Miksi poistettiin nettipoliisille esitetty kysymys?

Onko helluntairikollisilla noin suuri valta, että voivat päästä poistattamaan jopa poliisille tehdyn ilmoituksen, ENNENKUIN SE EHTII SITÄ LUKEA?

Tässä on faktaa. Ketjun poisto on fakta.

KTS, TUU KATTOON!

POLIISILLE TEHTY ILMOITUS POISTETTIIN, ennenkuin poliisi pääsi sitä lukemaan ja vastaamaan siihen!!!
459
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Niimpä. Itse en uskonut alkuunkaan, että aiheen käsittely olisi ollut näin/kin arkaluontoista.

Ketähän tämäkin poistaminen sitten palvelee?Voi pyhä yksinkertaisuus.

Äänestä

Hei, soffiina.

Jos poliisille on jostain asiasta ilmoitettava, uskoisin olevan tehokkaampiakin väyliä sen tekemiseen kuin suomi24:n helluntailaisuus-foorumi. Spekulointi eri nimimerkkien rikollisesta toiminnasta palstalla/palstoilla sisältyköön asialliseen ilmoitukseenne nettipoliisille (johon tämä palvelu antaa mahdollisuuden "ilmoita asiaton viesti" kohdasta, muistaakseni). Muistakaa, että nettipoliisille ilmoittaminen ei tarkoita sitä, että ylläpito saisi tiedon asiattomasta toiminnasta. Eli jos olette kohdanneet korjattavaa vääryyttä, johon haluatte myös ylläpidon puuttuvan, ottakaa erikseen yhteyttä myös heihin.

https://www.poliisi.fi/poliisi/home.nsf/suomi/rikosilmlomake

Tuolla linkillä pääsee tekemään rikosilmoituksen.

http://www.poliisi.fi/poliisi/helsinki/home.nsf/pages/CE65052D1A6A5C52C2257A7E0032480E?opendocument
Tässä nettipoliisin "yleisimmät kysymykset"


Lainaus nettipoliisin vastauksista:

Kysymys: Minua loukataan ja/tai uhkaillaan netissä, mitä minun pitäisi tehdä?

Vastaus: Ensisijaisesti tulee käyttää palvelun tarjoamia estolistoja ja ilmoittaa asiasta ylläpitoon. Mikäli häirintä kuitenkin jatkuu, voit olla yhteydessä nettipoliisiin. Kun ilmoitat asiasta, kerro lyhyesti mitä on tapahtunut ja kenen taholta. Merkitse selkeästi materiaaliin kohdat, mihin haluat nettipoliisin kiinnittävän huomiota ja ota mahdollisuuksien mukaan kuvakaappauksia tapauksesta. Lähetä myös suorat linkit osallisten profiileihin.

Äänestä
  • Mutta, eikö aiheen pohtiminen täällä olisi jo rakentavaa. Itse kommentoin jo poistettuun viestiin ja painotin miten tulisi enemmän ymmärtää vastapuolta,- eikö takertua vähäpätöisiin asioihin kuten täällä/kin tehdään.

    Jos joku on herkkähipiäinen, niin hän ongelmoituu netissä, koska netissä kirjoittajia on pilvin pimein. Taas kokonaan eri asia on, jos joku kertoo fyysisesti uhkailustaan.

    Niin, kyllä ylläpidolla tulisi olla asenne ohjata kirjoittajia /kirjoitustyyliä esimerkein,- eikä poistatella viestejä ilman perusteluja.Siis kertoa ennen poisto, miksi tämä viesti poistetaan piakkoin.

    Äänestä

  • Mä olen vuosia tehnyt tuota. Painanut "Ilmoita asiaton viesti", sitten kirjoittanut ylläpidolle lyhyen tekstin ja ruksannut esim. kohdin "viesti sisältää kunnianloukkauksen".

    Tämän jälkeen olen joskus saattanut jatkaa, painamalla "Ilmoita nettipoliisille" ja sitten sielä ruksannut mm. kohdan "ihmisviha ja rasistiset rikokset", päivämäärän, kellonajan, sekä kirjoittanut mielipiteeni.

    Mitään ei ole koskaan kuulunut. Siksi kokeilin tätä suoraa keinoa, väsätä kirje Fobballe tätä kautta, niin että äijän on pakko se lukea. Viestini oli aivan asiallinen ja perustui kaikilla kohdin tapahtuneisiin tosiasioihin, vaikka ulkopuolinen saattoi ajatella, että mitähän tuo höyrypää nyt väsäilee. Viranomaisen kysyessä mitä tarkoitin kysymällä, että saako esim. neurootikon raiskata, voisin tarkasti perustella kysymykseni tarkoituksen. Vakuutan, että kirjoituksissani on aina selvä logiikka.

    Perustelen: jos poliisiaseman tiskille saapuu hysteerinen ja sekava, änkyttävä nainen ja kertoo tulleensa raiskatuksi, onko poliisin tehtävä naureskella, virnuilla ja päätellä, että hullu, sekava nainen kuvittelee tulleensa raiskatuksi? Olisiko poliisin koskaan mahdollista päätellä, että tiskillä saattaisikin änkyttää vakavassa ja hoitamattomassa shokissa oleva raiskattu nainen, joka olisi kohteliaasti otettava todesta ja ehkä ensin rauhoitellen toimittaa sairaalaan, kun ei osaa sinne itse mennä ja sitten aloittaa asialliset kuulustelut? Tätä tarkoitan. Sillai niinku Criminal Mindseissa tehdään (tv:n poliisisarja, ei uskovaisille.)

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


soffiina kirjoitti:

Onko helluntairikollisilla noin suuri valta, että voivat päästä poistattamaan jopa poliisille tehdyn ilmoituksen, ENNENKUIN SE EHTII SITÄ LUKEA?

Tässä on faktaa. Ketjun poisto on fakta.

KTS, TUU KATTOON!

POLIISILLE TEHTY ILMOITUS POISTETTIIN, ennenkuin poliisi pääsi sitä lukemaan ja vastaamaan siihen!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu