Vanhempien asia on katsoa kakaroitten perään. Ihan turha syyttää muita jos kakarasta tulee narkkari tai juoppo.
Vanhemmat näyttävät esimerkkiä alkoholin kanssa, ja ajatusmallina on että Ville 15v tai Maisa 14v voi maistaa isin ja äidin seurassa alkoholia ettei tarvitse kylillä hillua.
Tässä tullaan porttiteoriaan, ensin alkoholia ja sitten kovempia aineita kun alkoholi ei enää riitä.
En tiedä ketään joka olisi lähtenyt suoraan käyttämään kannabista, amfetamiinia tabuja ym. Yleensä alkoholin kautta käyttö on siirtynyt kovempiin aineisiin.
Suurin syy löytyy kotioloista oli sitten rikas tai köyhä koti niin suurin osa vanhemmista katsokoon peiliin lapsi alkaa käyttämään kovempia aineita kun alkoholi jo yksinään on riittävä huume tuhoamaan ihmisen elämän.
Eikä ne asiat parane sillä että hakee syitä muista jos ei itse tee asioiden eteen mitään.
Porttiteoria huumeisiin?
3
268
Vastaukset
- eitulekaikista
Heips - olen yksi maisa, joka sai maistaa sokeripalassa faijan konjakkia ja kossua, silloin kun joskus pullon osti, yleensä tilipäivänä, se pullo riitti koko kuuksi, kas kun ei ollut juoppo vaan ihan töissä käyvä duunari ja hyvin teki työnsä. Ei tullut minusta juoppoa, ei narkkaria, en edes polta tupakkaa. En enää vuosikymmeneen ole lainkaan maistanut alkoholia, vaikka ei se ole koskaan mikään ongelma ollutkaan. Mutta siitä olen samaa mieltä kanssasi, että kasvatus kuuluu vanhemmille ja kotona pitää olla säännöt jotka koskevat niin aikuisia kuin lapsiakin.
- No niin
Niinpä! Onneksi me ihmiset ollaan erillaisia..
http://www.kyharitie.fi/comics/2010-06-18-kyharitie-13.png- Ville-Maisa 14,5 v.
Ne päihteet kyllä löytyy kylästä kuin kylästä, jos niitä etsii ja tarjolla on. Ihan vaikka lintukoto-Ksrkkilan ulkopuolelta.
Parasta huumetta on muuttaa sieltä pois!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Toiselle puolikkaalleni
Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j492258- 261883
Katu täyttyy askelista...
Hyvää sunnuntaita ja hyvää jatkoa jos näin...Vettä sataa, mutta hyvä vaan, ainakin kasveille.271465Näin susta unta
Teit siinä temppuja ja kurkit huomaanko. Niinkuin sun tarttis sitä epäillä. Öitä tuimalle!151309- 1101289
- 181035
Tiedätkö nainen sen tunteen
Kun toinen tulee jossain vastaan. Naama leviää hymyyn kuin hangonkeksi. Mulla on susta semmonen,tunne.71954Kauniit ihmiset ei ole sinkkuja, se on karu fakta
Ihmisessä on lähes poikkeuksetta aina jotain vikaa jos hän pysyy sinkkuna pitkään. Sori kun sanon tän näin suoraan, mut107884Kristinusko - epätoivoinen yritys pelastaa ihmiset jumalalta
Ei ole mitään sellaista, mitä pitää "pelastua". Lukuun ottamatta tietysti ”jumalan” (sen ei jumalan, joka väittää oleva333853Mikset päästä irti ja hae apua
Mt ongelmiisi. En vaan voi ikinä enää luottaa sinuun, pelkään sinua ja toivon löytäväni jonkun muun. Rahaa sulla on saad74846