Hei!
Olen nuori 16 vuotias tyttö ja haluaisin kysyä teiltä vanhemmilta tätä..
Olen vakavasti masentunut ja itsetuhoinen, minusta tuntuu, että äitini ei tiedä tästä ollenkaan. Hän tietää, että olen muuttunut iloisesta nuoresta surumieliseksi, mutta hän ei ehkä ajattele tästä mitään vakavempaa.. Joku vaihe vain elämässä.
Vanhempani ovat siis eronneet ja asun äitini luona.
Isäni kanssa emme ole kauhean hyvissä väleissä.
Jos teidän lapsenne olisi masentunut, haluaisitko, että hän kertoisi siitä teille?
Pitäisikö minun puhua äidilleni?
Pelkään, että hän pettyy, hän on jo joutunut pettymään ja minusta tuntuu, että hänellä on raskasta nykyään. Kannattaako minun rasittaa häntä?
Mitä teen?
HEI SINÄ VANHEMPI!
3
150
Vastaukset
- Myös äiti
HEI SINÄ NUORI! Sinuna ehdottomasti ottaisin asian mitä pikimmiten puheeksi äitisi kanssa. Ja varsinkin, kun kirjoitit tuntevasi, että äidilläsikin olisi tällä hetkellä raskasta. Voihan olla, että hänkin miettii keskustelun avausta kanssasi. Voimia Sinulle aloitukseen!
- äiti,aiem.mas.
Kerrot että olet vakavasti masentunut, oletko käynyt lääkärissä ja saanut diagnoosiin? Ellet niin käyhän ensin koulun th:n luona ja sitä kautta sitten eteen päin.
Totta kai kerrot äidillesi. Miksi äitisi pettyisi??? Eihän sairaudelle voi mitään.
Tsemppiä!!!- 16vuotiasnuori
Olen käynyt lääkärissä ja diagnoosin saanut. Lääkäri totesi minun tarvitsevan apua, mutta koska kieltäydyin ja nostin niin kovan metelin, eivät he voi minua mihinkään pakottaa, ei siis äitinikään asiasta tiedä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1852680Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482407Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061122- 73921
- 64921
Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20810Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait239809Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka283767Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies88759Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22708