Shekina kirkkaus

htmi

VT:n teksti
Hepreankielen Raamatussa Tanakhissa (VT) ei ole sanaa shekina שכינה. Shekina sana tulee hepreankielen sanasta shakan, joka tarkoittaa asua. Shekina sanan sanotaan tarkoittavan jumalallista läsnäoloa sekä Jumalan läsnäoloa.
Miksi jotkut ihmiset opettavat Jumalan shekina kirkkaudesta, vaikka VT:ssa ei ole yhdessäkään kohtaa hepreankielen sanaa shekina?

http://www.kotipetripaavola.com/shekina.html

25

3884

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • denari

      Amen kiitos Jumalalle totuudesta.

    • Däänikkeni

      Eikös shekina sana esiinny ainakin juutalaisessa kirjallisuudessa, mm Eenokin kirjoissa, joissa sillä kuvattiin sitä avaruusalusta, jolla iso päällikkö laskeutui avaruudesta?

    • Jisreal

      Tarkeaa tietoa. Tata linkkia pitaisi linkittaa myos muille suomi24 palstoille.

    • S P

      Jumalan erityistä läsnäoloa juutalaisessa traditiossa alettiin jo muinoin kutsua
      shekina-kirkkaudeksi. Tuo sana tarkoittaa viipyä, asua ja olla jossakin. Se kuvaa
      Jumalan näkyvän kirkkauden läsnäoloa. Niin kuin auringon valo loistaa valoaan
      kaikkialla, samoin Jumalan shekina-kirkkaus on hänen omiensa yllä.

      Vanhan liiton aikana Jumalan kirkkauden läsnäolon asuinsija oli ensin Mooseksen ilmestysmajassa ja sitten Salomon rakentamassa temppelissä. Uudessa liitossa Jeesuksen ristin lunastustyön jälkeen, kun Pyhä Henki vuodatettiin seurakunnan ylle, Jumala tuli asumaan jokaiseen uskovaan. Jumalan suuri päämäärä on edelleen tuoda taivas maan päälle.

      http://www.cityseurakunta.fi/index.php?option=com_content&view=article&id=476:kirkkauden-laesnaeolo-sinussa&catid=9:seppo&Itemid=10&lang=fi

      • Hepr_kielinenRaamatt

        ""juutalaisessa traditiossa"", . . . kylläkin, mutta Raamattu on meidän uskovien oppikirja, niinhän!!
        Meidän tulee ottaa opetus Raamatusta.


      • Iso Q

        Paavali selkeästi kieltää kiinnittämästä huomiota juutalaisiin taruihin Tiitus 1: 14 ja kehottaa pitäytymään Herran Jeesuksen Kristuksen terveisiin sanoihin 1. Tim. 6:3.


    • KAVOD

      Paavolan opetuksessa on ajankohtaista asiaa kristityille.

      Paljon olen ihmetellyt tuota "shekina kirkkaudesta" puhumista opetuksissa.
      - "Voi veljet" tätä nykyajan menoa ja meininkiä, ei oikein ole asiat kohdallaan nyky-pastoreilla ja nyky-evankelistoilla.

      Opiskelkaa asiaa Paavolan kirjoituksesta ja Raamatusta ja lakatkaa "höpisemästä shekina-kirkkaudesta".

      Suomi tarvitsee Paavolan kaltaisia Raamatun opettajia.

      Kiitos PP:lle!

    • *EndTimes*

      Ja kuitenkin Sana sanoo: Kristus teissä, kirkkauden toivo. Meidät on puettu hänen läsnäoloonsa. Me Jeesuksessa, ja Jeesus meissä. Pyhä Henki ei ole ihmisen päätä varten, vaan koko ihmistä varten. Me muutumme sen kuvan kaltaiseksi jota katselemme. Minä tahdon katsella Jumalan kirkkautta. Katseeni keskipiste ei ole kirkkaus, vaan Jumalaa, mutta Jumalan kirkkaus ei ole Hänestä erotettavissa.
      Vihollinen koittaa aina korvamerkitä merkitykselliset asiat itselleen, että me vihollisen väärennöksiä karttaessamme tulisimme karttaneeksi myös sen, mikä oli hyvää ja aitoa. Niinpä moni uskova pelkää Jumalan läsnäolossa hiljentymistä ja Jumalan kirkkautta. Vihollinen ei kuitenkaan voi vesittää sitä mikä on Jumalasta. En pelkää ollenkaan että Jumalan kirkkaus muuttuu myrkyksi jos ihmiset tietämättään antavat sille väärän nimen. Lähestykää Jumalaa, niin Hän lähestyy teitä. Hän. Ei Jumala anna kiveä kun pyydämme leipää.
      Pitäkää siis huoli että aina etsitte yksin Kristusta ja Hänen valtakuntaansa! Opettelette tuntemaan paimenenne äänen. Kun tuntee rakkaansa, ei vieraat eksytä. Rakkaudessa ei pelkoa ole.

    • bää

      Kyselin Herralta, missä kohtaan shekina kirkkaus esiintyy raamatussa. Hän antoi mieleeni kohdan, jossa pietari ja johannes meni Jeesuksen mukana sinne ilmestysvuorelle. Siellähän Jeesuksen olemus muuttui, kun hän puhui mooseksen ja eliaan kanssa.hänen olemuksensa säteili.

      • Anonyymi

        Valo pakanoille, kirkkaus Israelille
        Pyydä ilmestymään konkreettisesti
        Ilmestyy 100 % varmasti....


    • jääkkis

      Voi teitä epäuskoiset. Uskokaa raamattua ei shekinaa jota ei edes löydy raamatusta.

      • bää

        niin. ei shekinasta puhutakaan mitään raamatussa.mutta Jumalallinen kirkkaus säteili Jeesuksesta tuolla ilmestysvuorella.siksi olenkin skeptinen noista kaikenmaailman shekina patsaista sunmuista hömpötyksistä. tosin tuon dr.owuorin shekina pilvipatsaasta Jumala ei ole minulle puhunut mitään, kun kyselin sitä häneltä.


    • Jeesuksen apostolit

      ovat 144 000 ja riittävät varmuudella!

    • uskossaihanasti

      Shekina on kundalinivoimaa. Hui kauheaa.

    • uskotteko?

      Tärkeintä on, että uskotte Jeesukseen Kristukseen.

    • ihanaolo

      Uskokaa Jeesukseen pitäen Jumalan käskyt. Näin sana opettaa.

    • telkkuri

      Kiitos Jumalan.

    • ällöseksy

      Älkää eksykö.

    • huolisydän

      Ei eksytä eihän?

    • Anonyymi

      Näin Shekinan kolmasti Orisbergis,ja vielä neljännen kerran kärmesrämäkön neulansilmässä

    • Anonyymi

      Valona ilmestyy, en tiedä millä nimellä. Lukemattomia kertoja.

    • Valona ilmestyy ja monta kertaa. Myöskin eri väreinä. Yllätyksenä tai pyydettäessä.

    • Anonyymi

      Ilmestyy Valona. Valo pakanoille, kirkkaus Israelille

    • Anonyymi

      Jumalan kirkkaus ilmestyy (shkina) vain sokeille, sokeilta vihdoinviimein avataan silmät, jotta he näkevät tuomionsa.
      Jumala on oikeuden mukainen.

      • Anonyymi

        Tuomio tuli aluksi kaikille,ja lopuksi vain yhdelle,ja se oli vapauttava


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      208
      2824
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      167
      2501
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      106
      1162
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      67
      990
    5. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      123
      982
    6. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      267
      942
    7. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      317
      909
    8. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      20
      899
    9. Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.

      Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k
      Kaste
      507
      858
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      768
    Aihe