Eli tarkoitus olisi alkaa kasvattamaan sisällä mahdollisesti yrttejä tms, ehkä chiliä jne. En tiedä aiheesta juuri mitään. Voiko esim. tilliä, lehtisalaattia jne,. alkaa kasvattamaan vaikka heti? Vaatiiko jonkun erillisen lampun vai riittääkö ikkunalauta?
Mitkä kasvit / yrtit olisi helpoimpia kasvattaa sisällä?
Apua ihan aloittelijalle!
3
234
Vastaukset
- Hihhuliko oot ?
Tarkoituksesi voi olla vaikka mikä, mutta arvelen ettei ennen huhtikuuta kannata alkaa kasvattamaan mitään, valo ei riitä, jotain siemeniä voi ehkä laittaa multaan huhtikuussa. Kerrostalohuoneistossa ei kannata haaveillakaan salaatinkasvatuksesta ikkunalla helmikuussa.
Tilli onnistuu tuskin koskaan.
Vaikka hankkisit minkälaiset lamput.
Joku varmaan kirjoittaa sinulle lajeista, jotka myöhemmin keväällä voivat onnistua. - valoavaloa4
Kasvit tarvitsevat valoa, jos ikkunasi on aurinkoon useamman tunnin päivässä kasvatus onnistuu. Silloin on luonnollisesti huolehdittava kastelusta toisin kuin varjoisammalla paikalla. Kokeilemalla sitä oppii mikä kasvaa omalla ikkunalla ja parvekkeella. Kesät ja kelit on kuitenkin joka vuosi erilaiset että se mikä tällä kertaa onnistuu ei välttämättä seuraavana vuonna. Rohkeesti vaan kokeilemaan, aloittaisin kasvatuksen kuten edellinen kirjoittaja vasta huhtikuussa.
- mummo ja pappa
Minä olen vasta huhtikuulla,aivan lopulla kylvänyt suoraan ulos ja harso päälle ...
Reilun viikon päästä saat iloita jo työsi tuloksista.
Perunat ja sipulit maahan puolivälissä toukok , kun maa lämpiää 10asteeseen......
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986458KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3605994Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei602923Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521092374Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1072048- 1251774
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191653Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1811320- 731217
Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään331178