P.A.K.K.O.R.U.O.T.S.I. -aloite

Selvä enemmistö kansasta haluaa ruotsin pakolliseksi yo-kirjoituksiin, kuten ennenkin. Ruotsin osaamisen taso on heikentynyt jatko-opinnoissa sen jälkeen kun yo-kirjoituksista poistettiin pakollinen ruotsi. Se oli virhe joka on korjattavissa helposti palauttamalla pakollisuus ja lisäämällä ruotsin opetusta kaikilla kouluasteilla.
778
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Poistiko netti fenno tämän aloituksen jo kertaalleen?

Ihme juttu, kun heillä on näitä aloitteita joka junaan, tirsk! Mutta ei ne yhtään auta, ei timo päästä niitä etuuskuntaan asti.

Äänestä

Kielikylvetys on suositeltavin keino tulevaisuutta ajatellen, etenkin sisä-Suomessa.

Äänestä

Mut kun me ruotsinkieliset paskannetaan pakko- ja virkamiesruotsiin!

ÄääÄÄÄrrrRRrrrkkkKKKPpppppeeeaaahhhh!!!!1!1!

Komento takaisin!

Äänestä
  • Minäkin ruotsinkielisenä suomalaisena ehdottomasti vaadin vapaaehtoisuutta kaikkialle.

    Äänestä

- Eduskuntaan -


Masturboitko samalla kun kirjoitit tuota ?

Äänestä

Ei tallukka etuuskuntaan tule pääseen, ennemmin itämeri jäätyy..............hih.

Äänestä

...

Äänestä

Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Eduskuntaan kirjoitti:

Selvä enemmistö kansasta haluaa ruotsin pakolliseksi yo-kirjoituksiin, kuten ennenkin. Ruotsin osaamisen taso on heikentynyt jatko-opinnoissa sen jälkeen kun yo-kirjoituksista poistettiin pakollinen ruotsi. Se oli virhe joka on korjattavissa helposti palauttamalla pakollisuus ja lisäämällä ruotsin opetusta kaikilla kouluasteilla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu