Kouvot pyytää kaupungilta rahaa seuran velkojen maksuun. Kouvoilla on monta ulkomaalaista pelaajaa ja näiden pelaajien palkan maksuun pitäisi siis kaupungilta saada rahaa. Kaupungissa on parhaillaan yt-neuvottelut 600 työntekijän vähentämiseksi. Samaan aikaan pitäisi antaa rahaa vierasmaalaisten ammattiurheilijoiden palkkaamiseen. Järjetöntä touhua. Junioritoiminnassakaan ei ole järkeä jos oman seuran pelaajaksi palkataan mustaihoinen amerikkalainen ennemmin kuin oman seuran kasvatti.
Kouvojen pelastaminen kaupungin rahoilla?
Tolkkua rahankäyttöön
11181
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Mielestäni kouvolan teatteri ja musiikkiopistokin saisi tulla vähemmällä toimeen. Maksimissaan miljoona/vuosi näille yhteensä pitäisi kaupunkilaisten rahoja riitää.
Toivottavasti kouvot saa talouden kuntoon.
Harmi,että maahanmuuttajiin menevät rahamäärät eivät ole julkista tietoa.
Uskoisin ettå tuo summa saataisiin kasaan jo pelkästään ostamalla mamuille perusluurit kalleinpien älypuhelimien sijaan ja muutamaa pykälää pienemmät LED taulutelevisiot.
Mielestäni tähän pitäisi saada jotain järkeä kun raha on tiukassa joka asiassa.
Eihän pyydä! Mistä hevonvitusta nää valittajat saa tuulta purjeisiin?? Kouvot pyytää neuvotteluja tilavuokra maksuihin!!
Kouvolan sanomissa kirjoitettiin että kaupunkia pyydetään osallistumaan pelastusoperaatioon. Ei pelkästään neuvotteluja tilavuokrista. Käytetään terminä mitä tahansa ammattiurheilussa iso osa rahoista menee pelaajapalkkioihin. Koripallon ongelma on mielestäni ulkomaalaiset pelaajat. Parempi olisi pelata kotimaisin pelaajin ja tarjota pelaajapaikkoja omille junioreille. Junioritoiminnan tukeminen on ok kaupungin rahoista.
Itse rulaat, ilmaiseksiko ne tilat pitäisi antaa? jos ei lippu tuloilla pärjää niin lopettakoon sen pallon pompottelun, ja niitä tumma ihoisia pelaajia löytyy omistakin, joiden ylläpito on jo ilmaista.
Ilmaiseksiko ne tilat pitää saada, verorahoja nekin ovat. Jos ei lipputuloilla pärjää pelatkoon vaikka kuusaan lammella talvisin, tai keksiköön uuden harrastuksen.
Satojatuhansia euroja pomppupallon pelastamiseksi. Kiitos ei
Samaa mieltä vaikka ei kukaan ole ole satojatuhansia sinun kuten minunkaan rahoja mihinkään pommppupalloon pyytänyt.
Toki me molemmat varmasti maksamme ilomielin satojamiljoonia kysymättä suon täyttämiseen. Ja sen jälkeen taas satoja miljoonia kun laitetaan sairaanhoito kuntoon.
Noi ulkolaiset pelaajat on arvokkaita. Kaikkia niiden etuja en edes tunne
mutta 50 000 e per ukko niin puoli milliä ei riitä.
Tasosta en sano mittään mutta tulokset on vaisut.
Rahoja pois näistä vanhojen rouvien kulttuurimekoista. Teatterikin saa kaupungilta reilusti päälle miljoona euroa vuositasolla ja urheiluseurat sen 10-30 000 euroa.
Naurettavaa. Urheilujoukkueet ovat hyvää mainosta kaupungille, mutta joku väsynyt teatteri pärjännee myös puolella rahalla.
seksi ?