On se jännä kuinka kaikki mitä kirkko puuhateleekin on mukahyvän tekemistä, mutta esim. kuntien tekemiset ei ole , ne on pelkkää velvollisuutta, vaikka kunnat tekee paaaljon enemmän hyvää ku kirkko, joka lisäksi maksattaa liki kaiken auttamistyönsä ulkopuolisilla, valtiolla, kunnilla, järjestoillä, yrityksillä, yksityisten lahjoiutksilla... kunhan ei vain omia kirkollisverotuloja tarvi käyttää, ne varataan 99%:sesti kirkon byrokratian pyörittämiseen.
KIrkko tekee hyvää?
dfhdh
680
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
On se kummaa kun kirkon hyväntekeväisyydellä perustellaan sitä, miksi ateistinkin pitäisi kuulua kirkkoon. Eihän sitä tietenkään voi tehdä hyvää muilla tavoilla?
Kirkot tekee paljon, mutta mikä on sitten se mitä kirkot saarnaa, siinä on pajon korjaamista, ollut jo satoja vuosia
Niinpä se. Kirkko ja kaupunki lehden päätoim. Simola kirjoitti 5.2. että arvoton elämä on arvotonta. Mitä luulet hänen tarkoittavan? - no sitä että ei-kristityillä tai ainakaan uskonnottomilla ei ole, eikä edes voi olla arvoja, ei ainakaan hyviä sellaisia.
Taerkoituksellisesti tai todennäköisemmin tietämättömyyttään jättäen sanomatta että Ns. kristilliset arvot ovat alkujaa lähes poikkeuksetta kristinuskon omimian yleisinhimillisä arvoja joita mm. antiikin filosofit pohtivat kehittelivät kun pyrkivät määrittelemään ns. hyvän elämän sisältöä.
Eli kristillisistä arvoista sönköttäminen on harhautusta, koska ne eivät ole kristinuskon, sen seuraajien, keksintöä,vaan omittua lainatavaraa. Ihan suotavaa että hyviä arvoja otetaan omiksi arvoiksi, mutta kunnia niistä niille joille se kuuluu.
Monet hyvät arvot ovat kristittyjenKIN itselleen ohjenuoraksi hyväksymiä arvoja, ainakin he niin väittävät, vaikka ei sitä heidän teoistaan useinkaan huomaa, voisi päätellä.
Arvot. Kummallinen sana. Päivi Räsänen puhuu arvotyhjiöstä kun puhuu ateisteista. Minusta tuollainen on solvausta, mutta sellainen ministeri Suomessa kuitenkin on.
Kirkolla ei ole ilmeisesti velvollisuutta auttaa?, jos se vähänkin auttelee, ja vielä muiden keräämää apua välikätenä jaellen ja kunnian itseleen otaaen, niin se on jotain ekstraa - hyväntekoa.
Olen ilmeisesti tajunnut kristinuskon arvot ihan väärin. Kyllä on koulujen ussanopetus huonoa, kun ihan väärään luuloon olen jäänyt.
Koulussa ei opi uskonnoista mitään olennaista.
http://freepathways.wordpress.com/2012/10/25/uskontojen-sukupuussa-uv/