miten hammaslääkäriin

Voiko terveyskeskuksen kanssa sopia osamaksuista? Pitäisi paikata pari hammasta ja yksi hammas puuttuu. Siihen kai tulisi silta. Miten olette selvinneet hammaslääkärimaksuista?

4

172

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kyllä voi osittaa

      Voi, soitat laskutukseen kun olet saanut laskun. Minä kävin juuri äskettäin hammaslääkärissä ja soitin laskutukseen osittaa se summa, kun oli niin iso. Sain pari kk lisä aikaa maksaa. Terkveyskeksukset osittaa hyvin isot laskut.

    • 1278

      miten siellä voi mitään 'isoja' laskuja edes tulla... eikös siellä ole sellainen kertakäynti maksu joka on samansuuruinen aina... sentakiahan siellä ei mitään hoidetakaan vaan katsotaan ja annetaan jonnekin vuoden päähän paikkaus aika,,,, jolloin on jo hammas niin mätä ettei tarvi paikata... otetaan pois..... sellaistahan se hammashoito oli jo 30-luvulla.Sama taso.

      • triina

        Höpöjä puhut!
        Lasku määräytyy tietysti sen mukaan mitä tehdään.
        Jos siltoja rakennetaan tai proteeseja tehdään niin lasku on takuuvarmasti iso vaikka onkin kyse terveyskeskuksen hammashoitolasta.
        Muutamia vuosia sitten exälle tehtiin yläproteesi ja alas osaproteesi. Hinta oli jotain 800 e. Nyt varmaan kalliimpia jo.
        Jos on tosi pienet tulot kannattaa kysyä sossusta apua hammaslääkärilaskuun.


      • hölmön hommaa

        Mulle tuli kertamaksuna 600 € lasku, olin yksityisellä ostopalveluna terveyskeskukseen kun ei ollut aikoja antaa. Kirjoittivat sitten viimeisen kerran jälkeen koko laskun kerralla, Sossu ei suostunut tätä maksamaan vaan vaati että minun pitää se ensin itse maksaa. En tähän kyennyt kun ei tuonvaerrna edes jää vuokran jälkeen rahaa. Piti antaa mennä perintätoimistoon jonka kanssa sovein maksavani 50 kuukaudessa. Sossu huomioi tämän joka kuukausi ja lopulta tuli sekin maksettua pois.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      167
      6444
    2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      98
      2979
    3. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      102
      1835
    4. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      44
      1554
    5. Kyllä mä suren

      Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko
      Ikävä
      10
      1266
    6. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      8
      1144
    7. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      13
      1137
    8. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      51
      1087
    9. Miten paljon

      Merkitsen sinulle?
      Ikävä
      17
      1040
    10. Yhteen hiileen velanottoveljet V P K

      Tytäryhtiöissä palaa julkista rahaa ja vastuuttomuuden takia -ei pakollisten -kuntalain edellyttämien asioiden takia! N
      Pyhäjärvi
      75
      1023
    Aihe