Niin, mites se nyt, mitä mihin kategoriaan nämä ns. vippien takaukset luokitellaan??
Mitä olen lukenut eri palstoilta, niin näistäkö ei mene luottotedot 60pv jälkeen, vaikka ne jättää maksatta? Eli toisinsanoen vaatii oikeuden päätöksen tietojen menetykseen?
Mitä olen lukenut eri palstoilta, niin näistäkö ei mene luottotedot 60pv jälkeen, vaikka ne jättää maksatta? Eli toisinsanoen vaatii oikeuden päätöksen tietojen menetykseen?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kyllä menee, kokemuksia on.
Ei pysty ilmoittamaan suoraan, tai pystyy, mut ei ole juridisesti pätevä. Vaatii oikeuden päätöksen, että oikeassa olet sen suhteen.
Se mikä tästä tekee mielenkiintoisen, on se, että asiakastieto ei sen kummemmin tarkastele onko merkintä aiheellinen tai ei. Niillä on sopimus vippifirman kanssa, ja he luottavat silloin heihin.
Ei se vippivirma ilmoita takauksesta maksuhäiriötä ! Takaus on aina toisen , jossakin veroparitiisimaassa vaikuttavan firman erilinen tuote. Niillä taas ei ole paljoa oikeutta maksuhäiriötä ilmoitella
Takausehdoista/takaussopimuksesta näette, ilmoittavatko he 60 päivän myöhästyksestä maksuhäiriömerkinnän. Tietääkseni kenenkään sopimuksessa ei lue tuota, eli he tiedostavat sen itsekkin, että kyse ei ole takaushommassa kulutusluotosta tms.
Vastaus on, että eivät voi ilmoittaa maksuhäiriömerkintää 60 päivän jälkeen. Se vaati tosiaan oikeuden päätöksen.