Myydään 5kk ikäinen tyttölapsi

wake up !

Myymme viisi kuukautta vanhan tyttäremme ajanpuutteen vuoksi.
Pitkän harkinnan jälkeen, olemme tulleet siihen tulokseen, että tyttö on myytävä.
Tällä on aivan järkyttävä koliikki ja meistä kumpikaan ei jaksa sitä.
Eroahdistustakin ilmenee, ja sukupuoleenkaan emme ole tyytyväisiä.
Tyttö on sekarotuinen, isä on amerikkalainen ja itse olen suomalainen.
Tästä syystä hinta vähän alhaisempi, kuin puhdasrotuisella suomalaisella.
Valitsemme tarkkaan tytön tulevan kodin, jossa osataan käsitellä tytön roduille ominaisia piirteitä.
Hintana pidämme 1300€, ettei oteta ihan vaan hetken mielenjohteesta.

Näkyykö tällaisia ilmoituksia missään?

EI TIETENKÄÄN NÄY ! HEI HALOO !

Miksi koirista sitten tulee päivittäin aivan järkyttävä määrä myynti-ilmoituksia?

Mikä oikeuttaa myymään lemmikin pois, kun sen kerran on ottanut? Ei lastakaan myydä pois, jos sille ei muka yhtäkkiä olekaan aikaa.

Sellaisille ihmisille pitäisi määrätä lemmikkienpitokielto, jotka myyvät lemmikkinsä pois. Kun se otetaan, niin se myös pidetään. OLI MIKÄ OLI !

MIKÄÄN syy ei ole hyvä syy myydä lemmikkiään pois, kun sen kerran on kotiovestaan sisään tuonut ja ottanut perheenjäsenekseen. Koskee ihan. joka. ikistä. eläintä.

Vaikka lemmikkejä ei tule kohdella kuten lapsia, niin niitä ei silti tule missään nimessä alkaa myymään eteenpäin, jos ilmenee pikkuisen ongelmia!!

Herätkää hyvät ihmiset ja LOPETTAKAA LEMMIKKIEN HANKKIMINEN, JOS ETTE AIO NIITÄ PITÄÄ !!!

1

294

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • luomumimmit

      juu, ei myyty lemmikkiä, kun isäntä kuoli. Terve keski-ik-inen koira ammuttiin, ettei joutuisi kiertoon. Ja ottaja oli valmis muistaman ko koiraa jopa testamentissään, taatakseen elikolle hyvä loppuelämän.
      Koira ja muu lemmikki on parepi myydä, jos sitä ei jaksa hoitaa. Lapset kertä'hä'n huostaanoton nimissä pois sopimattomista paikoista.
      Pitäiskä kaikki vaivaksi kähyvät lemmikit toimittaa elöin suojelun hoteisiin? Vai olisko parempi että ne viruisi naru päässä takapialla, olisivat iskujen. potkujen yms kohteina ja ulvoisivat yksinöisyyttään häiriten koko kerrostalon elämää.
      Eihän lapsiakaan saa tarhata häkkisängyssä vuodesta toiseen, siihen puututaan, miksi harmilliseksi kähyneen lemmikin pitöisi kiuta kyllästyneiden omistajiensa hoteissa eikä sais vaihta parempaan kotiin?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      76
      4558
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3803
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      149
      3531
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      44
      2004
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      71
      1928
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1239
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      128
      1078
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      137
      1003
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      57
      943
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      857
    Aihe