Kokoomus vierastaa ansiotuloveron korottamista ja suuntaisi korotukset kulutusveroihin, kuten arvonlisäveroon. Ennen viime eduskuntavaaleja Sdp vastusti jyrkästi tasaverojen korottamista. Urpilainen toteaakin, että hallitus on jo korottanut arvonlisäveroa prosenttiyksiköllä.
Hän ei tarjoa mitään porkkanaa oppositiolle vastaantulosta, mutta lupaa kuunnella herkällä korvalla kaikkia ideoita, joilla talouskasvua saadaan vauhditettua.
Hän ei tarjoa mitään porkkanaa oppositiolle vastaantulosta, mutta lupaa kuunnella herkällä korvalla kaikkia ideoita, joilla talouskasvua saadaan vauhditettua.
Vastaukset 4
Vanhimmat
leikkauslistat sanoi tiilikainen
Kepulla ei ole tähän kriisiin keinoja koska nykyhallitus
on mennyt täsmälleen edellisen kepuhallituksen
pelasta Eurooppa linjalla ja kepu on tukenut hallitusta
äänestyksissä.
Suomalaisten pitää tehdä kuten islantilaiset tekivät
sekä ottaa oma markka takaisin jotta saadaan
vienti taas vetämään.
http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/66587-talousviisaat-nostaisivat-ihmisten-tarkeinta-veroa
VEROTUS
Ruoan arvonlisäveroa ja kiinteistöveroa voitaisiin nostaa, sanovat Aalto-yliopiston taloustieteen professori Sixten Korkman ja Palkansaajien tutkimuslaitoksen johtaja Seija Ilmakunnas.
–Pidän sitä perusteltuna, koska katson näitä alennettuja alv-kantoja vastapainona sille, ettei tarvitsisi sitä yleistä arvonlisäverokantaa nostaa, Ilmakunnas sanoi Uudelle Suomelle valtiosihteeri Martti Hetemäen tiedotustilaisuudessa.
______________________________
näin, otetaan niiltä joilla ei otettavaa ole,olkoon syömättä.
suostunyt neuvotteluihin !