osatyökyvyttömyyseläkkeestä

Tuleeko osatyökyttömyyseläkkeeseen kertakorotus kun se on jatkunut 5 vuotta?

Jos en pysty tekemään osa-aikatyötä ja joudun jäämään kokonaan työkyvyttömyyseläkkeelle esimerkiksi 3 vuoden kuluttua minkä suuruinen on työkyvyttömyyseläkkeeni? Eli lasketaanko eläkkeen määrä uudestaan? Entä laketaanko tulorajat uudestaan?

Lasketaanko pääomatulot mukaan tulorajoihin?

Onko vanhuuseläke saman suuruinen kuin työkyvyttömyyseläke?
2233
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Myös osatyökyvyttömyyseläkkeessä huomioidaan kertakorotus, jos olet tullut työkyvyttömäksi alle 50-vuotiaana ja työkyvyttömyys on jatkunut yhtäjaksoisesti 5 vuotta. Kertakorotus maksettiin ensimmäisen kerran v. 2010.

Jos osatyökyvyttömyyseläke muuttuu täydeksi, niin eläke kaksinkertaistuu. Tulorajat yleensä muuttuvat ja eläkepäätöksessä ilmoitetaan näistä. Eläkkeen rinnalla tehdystä työstä karttunut eläke maksetaan eläkkeen muuttuessa vanhuuseläkkeeksi (jos työsuhde on päättynyt). Eläkettä on silloin haettava.

Vanhuuseläkkeellä ollessa ei ole enää tulorajoituksia, jos menet uudelle työnantajalle.

Pääomatuloja ei huomioida eläkkeessä eikä tulorajoissa.

Kun täysi työkyvyttömyyseläke muuttuu vanhuuseläkkeeksi, niin eläkkeen määrä ei muutu. Vanhuuseläkkeen määrään vaikuttaa myös eläkkeen rinnalla tehdystä kertyvä eläke.

Äänestä

Vielä täsmennyksenä edelliseen. Viimeinen kappale:

"Kun täysi työkyvyttömyyseläke muuttuu vanhuuseläkkeeksi, niin eläkkeen määrä ei muutu. Vanhuuseläkkeen määrään vaikuttaa myös eläkkeen rinnalla tehdystä kertyvä eläke".

Täsmennys: Jos et ole työssä työkyvyttömyyseläkkeellä ollessa, niin se muuttuu samansuuruiseksi vanhuuseläkkeeksi vanhuuseläkeiän täyttäessäsi. Eläkkeen ohella tehty työ kartuttaa lisää eläkettä ja siitä karttunut osuus on haettava erikseen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


osatyökykyinen kirjoitti:

Tuleeko osatyökyttömyyseläkkeeseen kertakorotus kun se on jatkunut 5 vuotta?

Jos en pysty tekemään osa-aikatyötä ja joudun jäämään kokonaan työkyvyttömyyseläkkeelle esimerkiksi 3 vuoden kuluttua minkä suuruinen on työkyvyttömyyseläkkeeni? Eli lasketaanko eläkkeen määrä uudestaan? Entä laketaanko tulorajat uudestaan?

Lasketaanko pääomatulot mukaan tulorajoihin?

Onko vanhuuseläke saman suuruinen kuin työkyvyttömyyseläke?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu