Hakusessa olis laadukas olutkärry joka ei hajoo heti.
Mistä HYVÄ olutkärry?
4
4513
Vastaukset
- Tässäpä
Tällä kulkee useampikin keissi vaivatta ja tungoksessakin löytyy kummasti tilaa:
http://www.motonet.fi/fi/tuote/802905/Nokkakarry-jatkotasolla- saunakalja1
Tallinkin preorder pakkaa kuulemma nykyään juotavat kaljakärryihin, onko kokemuksia ko. kärryistä, kestävätkö ne kotiin saakka? Hieman epälyttää jos pakkaaminen kärryt maksaa 5 e miten hyvät kärryt saan?
On meinaan aika paskamaista jos kaljat leviää pitkin katuja kotiin mennessä! - Siinäpä juuri
saunakalja1 kirjoitti:
Tallinkin preorder pakkaa kuulemma nykyään juotavat kaljakärryihin, onko kokemuksia ko. kärryistä, kestävätkö ne kotiin saakka? Hieman epälyttää jos pakkaaminen kärryt maksaa 5 e miten hyvät kärryt saan?
On meinaan aika paskamaista jos kaljat leviää pitkin katuja kotiin mennessä!Suomalainen on juuri tuollainen: odottaa ”ilmaisten” kaljakärryjen kestävän kahdeksan keissiä ja itkee sitten pitkin katuja levinneiden juomiensa äärellä.
Kuvittelepa että joutuisit tehtailijana valmistamaan kärryjä eurolla, parilla ja sinulta vaadittaisiin takuu, että kärrysi kestävät hajoamatta 300 prosentin ylikuormaa, vedettiinpä niitä missä tahansa ja miten tahansa!
Minä käytin lokakuun loppuun saakka Viikkarin preorderia: menomatkalla tilaamani ja maksamani juomat odottivat Nokalla rullakossa laiturilla. Siitä ne oli helppo nostella noutajan autoon.
Kun Tulli pani tälle palvelulle stopin, olen ottanut auton laivalle parkkiin parilla kympillä. Tallinnasta maista laivalle palatessa preorder-tilaus odottaa oman auton takaluukun vieressä kyytiin nostamistaan. Helppoa!
Laivan tarjousten ja maissa Tallinnassa tehtävien ostosten hintaerosta ei tarvitse pulista paljoakaan.
- ahtiwaari
Ostin itse ruotsinlaivalta 6 vuotta sitten, silja, varsin jämäkän oloisen kaljakärryn. On vieläkin ehjä. Isot pyörät. Sitten niillä kumilenksuilla ei kannata yrittää laatikkoja sitoa, ne eivät pidä mitään koska ovat venyviä. Kannattaa ostaa (laivalta saa nekin) soljellisia kiinnitysremmejä, jossa metallinen pitävä kiristyssolki. Niitä laittaa pari kolme, ja kiristää kunnolla, niin ei varmasti liiku laatikot yhtään mihinkään. Tietysti jos kotoa löytyy vaikka kiristysliinoja, niin aina parempi, mutta en ole niin järeää kiinnitystä tarvinnut, koska kiristyssoljet ovat tähän asti pitäneet.
Monesti näkee kun joku yrittää pienipyöräisillä kärryillä 8ltk pinoa lähteä kuskaamaan, yhdellä kumilenksulla, ja karmeassa krapulassa. Sen tietää miten siinä käy, ennen kuin pääsee laivasta pihalle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 938078
- 403862
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1021906- 241340
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html321163Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,311089Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia11885Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk53847Olisinko mä voinut käsittää sut väärin
Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt31822Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v27772