Onko Jumala rasisti?

rasistinen Jumala?

VT:ssä Jumala useassa kohtaa kieltää israelilaisia ottamasta vaimoiksi vierasmaalaisia.
Onko VT:n Jumala siis rasisti?

7

178

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pjdhd

      Sinut voisin ottaa jalkavaimokseni

    • Onko VT:n Jumala siis rasisti?

      Asioilla on sinulle se merkitys jonka sinä niille annat. Paljon löytyy ihmisiä jotka haluavat määrätä miten sinun pitää ajatella. Mikään mahti maailmassa ei kuitenkaan muuta ajatteluasi ellet itse muuta sitä.

    • Otatko huomioon?

      Maailmassa tämä keinotekoinen ihmis-yhteiskunta on lähinnä jo mielivaltaa.
      Täällä samat säännöt eivät siis koskekaan jokaista, jos et usko katso vaikka uutisointia ja lue lehtiä.
      Asiaan liittyen voisi kysyä, mihin ihminen olisi siis itsekkyydessään ja ilkeydessään aikojen saatossa tässä kiristyvässä tilanteessa(ylikansoitus, riittämättömät luonnon varat jne)muuttunut? Vastaan itse,,,, ei paljoakaan, no varsinkaan "puoliaan pitävien", eli vielä hyvinvoivien että hallitsijoiden(tavikset, nousukkaat jotka nostettu "demokratioissa" asemaansa)osalta.


      Rasismi ja muu se kaikki Raamatussa kerrottu epäarvoisuus Luojan sanoiksi ja teoiksi sysättynä on siis se ihmisten keksimä pelote lajitovereitaan varten omien itsekkäiden päämäärien savuttamiseksi.

    • Täällä samat säännöt eivät siis koskekaan jokaista

      Minusta taas ainoa totuus on että se joka syö toista tulee syödyksi.

      Mikä olisi vaihtoehto? Riittääkö että syyllistetään Jumala, tai että syyllistetään se käsitys mikä kelläkin on ns. raamatun jumalasta.

    • -Brina-

      Eiköhän nuo VT:n kertomukset kuvaa lähinnä niiden kirjoittajien näkemyksiä omana aikanaan, jolloin pienehkö juutalaiskansa koetti pysyä yhtenäisenä kansana huolimatta siitä, että he olivat joutuneet jättämään maansa (Babylonia), joutuneet orjiksi Egyptiin ja vasta meidän päivinämme eli n. 60 v sitten saivat itsenäisen Israelin.
      Joka tapauksessa vaikuttaa siltä, että niiden perusteena oleva informaatio ei ole peräisin samaisesta korkeasta jumalallisesta lähteestä kuin mistä Mestari Jeesuksen opetukset tulivat.

    • koettelemus

      Jeesuksen rooli oli tiennäyttäjä, Minä olen Tie Totuus ja Elämä....joka minuun uskoo...

      itseensä uskoo...näin se jatkuu.

      • ihmisten aatos

        Ihmisten systeemit menee lähinnä niin että kun jossain todetaan; "Tämä on vain leikkiä" niin tuo toteaja itse ottaakin asiat vakavasti ja tosissaan(ja hyötyy siksi tilanteesta itse muut lähinnä leikkivät) ja vastaavasti;"Tämä on erittäin vakavaa ja totta" pistäen leikiksi ja huumorin kannalta(ei stressiä hyötyy itse ja muut stressaantuvat).


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Uskallanko laittaa sulle viestiä?

      Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S
      Ikävä
      61
      925
    2. Mikä tekee kaivatustasi

      Haluttavan?
      Ikävä
      34
      857
    3. Lehtikankaan oppilas kuolema

      Mistä lie tyttöparka löytyny, mikä ajaa tekemään itsemurhan tuon ikäsenä 😞
      Kajaani
      16
      856
    4. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      105
      813
    5. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      125
      796
    6. Vieläkin saat

      Sydämen tykyttämään. Vaikka emme näe
      Ikävä
      38
      713
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      72
      596
    8. 42
      589
    9. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      581
    10. En tahallaan sua välttele...

      Olis niin kiva nähdä jossain muualla kuin kaupassa!
      Ikävä
      40
      557
    11. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      29
      553
    12. Nyt kaatuu Kuisla

      Reima Kuisla hakee saneeraukseen – Joitakin velkoja on jo ulosotossa https://www.ilkkapohjalainen.fi/reima-kuisla-hakee
      Seinäjoki
      27
      513
    13. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      112
      478
    14. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      2
      462
    15. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      88
      458
    16. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      60
      454
    17. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      42
      452
    18. Pystyisitkö liikkumaan

      Tai tapailemaan kaivattuasi julkisesti?
      Ikävä
      45
      436
    19. 39
      423
    20. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      35
      417
    Aihe