Palkka ikuisuudessa

tuomas''

2

183

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Näin on

      Uskonnollisesta yhdyskunnasta eroaminen

      Alla mainitut kolme uskonnollisesta yhdyskunnasta eroamista koskevaa lomaketta (sekä neljäs, uskonnolliseen yhdyskuntaan liittymistä koskeva lomake) ja niihin liittyvät ohjeet ovat 1.8.2003 voimaan tulleen uuden uskonnonvapauslain (453/2003; ks. FINLEX) mukaiset.

      Lomakkeet kelpaavat näytöllä täytettäviksi, (kaksin kappalein) tulostettaviksi, allekirjoitettaviksi ja maistraattiin tai uskonnolliseen yhdyskuntaan postitse tai käymällä toimitettaviksi. Eroaminen astuu voimaan ilmoituksen saavuttua. Maistraatti lähettää eroamisesta vahvistuksen eronneelle. Näiden lomakkeiden sijasta kelpaavat myös vapaamuotoiset ilmoitukset.

      Uskonnollisesta yhdyskunnasta eroamisestaan voi henkilö päättää itsenäisesti huoltonsa päätyttyä eli täytettyään 18 vuotta tai mentyään sitä ennen avioliittoon. Vaadittua kirjallista ilmoitusta varten on lomake "Eroamisilmoitus".

      15-17-vuotias henkilö voi erota uskonnollisesta yhdyskunnasta huoltajiensa kirjallisella suostumuksella. Tätä varten on nuorelle lomake "Eroamisilmoitus" ja sen liitteeksi lomake "Huoltajien suostumus".

      Mihinkään uskonnolliseen yhdyskuntaan kuulumaton peruskoulun oppilas tai lukion opiskelija voi osallistua elämänkatsomustiedon opetukseen, jos oppilaan huoltaja tai opiskelija itse niin tahtoo.

      Lapsen huoltajat voivat yhteisellä päätöksellään ilmoittaa lapsen eronneeksi uskonnollisesta yhdyskunnasta. Tätä varten on lomake "Eroamisilmoitus". Tämä huoltajien oikeus on riippumaton siitä, mikä huoltajien oma uskonnollinen asema on. Siis huolimatta lomakkeen tätä tarkoitusta varten hankalasta muotoilusta ilmoituksen voi tehdä, vaikka yksikään huoltaja ei samalla eroaisi tästä uskonnollisesta yhdyskunnasta. Kuitenkin, jos lapsi on täyttänyt 12 vuotta, hänet voidaan ilmoittaa eronneeksi uskonnollisesta yhdyskunnasta vain omalla kirjallisella suostumuksellaan. Tätä varten on liitteeksi lomake "Lapsen suostumus".

      Lapsi voi tietysti minkä ikäisenä tahansa itse ehdottaa huoltajilleen, että hänet ilmoitettaisiin eronneeksi uskonnollisesta yhdyskunnasta (ja siirrettäisiin elämänkatsomustiedon opetukseen).

      Vertailun vuoksi esitetään uskonnolliseen yhdyskuntaan liittymistä varten oleva lomake "Liittymisilmoitus". Liittyvän on otettava yhteys asianomaiseen yhdyskuntaan. Yhdyskunnalla voi olla omat jäsenyysehtonsa. Itse uskonnonvapauslaissa ikärajat uskonnolliseen yhdyskuntaan liittymiselle ovat samat kuin uskonnollisesta yhdyskunnasta eroamiselle.

      Täten huoltajat eivät voi liittää 12-17-vuotiasta lasta uskonnollisen yhdyskunnan jäseneksi, ellei tämä anna omaa kirjallista suostumustaan. Tätä varten oleva lomake "Lapsen suostumus" ei kuitenkaan selosta uskonnollisen yhdyskunnan jäsenyyden haitallisia oikeudellisia seuraamuksia kuten mahdollista pakollista uskonnonopetusta ja jäsenmaksua tai kirkollisveroa.

    • Näin on

      Kirkosta eroaminen

      Kirkosta eroaminen on nyt helppoa. Käyttämällä tämän sivuston automaattista palvelua voit erota kirkosta joko täysin sähköisesti tai vaihtoehtoisesti lähettämällä kirjeen postitse.
      https://eroakirkosta.fi/dynamic/index.php/erolomake

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      83
      7111
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7073
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      111
      6188
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5414
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5248
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5215
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5108
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4605
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      17
      3477
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3400
    Aihe