Temppelivuorta uhkaa sortuminen. Eteläpäässä sijaitsevan moskeijan perustukset ovat huonot, sillä sen alla olevat "Salomon tallit", suuret hallit. Maanjäristykset ovat heikentäneet rakenteita niin, että israelilaiset pelkäävät, että Ramadan-kuukauden aikana tapahtuva sortuminen aiheuttaisi suuren katastrofin. Alueesta vastaava Waqf taasen sanoo, ettei mitään vaaraa ole.
http://www.jpost.com/servlet/Satellite?pagename=JPost/JPArticle/ShowFull&cid=1096172271749
Toivottavasti muslimit ovat tällä kertaa oikeassa.
http://www.jpost.com/servlet/Satellite?pagename=JPost/JPArticle/ShowFull&cid=1096172271749
Toivottavasti muslimit ovat tällä kertaa oikeassa.
Vastaukset 6
Vanhimmat
... että arabit (waqf) ovat tehneet Temppelivuoren uumenissa maan alla valtavia maansiirtoja sieltä pois. Näin he uskovat voivansa hävittää maan päältä kaikki merkit juutalaisten muinaisesta historiasta Temppelivuorella.
Ihmettelen vain, miten he sitten istuttavat "todisteet" omasta muinaisesta palestiinalaisesta historiastaan Temppelivuorella!!!
ja joka tuli todettua jo aiemmin viime keväisissä kekusteluissa tämän asian tiimoilta.
No, kunhan hieman perustukset antavat periksi, niin eipähän tarvitse haudatakaan "myyriä" ainakaan samanpäivän aikana.
...
Illuminaatit voisivat rakentaa Salomonin temppelin.
sinne suunnitellaan Shalomonin temppeliä.
Plutoon?