Lauha talvi pohjanmaalla.

Nyt säästetään euroja sähkölaskuissa. Sen kunniaksi korkkaan viinipullon ja muutaman oluen. On syytä juhlia, ennen seuraavia sähkön hinnankorotuksia.
594
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

On kyllä merkillinen talvi? :) eipä ole minunkaan tarvinnut tehdä kun kerran vähän lumitöitä, ja pian on jo maaliskuu kuitenkin :) Mitenkäs nämä lumiurakoitsijat, onko tämä heille suuri katastrofi?

Äänestä

Lumiurakoitsijoilla on vähän töitä vähälumisena talvena. Toisaalta kaupunki säästää euroja kun ei tarvitse tehdä lumitöitä. Suksilla, lumilingoilla,lumikolilla ja lumilapioilla on ollut vähän käyttöä. Hiihtoa harrastaville on lumenpuute ollut kärsimys. Hiihtämään ei ole päässyt kun lumet ovat vähissä. Niimpä moni hiihdonharrastaja suuntaakin matkansa lumisempiin maisemiin lappiin asti. Lumilingon ostajille on lumilinko ollut huono ja kallis investointi tänä talvena. Mitähän ne talonmiehetkin tekevät kun ei ole lumitöitä? Saavat nyt olla jouten ja katsella olumppialaisia ja muiden hiihtämistä.

Äänestä
  • Olen kuullut että nämä lumiurakoitsijat yms saavat kuitenkin palkkansa vaikka lunta ei olekkaan, kun kuuluu sopimukseen muka, pitääkö moinen tyhmyys paikkansa?

    Äänestä

  • Jos ei työtä ei palk kirjoitti:

    Olen kuullut että nämä lumiurakoitsijat yms saavat kuitenkin palkkansa vaikka lunta ei olekkaan, kun kuuluu sopimukseen muka, pitääkö moinen tyhmyys paikkansa?

    Samaa minäkin olen miettinyt, että saavatko palkkaa, kun ei ole auraamista. Toiset varmaan saavat palkkansa. Riippuu minkälaisen sopimuksen ovat tehneet. Suullisen vai kirjallisen

    Äänestä

En minä lunta kaipaa, mutta kerkeäähän sitä tässä vielä tulla ja yleensä maaliskuussa on tullut sakeasti lunta ja monia senttejä, mutta varmasti tämä lumi mikä näin myöhään sataa(jos sataa) niin sitten sulaakin nopeasti auringon paistaessa maaliskuulla korkealta ja eikä lumi ole kerennyt kuukausia pakkaantua tiviiksi. Toivotaan nyt sitten että lämmin kevät meitä hemmottelee jo maaliskuussa ja saadaan kalpeisiin naamoihin tervettä väriä :) Soraa kyllä on ripoteltu kaduille rankalla kädellä ja niissä on sitten tekemistä huhtikuussa kun alkavat talteen keräämään.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


miikka2 kirjoitti:

Nyt säästetään euroja sähkölaskuissa. Sen kunniaksi korkkaan viinipullon ja muutaman oluen. On syytä juhlia, ennen seuraavia sähkön hinnankorotuksia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu