Eli tarkoitus olisi alkaa kasvattamaan sisällä mahdollisesti yrttejä tms, ehkä chiliä jne. En tiedä aiheesta juuri mitään. Voiko esim. tilliä, lehtisalaattia jne,. alkaa kasvattamaan vaikka heti? Vaatiiko jonkun erillisen lampun vai riittääkö ikkunalauta?
Mitkä kasvit / yrtit olisi helpoimpia kasvattaa sisällä?
Apua ihan aloittelijalle!
3
149
Vastaukset
- Hihhuliko oot ?
Tarkoituksesi voi olla vaikka mikä, mutta arvelen ettei ennen huhtikuuta kannata alkaa kasvattamaan mitään, valo ei riitä, jotain siemeniä voi ehkä laittaa multaan huhtikuussa. Kerrostalohuoneistossa ei kannata haaveillakaan salaatinkasvatuksesta ikkunalla helmikuussa.
Tilli onnistuu tuskin koskaan.
Vaikka hankkisit minkälaiset lamput.
Joku varmaan kirjoittaa sinulle lajeista, jotka myöhemmin keväällä voivat onnistua. - valoavaloa4
Kasvit tarvitsevat valoa, jos ikkunasi on aurinkoon useamman tunnin päivässä kasvatus onnistuu. Silloin on luonnollisesti huolehdittava kastelusta toisin kuin varjoisammalla paikalla. Kokeilemalla sitä oppii mikä kasvaa omalla ikkunalla ja parvekkeella. Kesät ja kelit on kuitenkin joka vuosi erilaiset että se mikä tällä kertaa onnistuu ei välttämättä seuraavana vuonna. Rohkeesti vaan kokeilemaan, aloittaisin kasvatuksen kuten edellinen kirjoittaja vasta huhtikuussa.
- mummo ja pappa
Minä olen vasta huhtikuulla,aivan lopulla kylvänyt suoraan ulos ja harso päälle ...
Reilun viikon päästä saat iloita jo työsi tuloksista.
Perunat ja sipulit maahan puolivälissä toukok , kun maa lämpiää 10asteeseen......
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun694909KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1923850- 1883631
Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?783289Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo502979- 252004
- 241971
- 1871857
- 301696
- 431405