaan sitten vasta hutkitaan.
Vasukoille hyysäys ja homolipun heilutus!
Sinähän siitä lipunheilutuksesta olet jo kuukausia puhunut.. Eli kelle se on tärkeintä?
Että Arhi kisoissa ihan turhaan heilutti homolippua?
Ei näköjään. Sinähän olet tainnut löytää itsesi..
Jokohan alkaa typerimmille selvitä minkä takia duunarit lähtee Vasemmistosta,
Meillähän kannatus kasvaa, eikä ihme...
Parasta mitä äänestämällä saa, vasemmisto.
Laskutaidon puute hallitseva ominaisuus suvussasi?
Ei tietääkseni...
Olet siis sukusi musta lammas, kaikista vasuripaskoista paskin?
En kai kaikista..
Koskahan vasemmisto hyväksyy uuden äänestyksen EU:hun
kuulumisesta ja omasta valuutasta?
Vasemmisto ei taida välittää äänestäjien mielipiteestä,
näkihän sen nyt viime vaaleissa,
kaikki lupaukset unohtui heti kun hallitukseen päästiin.
Kenen asialla vasemmisto oikein on?
______________________________
http://www.ts.fi/mielipiteet/lukijan kolumni/557896/Namako kaikki maksetaan velkarahalla
Tämän lisäksi Suomi maksaa tämän tästä miljardien tukipaketteja maille, joiden tukala taloudellinen tilanne on monesti itse aiheutettua ja muiden maiden tiedossa jo kauan ollutta.
Suomen hallitus päätti 20.9. vastaanottaa 500 Syyrian pakolaista. En tiedä, onko kukaan koskaan laskenut mitä meille tuleva pakolainen kansalle maksaa, eli mitkä ovat ne todelliset kulut?
Lehtitiedon mukaan yksi pakolainen maksaa vastaanottokeskuksessa noin 3 500 euroa kuukaudessa.
Nämä pakolaiset elätetään velkarahalla, jonka tulevat sukupolvet joutuvat joskus maksamaan takaisin. Eikö olisi huomattavasti kustannustehokkaampaa auttaa näitä hädänalaisia ihmisiä siellä, missä he nyt ovat.
Kukaan ei varmasti väheksy heidän kärsimyksiään, mutta jos heitä sieltä tuodaan muutama sata tänne täysihoitoon, niin se ei auta jäljelle jääviä 20 miljoonaa mitenkään. Näillä rahoilla tai edes osalla niistä voitaisiin tehdä paljon hyvää Syyriassa ja lähialueilla.
Pelastaako pieni Suomi koko maailman lisää velkaa tekemällä? Saattaa hyvin olla, että tie nousee pystyyn meilläkin tulevilla velkamarkkinoilla. Siksi sopii kysyä, kumpi silloin on ensimmäisenä jonossa, suomalainen vai ulkomaalainen?
Sveitsissä tuommoinen idiotismi saattoi olla juuri syy mikä syöksi koko maan kuilun partaalle..
Sveitsillä menee hyvin,Suomella ei.
Hienoa että meillä on kaksi kansanedustajaa ,toinen liputtelee homojen puolesta ,toinen ottaa kantaa" käkikellomaan asioihin , mitä se meille kuulu ,ei mitään. Mutta kun ei oman maan ongelmiin ei haluta puuttua ,on saatava näkyytta että hereillä ollaan
No kun se vapaa liikkuvuus on myös suomen ja suomalaisten asia..
.ittuako soitatte maamme laulua jos Suomea ei enää ole!
Mihin se suomi on kadonnut?
Ihan hyvin meni ennen tätä vapaata liikkuvuutta Suomessa,mitä ollaan saatu nyt kun rajat on auki.Virolaisia ja Itä-Euroopan maiden rosvojengejä jotka ryöstelevät omaisuutta ympäri Suomen,ja kuinka moni vanhus on menettänyt korunsa/rahansa näiden mamurosvojen toimesta.
Tunnen useita raksaduunareita ja kaikki he kiroavat alimpaan hel.vettiin nämä virolaiset "postinjakajat",jotka tekevät raksoilla täällä sutta ja sontaa urakalla.En ole hyvää sanaa kuullut keltään,mitä näihin virolaisiin tulee.
On se jotenkin kummallista että vasurit niin kiihkeästi ihannoivat vapaata liikkuvuutta.
Kyllä niitä roistoja oli ennen vapaata liikkuvuuttakin tulee mieleen mm. roosna ja lepajoe.Rikollisuus on päinvastoin jopa vähentynyt..
Raksoilla kyllä kehutaan ja haukutaan maahanmuuttajia. Heissä on samanlailla hyviä ja huonompia kuin suomalaisissakin.
Enemmän siellä haukutaan esimiehiä kuin virolaisia.. Vapaa liikkuvuus on ollut jo elinehto niin rakennus,hoiva ja huoltoaloilla. Jos he poistuisivat saisi suomineito laittaa lapunluukulle pitkäksi aikaa.
Ulkomaalaiset rosvojengit eivät täällä ennen pyörineet,tuo roosna ja lepajoe olivat ihan oma lukunsa,eivätkä he ryöstäneet mummoja ja omakotitaloja.
Siinä kävivät putsaamassa tuttavan äidin omakotitalon eräässä hämäläiskaupungissa taannoin kun nainen oli muutaman päivän poissa kotoaan.Poliisit sanoi että virolaisia tai viron venäläisiä tekijät todennäköisesti olivat,sanoivat myös että mitkään hälytyslaitteet eivät pysty estämään näitä mamurikollisia - on se kivaa tulla kotiin kun talo on putsattu.
Suomessa on muuten tuhansittain ammattitaitoisia raksamiehiä kortistosssa.
Lapintie on tuollainen tyhjänpäiväinen nillittäjä eduskunnassa. Toivottavasti se myös äänestetään sieltä ulos seuraavissa vaaleissa.
Hän kirjoittaa blogissaan avoimen kirjeen tälle Erno Välimäelle:
http://annikalapintie.puheenvuoro.uusisuomi.fi/160493-avoin-kirje-eu-vaaliehdokas-erno-valimaelle
Lapintie taitaa olla enemmän kuin hieman tyhmä sinutellessaan kirjeessään Välimäkeä. Eduskunnassahan on tapana teititellä ja tällaisessa kansanedustajan muodollisessa kirjeessäkin se olisi kyllä oletuksena.
Vanhemmat saavat sinutella nuorempiaan.
Ei se tietenkään kiellettyä ole, mutta aika epäkorrektia kuitenkin kun eduskunnassakin kerran teititellään. Ei Lapintie eduskunnassakaan voi sinutella ilman puhemiehen huomautusta.
Ehkä hän otti mallia Arhinmäestä yritti samaa eduskunnassa.
Muutenkin kun tämä yhteys tässä Välimäkeen on muodollinen ja kaiken kansan nähtävillä, teitittely olisi kohdallaan.
Lapintie ei puhu kolumnissaan sanaakaan sveitsiläisten tai muunmaalaisten työläisten palkkaehtojen puolesta.
Viestiketjussa esiintyneet persulaiset kirjoitukset syyllistyvät samaan, koska heidän puolueensa vaatii Suomessa palkkoja alennettavaksi.
Persulaiset kirjoitukset ylistävät maahanmuuton kieltämisen isänmaallisuudeksi, jota Sveitsin kansanäänestyksen tulos ei ole.
Lapintie olettaa sveitsiläisten sulkeneen rajat, mikä on pahimmanlaatuista populismia.
Lapintie ja persut ovat samalla viivalla. Työläisten elinehdot ovat toissijaisia siihen mitä Eu milloinkin päättää.
Vapaa liikkuvuus ja palkkatyöläisten yhteiset edut eivät ole vastakohtia. Kuten Suomen rakennustyöläisten tavoin pitäisi muiden maiden työläisten toimia samalla tavalla. Niiden pitää puolustaa alepalkalla rahdattuja työntekijöitä saamaan saman palkan kuin maassa on. Tähän ei persupuolue yhdy. Päinvastoin se tukee kaikkia alepalkkahommia.
"Vapaa liikkuvuus ja palkkatyöläisten yhteiset edut eivät ole vastakohtia."
Älä puhu skeidaa. EU:n vapaa liikkuvuus säädäntö on luotu palvelemaan pelkästään suurpääoman tarpeita. Sen tarkoitus on ainoastaan ajaa palkkatasot alas ja upottaa työehtosopimukset suohon työvoiman ylitarjonnan avulla, mikä Suomessakin näkyy esim. rakennusalalla. Rakennusliiton jäsenistä yli 15% on tällä hetkellä työttömänä ja samaa aikaan virolaisia on töissä alalla Suomessa 30 000.
Ja mitä Persuihin tulee, niin voisit lopettaa valehtelun. Eilen aamuteeveessä tuli kyllä kaikille selväksi mikä puolue tässä maassa enää duunareita puolustaa - se puolue on perussuomalaiset. Persujen uusi ryhmäpuheenjohtaja teki selväksi lausunnoissaan keiden etujen puolesta puolue toimii - Suomen työläisten! Mielipiteet olivat selvät. Samaa ei voi hyvällä tahdollakaan sanoa Annika "interNATSIonalisti" Lapintiestä joka myös oli ohjelmassa nolaamassa itsensä. Kyllä hävettää myöntää että olen vasemmistoliittoa äänestänyt.
Rakennusliiton jäsenistä työttömyys on n.10%. Ihan faktoihin nojaten..
Ihan faktoihin nojaten rakennusliiton jäsenien työttymyysaste on yli 15% ja se on kovassa nousussa. Uudellamaalla jossa työttömyys on pienintä se on n.10% mutta esimerkiksi Kainuussa jäsenistä on lähes 30% työttömänä
Persut paljastivat itsensä.
Rakennustyömailla kukaan ei lähde persujen kelkkaan muiluttamaan ulkolaisia.
Me jäsenet ja liitto touhuamme mm. persukapitalisteja vastaan hankkimalla ulkolaisille petetyille jälkikäteen palkkasaatavat meidän tessien mukaan. Ulkolaiset ovat saaneet miljoonia euroja toimestamme.
Persuyrittäjätkin käyttävät ulkolaisia hyväkseen. Meidän ja ulkolaisten työläisten edut ovat yhtenevät ja yhdessä meidän pitää toimia.
Persukapitalistit rahastavat onnettomilla ja pikkuagitaattorit lietsovat muukalaisvihaa. Yhtälö ei sovi työväenluokalle.
Annika Lapintie asettui faktisesti persukapitalistien puolella unohtamalla työläisten edut yli rajojen (aloituksen linkki).
Lapintien olisi tullut kertoa, että paremmin palkatussa maassa on maksettava palkkaa sen mukaan ja halpapalkkaiseen maahan saa omalla luvalla mennä (esim. Suomesta Espanjaan) mutta ei sielläkään polkemaan paikallista palkkatasoa.
Persujen linja: Suomalainen kapitalisti polkekoon suomalaista työläistä Huom aamutelevision Soinin jutut: Sotua, terveydenhuoltoa ja kolutusta saa purkaa 2 mrd:n edestä. Soini kellahti kertaheitolla Kokoomuksen sänkyyn huutokauppaamaan työläisten etuja.
Soini ei ole kertaakaan puolustanut kreikkalaista työläistä. Päinvastoin, hän on Kataisen tavoin todennut, että Kreikan työkansa on törsännyt valtion varat.
Mitä iloa on työläiselle asettaa jotkut rajojen sisälle nyljettäväksi tai nylkeä heitä siirtelemällä maasta toiseen.
Työläisten pitää ottaa kysymyksiin näkemys työläisten etujen kansainvälisestä yhteisestä puolustamisesta.
Persujen nationalismi on viheliäisempää kuin eukokkarien direktiivit.
ulkomaalaiset pois suomesta se on ainoa oikea vaihtoehto
Toni pois suomesta se olisi viisas ratkaisu!
ja kansa vaihdetaan?
miksi meidän pitäisi sääliä ulkomaalaisia yhtään?
Miksi meidän pitäisi sääliä tonia yhtään?
Vasurit paljastivat itsensä,he eivät ole tehneet muuta kuin nuolleet porvaria hallituksessa.
Eivätkä edes osaa hävetä . muistelkaa Paavon vaalipuheita, porvarihallitukseen ei lähdetä ,toisin kävi ,mitä se kertoo puolueesta ?
Suu kiinni persut. Jäitte kiinni valehtelusta. Jäitte kiinni nationalismista. Haluatte hakata suomalaista työläistä siinä kuin ulkolaistakin. Puolueenne politiikka on selvä.
Linjanne paljastuu päivä päivältä ja samalla paljastuu Kokoomuksen linja.
Soininne on solminut "kataisten" kanssa kuripolitiikan jatkamisesta tulevassa hallituksessa.
Vasemmistollitossa on otettava ryhtiä ennenkuin kaikki menee. Porvarit jatkavat leikkauspolitiikkaa eikä siinä pennin saaminen auta yhtään. Miksi tukea sitä mitä persupuolue jo tukee mutta josta vasurit saavat loan niskaansa.
Se on sama kun keskustelet puhelintolpan kanssa tai vasurinkaa, niin kyllä se puhelintolppa ymmärtää mut vasuri ei.
Niin se lyhty on sammunut pylväänpäästä ,ainakin tällä komuakalla lopullisesti, tekee noita typeriä avauksia aamusta iltaan ,vastaa sitten itselleen ,
Vasemmistolitto tukee hallituksessa pääomien etuja. Vaikka tekisi sitä vastoin tahtooan, se ei ole puolustelu.
Perussuomalainen puolue on esittänyt useiden edustajiensa kautta niitä tai näitä työväen etuja poljettavaksi. Soini tukee täysin rinnoin 3 mrd leikkauksia. Soini on peruuttanut kritiikin kunta- ja soteremontista.
Palstalla olevat persujen tukijat ovat kieroja ketkuja. Palstapersujen tausta viittaa immoslaisiin ja vastaaviin äärioikeistolaisiin. He ratkuttavat näennäisesti työmiehen kannalta ja samalla vierottavat heitä työväenliikkeestä. Nämä immoslaiset toimivat järjestyneesti kaikilla vasemmistopalstoilla samanlaisella taktiikalla sekä myös Vihreiden, RKP:n ja Kokoomuksen palstoilla. Tavoitteena heillä on äärioikeistolaisen klikin nostattaminen valtaan ja demokrataian lakkauttaminen (a.la Hitler).
Vasurien pitäisi nähdä tämä. Lii Andersson on oikeassa. Äärioikealla piilee suuri vaara demokratialle.
"Taas nähdään että vasurien johdolle on maailmanparannus ja vapaa liikkuvuus tärkeämpää kuin suomalaisen duunarin asiat..."
Kommnetti: Näin on. Hyvä kun muutkin ovat sen huomanneet.
Vasemmisto duunarin asialla hheehhe vitsikö oli . ei naurata . Duunari unohtui kun Arhinmäestä tuli puheenjohtaja ,homot ,lespot ,mamut ovat mitä Vasemmisto edustaa,työmiehelle näytet'ään keskaria ,kuten teki vihreät "savupiipputeollisuus kuka niitä kaipaa " muistanettte vir´hreitten ilkkumisen duunarille ,kun Suomessa meni vielä hyvin .
Jos nyt pitää vasuripaskoja eurovaaleissa äänestää... niin äänestäkää edes duunaria, ei VARATUOMARI Lapintietä!!!
Kyllä tuomarikin työtä tekee.Äänestäkää parasta ja osaavinta kunhan se on vasemmisto..
Homo tai mamu väri tai sänkypartneri ei meitä kiinnosta.Toisin kuin palstan persujuntteja..
Työtä?
Kysy työvoimatoimistosta..