Nettikeskusteluissa on ilmennyt, että pakkoruotsin voimassapysyminen perustuukin fennokansanedustajien epärehellisyyteen. Kansanedustajat tietävät täsmälleen äänestäjiensä tahdon eli sen, että kansa on pakkoruotsia vastaan. Siitä huolimatta fennokansanedustajat eivät ole tehneet asialle mitään vuosikymmeniin ja näyttää siltä etteivät tulekkaan tekemään asialle mitään.
Fennokansanedustajat hyväksyvät kirkkain otsin kaiken syyttelyn, mikä kohdistuu RKP:hen ja ruotsinkieliseen kansaan. Tällainen fennokansanedustajien käyttäytyminen on anteeksiantamatonta ja raunioittaa koko parlamentaarista järjestelmäämme. Kielipolitiikkamme rakentuu fennokansanedustajien valhesenkärankojen varaan.
Fennokansanedustajat hyväksyvät kirkkain otsin kaiken syyttelyn, mikä kohdistuu RKP:hen ja ruotsinkieliseen kansaan. Tällainen fennokansanedustajien käyttäytyminen on anteeksiantamatonta ja raunioittaa koko parlamentaarista järjestelmäämme. Kielipolitiikkamme rakentuu fennokansanedustajien valhesenkärankojen varaan.
Vastaukset 48
Vanhimmat
Olet oikeassa, että suomalaispäättäjät on korruptoitu surutahojen toimesta.
MUTTA ei se mitenkään vapauta surutahoja syyllisyydestä, vaan päinvastoin lisää sitä!
Näinhän se pullamössöfennomaanilauma eli pullamössöfennosopulilauma nykyisin myötäilee.
Milloin RKP:n epärakentava säätiökikkailu loppuu?
Seteliselkärankaiset fennokansanedustajat ovat kopio äänestejistään.
Ennenkaikkea senaattorimme heijastanevat eläkeläispopulaatiomme vanhentuneita arvoja.
Katainen kutosen matikallaan edustaa juuri tätä sotien jälkeistä ajattelutapaa ja aikaa, jolloin ei tarvinnut osata laskea mitään. Sen kun ilmaantui jollekin tietyömäälle tai raksalle tai sellutehtaalle ja alkoi hölmönä kärrätä kamaa paikasta A paikkaan B tai tuijotteli ruutua. Tyhjänpäiväisestä hommasta tuli liksaa niin sååtånåsti ja sitten rakenneltiin kesämökkejä ja muuta hölmöä.
Nyt on ajat muuttuneet ja vaatimustasot nousseet hurjasti mutta edelleen eläkeläisten suosima poliittinen kartelli jyllää. Perussuomalaisethan on ainoa puolue, jota äänestävät pääasiassa työssäkäyvät. Työssäkäyvää ja koulutettua porukkaa on vaan liian vähän. Eläkeläiset ja muut ajattelua välttelevät ihmiset määräävät.
Seteliselkärankaiset fennokansanedustajat eivät ole mikään uusi ilmiö. Veikko Vennamo puhui seteliselkärankaisilmiöstä jo 60-70 luvuilla. Siihen aikaan tehtiin myös peruskoulupäätökset. Eli koko kielipolitiikka on alun perin rakennettu seteliselkärangalle.
RKP osaavana poliittisena toimijana teki tarkan analyysin ja iski kiinni kuin sika limppuun erinomaisin tuloksin.
Nyt RKP:n pitää kansallisen edun nimissä lopetaa hurmaamiskoneiston tuhoisa toiminta.
RKP on todistanut itselleen että se osaa hurmata lehmän aivoilla varustettua eliittiä mutta sen tulee lopettaa nyt.
Parketin partaveitsen hurmaamiskyky on todistettu mutta puolet lavatanssien naisista on nyt raskaana eli lopettakaa hyvän sään aikana.
Muutos on karvasta. Ennen peruskoulua oli kansakoulu ja oppikoulu. Ainoastaan oppikoulussa opiskeltiin kieliä ja ruotsi oli pakollinen. Homma toimi hyvin ja oppikoulu oli eräänlainen herrahissi ja ruotsin kielen opiskelu sopi oppikouluun hyvin. Alunperin peruskoulun pakollisiin kieliin ei olisi kuulunut ruotsi. Pakkoruotsi tuli koska muutoin ruotsin opiskelu olisi jäänyt epävarmalle pohjalle ja pelättiin, että kato olisi käynyt. Eduskunta äänesti pakoruotsin puolesta ja asiasta ei sitten jupistu.
Sama epärehellisyys jatkuu edelleenkin. Silloisten seteliselkärankaisten fennojen äänekkäät pakkoruotsilapset ovat isiensä kaltaisia eivätkä ota vastuuta. He ovat tämän päivän seteliselkärankaisia kansanedustajia.
He ovat isiensä kaltaisia koska heidän laskutaidottomille äänestäjilleen - eläkeläisille - tämä on enemmän kuin OK.
RKP varmasti ymmärtää tilanteen ja heidän pitäisi osata tässä vaiheessa isänmaan edun takia osata tehdä miehen työ ja vetäytyä.
Mitä ikäpolvea mahtaa komentin kirjoittaja edustaa kun puhuu peruskoulun tuloa vastaan?
Peruskoulun tulo takasi kaikille lapsille yhtäläisen koulutuksen varallisuuteen katsomatta ja on todellakin on vaikuttava tekijä taloudelliseen kasvuumme. Oppikouluun saattoi päästä vapaaoppilaana lahjakas lapsi, mutta oppikirjat ja ruokailit olivat maksullisia; vapautuiminen koski ainoastaan lukukausimaksuja.
Perheet olivat suuria ja jos yksi perheen lapsista sai opiskeltua oppikoulusysteemin keskikouluosuuden, ei välttämättä ollut sen ajan vanhemmilla enää varaa kustantaa seuraavien koulutusta.
Peruskoulu takasi köyhän savupirttisuomalaisen koulutustason, oppikoulu ei. Kansalaiskoulusysteemin puolustaja kuulostaa nimenomaan siltä, että haluaa köyhän perheen lapsien pysyvänkin ruodussaan.
Monesti kansanedustajien mielestä kansassa on yleensä jotain vikaa. Tehkää kansalaiset valintanne ja äänestäkää oikein-->http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288590051124.html
Suru- ja svekomedioilla on tarve sanella ylhäältä alaspäin.
Tarvitsemme myyrän Tieto Oyj tarkkailemaan että saadaan mahdollisesti suhmuroinnit paljastettua.
Fennoihin ja Fennomaaneihin ei voi luottaa. Tämän osoittaa pakkoruotsin olemassaolo.
Ei vaan laskutaidottomiin ja substanssiin keskittymättömiin ihmisiin - kielestä riippumatta - ei voi luottaa.
Ongelma on todellinen, se on suuri ja se uhkaa kansallista hyvinvointia. Toivottavasti ette ihan hirveästi asialle naura RKP:ssä koska siinä tapauksessa kuulutte samaan surkeaan laskutaidottomaan sakkiin kuin ne joita käytätte hyväksenne.
Substanssi ja laskutaito puuttuvat seteliselkärankaisilta kansanedustajilta. Heillä ei voi olla kielipoliittista omaa näkemystä, jos substanssi ja laskutaito ovat puutteellisia. Vanha totuus eli että hötöpohjalle ei voi rakentaa mitään pysyvämpää. RKP on rakeanut sekin hötöpohjalle mutta 40 vuotta se on kuitenkin pystynyt paaluttamaan perustuksia.
RKP:n tulee kansallisen edun nimissä lopettaa tällainen.
Suomalaissenaattorit eivät pysty tyhmyyttään lopettamaan ellei jokin shokki (esim. raju luottoluokituksen lasku ja IMF:n holhous) pakota siihen.
Tarvitseeko RKP samanlaista shokkia ymmärtääkseen miten painovoima ja muut fysiikan lait toimivat?
Fennomaanit ovat sitä mieltä, että jos kansanedustaja ei edusta äänestäjiään niin syyllinen on RKP. RKP sitten varmastikkin edustaa äänestäjiään hyvin ja rehellisesti.
RKP panee oman edun kansallisen edun edelle.
En usko, että kansallinen etu on ruotsin kielen osaamattomuus. Koska RKP on ruotsin kielen osaamisen edistäjä, se toimii kansallisten etujen kannalta positiivisesti. Toimiiko mikään muu puolu selkeästi jonkin muun kielen kuin Suomen eduksi?. Ei, muut puolueet eivät ole kantaansa kertoneet mutta eivät myöskään ole toimineet ruotsin kieltä vastaan. Eduskunta kyllä on erittäin vahvasti laajan kieliopetuksen kannalla eli ei nyt kannata kansanedustajia kokonaan tuomita.
Liika on aina liikaa ja kääntyy itseään vastaan. Ei kannata leikkiä ettei tätä ymmärrä, koska ei se toimi.
Kyllä tuossa äskeisessä kyhäelmässä oli sen verran tolkkua, ettei voi ainakaan väittää etteikö koululaitos tarjoaisi kielten opetusta varsin laajalla rintamalla.
Kyse on siis loppujen lopuksi painotuksista, järkevoinnistä ja optimoinnista. En kylä tiedä onko koko pakkoruotsirevohka ihan tarkoituksenmukainen tarvittavien muutoksien kannalta. Kyllä todellakin on kuplaan puhallettu paineita ihan tarkoituksellisesti. Mielenkiintoista sitten nähdä, miten kuplan puhjettua tapahtunutta analysoidaan. Voisi kuvitella, ettei puhtain paperein selviä mikään osapuoli.
Meni yli hilseen
Kielitarjontaa on kouluissa sen verran, että vapaaehtoisena kielenä voisi lukea jotain "maailmankieltä" ihan niin kuin ennenkin. On mielenkiintoinen pointti, että nuoriso ei enää arvosta kielitaitoa samalla tavoin kuin ennen ja ota vaikka saksaa tai venäjää kasilla. Onneksi osa kuitenkin arvostaa, valitsee ja opiskelee niitä. Ehkä heistä tulee jatkossa se tulevaisuuden kansainvälinen porukka.
Pakkoruotsikuplassa on todellisuudessa paljolti kysymys laiskuudesta. Kilelien opiskelu ei kiinnosta nykynuorisoa. Englanti riittää ja sillä siisti.
Suomessa harrastetaan voimakasta lobbausta ruotsin kielen opetusta vastaan ja lobbaus on tässä yhteydessä viritetty koko ruotsinkielistä väestönosaa kohtaan. Eduskunnassa on ollut ainoastaan pienimuotoisia puolueitten välisiä keskusteluja kielikysymyksissä.
"Englanti riittää ja sillä siisti."
No, totuushan ei pala tulessakaan.
Eräs kieli, mitä on myös hyvä osata, on matematiikka. Suomessa sitä kutsutaan "Pakkomatematiikaksi".
Eduskunnan vapaata pätöksentekoa uhataan pakkoruotsilobbareiden toimesta.
Ei sisältöä tässä
Pakkoruotsilobbarit ovat lobbareitten lobbareita. Siihen nähden RKP:n pikkulobbaukset ovat kuin pikkupierut Saharassa. Mutta väliäkö sillä, pääasia, että fennomaanit valehtelee fennoille RKP:n ja säätiöitten lahjovan fennokansanedustajat surumyönteisiksi.
Mikä on fennokansa?
Onko se kenties neiti fennojen lilliputtikansa joka koostuu 4-5 netti fennosta? Ja onko heillä siis joku fennonkansan edustaja jossain?
Tuo on se kokoluokka. Kyseinen fennokansa seurustelee ja uhoaa keskenään täällä nettisivuilla. Koska tämä fennokansa ei ymmärrä kuin omaa pikkufennoiluaan se kieltää kaiken muun maailman olemassaolon. Eli kyse on varsinaisesta hiekkalaatikkojengistä.
Kuule, suomalaisista 65-80% gallupista riippuen haluaa vapaata kielivalintaa ja sinä kutsut heitä fennokansaksi ja väität, että kyseessä on hiekkalaatikkojengi.
Onko sinun noin helppo valehdella itsellesi ja muille?
Tavallisen kansanedustajan mahdollisuudet ovat vähäiset tässä asiassa. Poliittinen järjestelmämme on niin eliittivetoinen.
Jopa pakkoruotsin ystävänä tunnettu Virkkunen oli opetusministeriuransa alussa epäilevä pakon suhteen, mutta valitteli toimittajalle, ettei yksi ministerinreppana voi tehdä kovin paljoa. Niinpä!
RKP on ainoa ryhmä, joka on laatinut ja ajanut pakkoruotsia.
Jos muiden kieliryhmien poliitikot hoitaisivat pakkoruotsituksen, RKP:n ei olisi tarvinnut tehdä kaikkea tätä:
- RKP laati pakkoruotsin peruskouluun 1968.
- RKP opetusministeri toi pakkoruotsin yliopistolle ja korkeakouluihin 1978.
- RKP on vastustanut jokaista yritystä lieventää pakkoa.
- RKP tilasi lisää pakkoa laadittamalla hallitusohjelman kielipoliittisen osion jo ennen vaaleja 2011.
- RKP ei tyytynyt asiantuntijoiden tuntijakoon peruskouluille vaan ilmoitti ryhtyvänsä hallituksen suljettujen ovien takana hakemaan pakkoruotsin varhaistusta alakouluihin ja sai haluamansa 2012.
Kun RKP nyt on tehnyt kaiken tämän ja paljon muuta pakkoruotsin eteen, täytyy hyväksyä se, etteivät muut kieliryhmät osaa RKP:n mielestä pakkoruotsittaa itse.
Mitä muut siis ajattelevat?
Puoluejohdot ja muu eliitti
Vain puoluejohdot ovat pakkoruotsimyönteisiä. Tämä näyttää olevan ehdoton måste poliittiselle nousulle. Vain ellitin ulkopuolelta tulevat voivat tehdä vastoin ruotsinkielisen verkoston toiveita. Tämän vuoksi esimerkiksi Vanhanen yllätti poistamalla pakkoruotsin yo-kirjoituksista, sillä hän oli tullut huipulle vahingossa ja siksi jäänyt vaille pakkoruotsiin sitouttamista.
Kansanedustajat
Viime vaalien jälkeen käytiin läpi vaalikonevastaukset pakkoruotsiin liittyen ja voitiin laskea, että vähemmistö kannatti nykyistä pakkoa. Nyt puoluejohdot ovat kaitseneet omiaan niin, että monen edustajan takki on kääntynyt puolue-eliitin linjoille. Pakkoruotsin avoin vastustus voi merkitä vaatimattomalle riviedustajalle poliittista itsemurhaa. Vaaleja ennen on aika taas kääntää takkia ja silloin siihen on lupa, koska fennoäänet kelpaavat.
Kansanedustajat saavat myös pelätä leimaamista, jota ruotsinkieliset verkostot harrastavat. Rosa Meriläinen kirjoitti joitakin vuosia sitten varsin räväkästi pakkoruotsista nuoren kansanedustajan taltuttajana: "--- jos aikoisi kohota vaikka puolueen puheenjohtajaksi --- pitäisi osata puhua sujuvaa ruotsia, koska muuten kaikki pilkkaavat oppimattomaksi noloksi moukkatankeroksi, jota saa hävetä..."
Äänestäjät
Äänestäjistä joka puolueessa RKP:tä ja Vihreitä lukuunottamatta enemmistö kannattaa vapaaehtoista ruotsia, Vihreiden nuoretkin ovat jo tätä mieltä.
Kokonaisuus
Tässä näkyy hyvin se tilanne, mikä on pakkoruotsin takana. RKP ja sen ruotsinkieliset verkostot ylläpitävät pakkoa.
On selvää, että jos RKP lopettaa piilokorruption ja sille millään tavoin kuulumattoman työskentelyn muiden kieliryhmien lasten ja nuorten pakon lobbaamisessa, pakkoruotsi purkautuu heti.
Pakkoruotsilobbarijärjestö on epäpoliittinen mutta käytännössä helvetin poliittinen lobbarijärjestö Suomalaisuuden Liitto. Sen törkeämpää pakkoruotsilobbausta ei Suomessa ole. Persut rahoittavat koko Suomalaisuuden Liiton lobbauksen puoluetukieuroilla. Suomalaisuuden Liitto valehtelee olevansa puolueeton vaikka sen hallituskin on 100% sti Persupoliitikkojen valloittama. Huh, mille valheellisuudelle he ovat toimintansa rakentaneet.
Asialliseen kommenttiin sveko vastaa useimmiten alkamalla puhua puuta heinää persuista.
Ei tuollainen harhautusyritys muuta faktoja.
Nimimerkki Persujärjestö ei kyllä harhauta millään tavoin vaan kirjoittaa, mikä on totuus. Väittääkö joku ettei Suomalaisuuden Liitto olisi muka olisi persujärjestö ja väittääkö joku etteikö järjestö väitä olevansa puolueeton.
Kuule, suomalaisista 65-80% gallupista riippuen haluaa vapaata kielivalintaa.
Hiukan ylempänä sinä kutsuit heitä fennokansaksi ja väitit vähätellen, että kyseessä on hiekkalaatikkojengi, pieni joukko.
Nyt kutsut heitä persuiksi, vaikkei persujen kannatusluvut vielä noin korkeita ole.
Yrität vain viedä ihmisten huomion pois siitä, ettetpärjää tässä keskustelussa.
Tavallisen kansanedustajan mahdollisuudet ovat vähäiset tässä asiassa. Poliittinen järjestelmämme on niin eliittivetoinen.
Jopa pakkoruotsin ystävänä tunnettu Virkkunen oli opetusministeriuransa alussa epäilevä pakon suhteen, mutta valitteli toimittajalle, ettei yksi ministerinreppana voi tehdä kovin paljoa. Niinpä!
RKP on ainoa ryhmä, joka on laatinut ja ajanut pakkoruotsia.
Jos muiden kieliryhmien poliitikot hoitaisivat pakkoruotsituksen, RKP:n ei olisi tarvinnut tehdä kaikkea tätä:
- RKP laati pakkoruotsin peruskouluun 1968.
- RKP opetusministeri toi pakkoruotsin yliopistolle ja korkeakouluihin 1978.
- RKP on vastustanut jokaista yritystä lieventää pakkoa.
- RKP tilasi lisää pakkoa laadittamalla hallitusohjelman kielipoliittisen osion jo ennen vaaleja 2011.
- RKP ei tyytynyt asiantuntijoiden tuntijakoon peruskouluille vaan ilmoitti ryhtyvänsä hallituksen suljettujen ovien takana hakemaan pakkoruotsin varhaistusta alakouluihin ja sai haluamansa 2012.
Kun RKP nyt on tehnyt kaiken tämän ja paljon muuta pakkoruotsin eteen, täytyy hyväksyä se, etteivät muut kieliryhmät osaa RKP:n mielestä pakkoruotsittaa itse.
Mitä muut siis ajattelevat?
Puoluejohdot ja muu eliitti
Vain puoluejohdot ovat pakkoruotsimyönteisiä. Tämä näyttää olevan ehdoton måste poliittiselle nousulle. Vain ellitin ulkopuolelta tulevat voivat tehdä vastoin ruotsinkielisen verkoston toiveita. Tämän vuoksi esimerkiksi Vanhanen yllätti poistamalla pakkoruotsin yo-kirjoituksista, sillä hän oli tullut huipulle vahingossa ja siksi jäänyt vaille pakkoruotsiin sitouttamista.
Kansanedustajat
Viime vaalien jälkeen käytiin läpi vaalikonevastaukset pakkoruotsiin liittyen ja voitiin laskea, että vähemmistö kannatti nykyistä pakkoa. Nyt puoluejohdot ovat kaitseneet omiaan niin, että monen edustajan takki on kääntynyt puolue-eliitin linjoille. Pakkoruotsin avoin vastustus voi merkitä vaatimattomalle riviedustajalle poliittista itsemurhaa. Vaaleja ennen on aika taas kääntää takkia ja silloin siihen on lupa, koska fennoäänet kelpaavat.
Kansanedustajat saavat myös pelätä leimaamista, jota ruotsinkieliset verkostot harrastavat. Rosa Meriläinen kirjoitti joitakin vuosia sitten varsin räväkästi pakkoruotsista nuoren kansanedustajan taltuttajana: "--- jos aikoisi kohota vaikka puolueen puheenjohtajaksi --- pitäisi osata puhua sujuvaa ruotsia, koska muuten kaikki pilkkaavat oppimattomaksi noloksi moukkatankeroksi, jota saa hävetä..."
Äänestäjät
Äänestäjistä joka puolueessa RKP:tä ja Vihreitä lukuunottamatta enemmistö kannattaa vapaaehtoista ruotsia, Vihreiden nuoretkin ovat jo tätä mieltä.
Kokonaisuus
Tässä näkyy hyvin se tilanne, mikä on pakkoruotsin takana. RKP ja sen ruotsinkieliset verkostot ylläpitävät pakkoa.
On selvää, että jos RKP lopettaa piilokorruption ja sille millään tavoin kuulumattoman työskentelyn muiden kieliryhmien lasten ja nuorten pakon lobbaamisessa, pakkoruotsi purkautuu heti.
Puuta heinää ja kertausta puhutte aina Saimaalla yksitoikkoisela ja toivottomalta aksentilla. Persujärjestö kirjoitti niin kuin asia todellisuudessa on. Ei hän maininnut pakkoruotsista yhtään mitään mielipidettä. Fennomaanit eivät hyväksy tosiasioitakaan vaan värittävät maailmas vain fennomaanihyväksytyin värein ilman rehellisyyttä.
Asialliseen kommenttiin sveko vastaa useimmiten alkamalla puhua puuta heinää persuista.
Ei tuollainen harhautusyritys muuta faktoja.
Suomalaisista 65-80% gallupista riippuen haluaa vapaata kielivalintaa.
Hiukan ylempänä sinä kutsuit heitä fennokansaksi ja väitit vähätellen, että kyseessä on hiekkalaatikkojengi, pieni joukko.
Sitten kutsuit heitä persuiksi, vaikkei persujen kannatusluvut vielä noin korkeita ole.
Ja vielä yrität kolmannella nimimerkillä jatkaa leimaamista.
Yrität vain viedä ihmisten huomion pois siitä, ettet pärjää tässä keskustelussa.
Asiallisuutta!
Puuta heinää on seikoilemisen huippua. Itsekeskeisen järkähtämättömän totuuden julistaja ei huomaa, miten on joutunut Suomalaisuuden Liiton lobbauksen uhriksi. Hän alkaa pitää SL-lobbauksen sanomaa absoluuttisena totuutena. Vaihda hyvä 'puuta heinää' ympäristöäsi, koska tuo kammioitumisesi alkaa jo näkyä liian vahvasti.
Tässä ei tainnut juurikaan olla asiaa.
Mene sinä savolaisukko verkoillesi. Sieltä saat muutaman matikan ja hauen. Siinä on asiaa.
Ja taas pelkkää puuta heinää.
Asialliseen kommenttiin sveko vastaa useimmiten alkamalla puhua puuta heinää persuista.
Ei tuollainen harhautusyritys muuta faktoja.
Suomalaisista 65-80% gallupista riippuen haluaa vapaata kielivalintaa.
Hiukan ylempänä sinä kutsuit heitä fennokansaksi ja väitit vähätellen, että kyseessä on hiekkalaatikkojengi, pieni joukko.
Sitten kutsuit heitä persuiksi, vaikkei persujen kannatusluvut vielä noin korkeita ole.
Ja vielä yrität kolmannella nimimerkillä jatkaa leimaamista.
Yrität vain viedä ihmisten huomion pois siitä, ettet pärjää tässä keskustelussa.
Asiallisuutta!
Substanssin puuttuminen tosiaan pistää silmään.
En jaksanut lukea koko ketjua, mutta otsikko on aika terävä. Eivätkö äänestäjät osaa äänestää oikeita edustajia kun nurkuminen on niin kovaa?
Otsikko on ihan oikeaoppinen. Näyttää vielä siltä, että fennokansanedustajat pääsevät kuin koirat veräjästä. Suomalaisuuden Liiton taktiikkakin on syyttää kaikkia muita osapuolia kuin syyllisiä eli kansanedustajia. Saa nähdä, miten tämäkin tarina päättyy. Olisi hyvä, että Suomea ja Kielipolitiikkaakin rakennettaisiin rehellisen perustuksen varaan eikä valheille. Jos eduskuntalaitos ei selkeästi tee päätöksiä vaan jättää asian puimisen sellaisille tahoille kuin viime vuosina on käynyt, on tuloksena valheisiin perustuva kielellinen taantuma.
Fennoministeritkin vaan ryyppäävät ja räyhäävät Ruotsille rökälehävinneen joukkueen kanssa ja vähät välittävät, kun kansa luhistuu kotimassa hirvittävän pakottamisen alle. Ei ole fennokansanedustajatkaan millään tavoin lotkauttaneet eväänsäkkään vaikka fennokansa litistyy verettömäksi pakoruotsi-ikeen alla. Kansanedustajat ovat niin kuin kansakin ja niinkuin jääkiekkojoukkuekkin häviäjiä ja nimenomaan ruotsille.
Ja taas pelkkää puuta heinää ja rasismia:
Tavallisen kansanedustajan mahdollisuudet ovat vähäiset tässä asiassa. Poliittinen järjestelmämme on niin eliittivetoinen.
Jopa pakkoruotsin ystävänä tunnettu Virkkunen oli opetusministeriuransa alussa epäilevä pakon suhteen, mutta valitteli toimittajalle, ettei yksi ministerinreppana voi tehdä kovin paljoa. Niinpä!
RKP on ainoa ryhmä, joka on laatinut ja ajanut pakkoruotsia.
Jos muiden kieliryhmien poliitikot hoitaisivat pakkoruotsituksen, RKP:n ei olisi tarvinnut tehdä kaikkea tätä:
- RKP laati pakkoruotsin peruskouluun 1968.
- RKP opetusministeri toi pakkoruotsin yliopistolle ja korkeakouluihin 1978.
- RKP on vastustanut jokaista yritystä lieventää pakkoa.
- RKP tilasi lisää pakkoa laadittamalla hallitusohjelman kielipoliittisen osion jo ennen vaaleja 2011.
- RKP ei tyytynyt asiantuntijoiden tuntijakoon peruskouluille vaan ilmoitti ryhtyvänsä hallituksen suljettujen ovien takana hakemaan pakkoruotsin varhaistusta alakouluihin ja sai haluamansa 2012.
Kun RKP nyt on tehnyt kaiken tämän ja paljon muuta pakkoruotsin eteen, täytyy hyväksyä se, etteivät muut kieliryhmät osaa RKP:n mielestä pakkoruotsittaa itse.
Mitä muut siis ajattelevat?
Puoluejohdot ja muu eliitti
Vain puoluejohdot ovat pakkoruotsimyönteisiä. Tämä näyttää olevan ehdoton måste poliittiselle nousulle. Vain ellitin ulkopuolelta tulevat voivat tehdä vastoin ruotsinkielisen verkoston toiveita. Tämän vuoksi esimerkiksi Vanhanen yllätti poistamalla pakkoruotsin yo-kirjoituksista, sillä hän oli tullut huipulle vahingossa ja siksi jäänyt vaille pakkoruotsiin sitouttamista.
Kansanedustajat
Viime vaalien jälkeen käytiin läpi vaalikonevastaukset pakkoruotsiin liittyen ja voitiin laskea, että vähemmistö kannatti nykyistä pakkoa. Nyt puoluejohdot ovat kaitseneet omiaan niin, että monen edustajan takki on kääntynyt puolue-eliitin linjoille. Pakkoruotsin avoin vastustus voi merkitä vaatimattomalle riviedustajalle poliittista itsemurhaa. Vaaleja ennen on aika taas kääntää takkia ja silloin siihen on lupa, koska fennoäänet kelpaavat.
Kansanedustajat saavat myös pelätä leimaamista, jota ruotsinkieliset verkostot harrastavat. Rosa Meriläinen kirjoitti joitakin vuosia sitten varsin räväkästi pakkoruotsista nuoren kansanedustajan taltuttajana: "--- jos aikoisi kohota vaikka puolueen puheenjohtajaksi --- pitäisi osata puhua sujuvaa ruotsia, koska muuten kaikki pilkkaavat oppimattomaksi noloksi moukkatankeroksi, jota saa hävetä..."
Äänestäjät
Äänestäjistä joka puolueessa RKP:tä ja Vihreitä lukuunottamatta enemmistö kannattaa vapaaehtoista ruotsia, Vihreiden nuoretkin ovat jo tätä mieltä.
Kokonaisuus
Tässä näkyy hyvin se tilanne, mikä on pakkoruotsin takana. RKP ja sen ruotsinkieliset verkostot ylläpitävät pakkoa.
On selvää, että jos RKP lopettaa piilokorruption ja sille millään tavoin kuulumattoman työskentelyn muiden kieliryhmien lasten ja nuorten pakon lobbaamisessa, pakkoruotsi purkautuu heti.