aiemmin "hets mot folkgrupp",aivan selvää kiihoitusta kansanryhmää kohtaan siis.Ja arvostettu sanomalehti salli kaiken.Kyllä siellä toivotettiin suomi-mongolit ja ugrit aina uralille asti.
Joten älkää tekopyhät hur.rit viitsikö itkeä täällä "rasistisista" kommenteista,joita myös te itse kirjoittelette täälläkin.
Ja tämä on Suomi24-mainospalsta,ei oikea keskustelu foorumi.
Joten älkää tekopyhät hur.rit viitsikö itkeä täällä "rasistisista" kommenteista,joita myös te itse kirjoittelette täälläkin.
Ja tämä on Suomi24-mainospalsta,ei oikea keskustelu foorumi.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Lisäksi RKP:n, Folktingetin ja Magman asenne on suoranaista suomalaisuusvihaa.
Freudenthalismi elää ja voi hyvin noissa piirteissä. Mutta pääväestöähän Suomessa saa vihata, solvata ja inhota.
Kun vastaa vähänkin samalla mitalla, niin johan sitä on rasistinatsi.
"Mutta pääväestöähän Suomessa saa vihata, solvata ja inhota."
Aivan.
Poliisikinkin nettivinkissä rasistiseksi rikokseksi määritellään rikos joka kohdistuu ... vähemmistö ryhmään. Mutta eipä ole mitään mainintaa enemmistöön kohdistuvasta rikoksesta.
"Rasistiset rikokset ja ihmisviha
Rasistiseksi rikokseksi voidaan luokitella rikos, joka kohdistuu henkilöön kansallisen, rodullisen, etnisen, uskonnollisen tai vähemmistö ryhmään kuulumisen johdosta."
Kielienemmistöön kohdistuva rikos on niin absurdi ja lähes mahdoton ajatus, että sellaista ei lainsäädäntövaiheessa varmaan ole ajateltukaan.
Suomessa, kun nämä enemmistö - vähemmistö -asiat ei tunnu noudattavan mitään järjellistä tapaa, vaan vähemmistö eli svekot määrää loppupeleissä kaikesta. Enemmistö kyllä kelpaa maksamaan laskut svekojen tötöilystä. Näin hullusti on asiat Suomessa.
Tähän pitäisi saada muutos ja - nopeasti sittenkin.
"Rasistiset rikokset ja ihmisviha
Rasistiseksi rikokseksi voidaan luokitella rikos, joka kohdistuu henkilöön kansallisen, rodullisen, etnisen, uskonnollisen tai vähemmistö ryhmään kuulumisen johdosta."
Olet väärässä.
Huomaa tuo lakitekstissä oleva sana - TAI. Tätä suomalaisten solvaamista on tosin yritetty sillä perusteella että "suomalaisuus" ei olisi mikään kansanryhmä ( pitäisi siis sisällä kaikki Suomen kansalaiset rotuun tai uskontoon katsomatta) Myöskään äidinkieletään suomenkieliset eivät olisi kansanryhmä, toisin kuin ruotsinkieliset ( svedu tulkinta).
Täytyisi siis luoda oma käsite "kantasuomalaiset" tai "aitosuomalaiset" joilla olisi sama suoja rasistisia hyökkäyksiä vastaan kuin muillakin suomalaisilla.
Joku tässä lainsäädännössä kuitenkin mättää,sillä eihän ruotsin kieli
ole lainsäädännön mukaan mikään vähemmistökieli vaan tasavertainen
kansalliskieli ,senhän jokainen opiskelija tuntee nahoissaan.
Kyllä nyt jossain fiiraa ja pahasti ja sen me jokainen toki tiedämme.
Kun vielä poliittiset päättäjät saisivat tämän kallonsa niin lakeihin saatasiin
joku tolkku,
juu juu juu
Höblän erektio veltostuu alas.
...
Näin juuri tapahtui ja juuri siksi riittävän moni sai herätyksen.
Nykyään vaatii kirjautumisen joten en todellakaan viitsi enää vaivautua
noita herjauksia lukemaan.
Sellastahan se on aina ollut ja aina tulee olemaan et vastustetaan periaatteen vuoksi.
RKP, folktinget, magma ja HBL toki suojelee suojatyöpaikkoja pakollisen ruotsinkielisyyden varjolla!
...
...
...