Mikä maatamme vaivaa,

Ennen rakennettiin mitä vain vaikka maa oli köyhä ja pääomaton sodan jälkeen, nykymeno on kyllä käsittämätöntä ! Miksi kaikki täytyy nyydä ulkomaille ?
16154
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Guggenheim rakennetaan! Ole onnellinen että veronmaksajilla on ylimääräistä rahaa.

Äänestä
  • tuottaa ?

    Äänestä

  • Mitä se kirjoitti:

    tuottaa ?

    olla hyötyäkin, ruma romisko keskellä Helsinkiä voi karkoittaa asukkaita muualle Suomeen..

    Äänestä

  • Voi siitä kirjoitti:

    olla hyötyäkin, ruma romisko keskellä Helsinkiä voi karkoittaa asukkaita muualle Suomeen..

    Ne junan tuomatko se karkoittaa takaisin sinne, mistä ne pakeni kelvottomia elinolosuhteita?

    Äänestä

pac

Äänestä

Guggenheim
Kukkahattu tädit käy maalauksia ym taidetta katsomassa
Homo miesten kanssa.

Joku homo taiteilija laittanut jotain vanhaa kahvipannua...polkupyörää nurin laatalle.
Se sitten taidetta heille.

Ja me maksamme kallisti.

Äänestä

asiallinen kysymys..

Äänestä

Maan johdossa jupit ja vihervasurit,
kaun ovatkin neuvoja antaneet maan johdolle

Heidän jälkeensä maa kuralla.
Ja eipä yllätys, edes !

Äänestä
  • Maataloustuet
    Lantavarvas sedät käy peltoja ym ojia katsomassa
    Homo miesten kanssa.

    Joku homo kepulainen laittanut jotain vanhaa kahvipannua...polkupyörää nurin ojanpieleen.
    Se sitten maataloutta heille.

    Ja me maksamme kallisti.

    Äänestä

Hyvä kysymys. Sotaveteraanisukupolvi perusti Suomeen 1950-70 -luvuilla keskussairaalat, terveyskeskukset, vanhainkodit, päiväkodit, maalaiskuntien oppikoulut ja peruskoulut. Vetivät vanhat mutkaiset maantielinjaukset suoriksi ja päällystivät jäljelle jääneetkin soratiet öljysoralla tai asfaltilla sekä sähköistivät rautateiden pääradat, perustivat maakuntiin lentokenttiä ja modernisoivat satamat. Rakensivat kaupunkeihin lähiöitä ja toisaalta myönsivät maaseudulle omakotitaloja rakentavillekin edullisia lainoja. Ja tämän kaiken ohessa teollistivat Suomen moderniksi valtioksi.

Koko tuota aikaa en ole nähnyt, vaan muistikuvani ulottuvat 1970-luvulle, mutta en muista, että valtio olisi suuremmin valittanut rahan puutetta. On väitetty, että kasvuvauhti johtui siitä, että inflaatio oli hirvittävä, yli 15 prosenttia. Mutta jos inflaatio pakotti jatkuvaan rakentamiseen ja sen avulla syntyi ihmisille hyvä kokonaisuus, miksi sille piti panna stoppi? Aiheellisesti voidaan kysyä, kuka nyt vuorostaan hyötyy matalasta inflaatiosta? Ei ainakaan valtio, eikä tavallinen kansalainen.

Äänestä
  • Mitäs sitten tarkoittaa inflaatio-devalvaatiokierre?
    Enää ei Suomi voi devalvoida, mutta sotien jälkeen devalvoitiin tuon tuosta.

    Äänestä

Alkoi nössöjen aikausi, ns. globaalimarkkinatalous ja alkoi finanssiketkujen pelit. Pistetään köyhien maiden lapset töihin ja sellaisten maiden, jossa ei tarvitse jälkiään korjata. Tuotetaan paljon halvalla sontaa, ja sitten me fiksut länsimaissa hoidetaan vain finansseja . . . tämähän se oli tämän Kokoomuspellen Kataisen märkä uni, surullista vaan että noita samanlaisia löyhähattuja on aivan liikaa, ja siksi meillä on tämä peliyhteiskunta, jossa korruptoitunut pikkuryhmä pelaa ja valtaväestöt maksavat tappiot - yhtäkaikki, sama pieni porukka rikastuu.

Sitten on vielä nämä hienot ilmastokusetukset, joilla lypsetään lansimaiden kansalaisilta loputkin rahat.

Äänestä

Mikäli haluaa satsata edullisesti ns. nykytaiteeseen niin sitähän on jo nähtävillä ympäri Suomea laittomina rakennusjätteen ym. kaatopaikkoina. Samoin autoromuttamoiden ja yleensä romukauppojen tienoilta löytyy tlataidetta ihan ilmaiseksi. Sinne vaan kiertämään koko Helsingin elitti muijineen. Ei mutta kun frakki ja iltapuku päälle ja lähimmät tilataideteokset löytyy jopa ihan läheltä kotinurkkia, nimittäin Tattarisuolta. Samaan kööriin vois lähteä myös Helsingin kaupunginvaltuuston vihreät ja vasurit, kaupunginjohtajasta nyt puhumattakaan.

Äänestä

Kokoomus on viime vuodet ollut hallituksessa ja saanut kaiken tämän surkeuden aikaan.

Äänestä
  • Kannattaa sitten ottaa vakuutus katokorvauksien varalta, sillä 2015 loppuun mennessä Suomessakin aiotaan luopua verovaroin ylläpidetystä katokorvausautomaatista.

    Äänestä

Maatamme on vaivannut jo pitkän aikaa mtä ja heiveröinen poliittinen johtaminen.
Typerät sosialistipresidentit ovat mahdollistaneet anarkia, joka on kaikkialla näkyvissä.
Niinistö presidenttiehdokkaista tyhmimpänä valittiin. Se kuvaa jotenkin vallitsevaa typeryyttä ja Tsadin paikallislehden ja iltapäivälehtien roolia johtajiemme valinnoissa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


saako kysyä ? kirjoitti:

Ennen rakennettiin mitä vain vaikka maa oli köyhä ja pääomaton sodan jälkeen, nykymeno on kyllä käsittämätöntä ! Miksi kaikki täytyy nyydä ulkomaille ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu