Millaista on huumeiden viihdekäyttö?

hämmentynyt m 81

Tapasin ihanan naisen, mutta nainen käyttää huumeita, mutta vain parina viikonloppuna kuukaudessa. Hän ei suostu kertomaan minulle muuta kuin sen että käyttää niitä yhdessä pitkäaikaisten kavereidensa kanssa ja etten minä voi lähteä hänen mukaansa kun hän lähtee "viihteelle" kavereidensa kanssa. Mitä olen ymmärtänyt niin he lähinnä porukalla polttelevat kannabista, juovat alkoholia, ottavat rauhoittavia ja happoa sekaisin. "Viihteellä" olo tarkoittaa sitä että nainen menee jonnekin kämppään perjantaina töiden jälkeen ja lähtee sieltä vasta sunnuntaina päivällä kotiin. En saa häneen mitään yhteyttä vkl aikana, kuin ehkä jonkin tekstarin, puhelin on joko poissa päältä, tai hän ei vastaa.

Suhteemme on vielä melko alkuvaiheessa, vain kolmisen kuukautta takana, mutta itsellä on suuret toiveet naisen suhteen ja olemmekin lähentyneet todella paljon, mutta tämä huumeiden viihdekäyttö on ollut sellainen asia mistä nainen ei suostu puhumaan, kuulemma ei minulle kuulu mitä hän vanhojen kavereidensa kanssa tekee. Mikään teinityttönen ei ole kyseessä, vaan lähes 30 vuotias nainen joka vetää huumeita 1-2 kertaa kuussa kavereidensa kanssa.

Pitäisikö minun huolestua tuosta naisen käytöksestä ja huumeiden vetämisestä vai antaa asian olla, sillä onhan sitä jo kuulemani mukaan jatkunut lähes 15 vuotta samalla kaavalla ja naisella on elämä muuten hallussa eikä se pyöri huumeiden ympärillä.

1

168

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yhteistä elämää?

      Naistuttavallasi on vakavat vaikeudet vielä kokematta. Eiköhän nekin tule, jos jatkaa eikä pysty olemaan ilman huumettaan ja bileseuraansa.
      Eikä se tietenkään kuulukaan sulle, missä hän viettää aikaansa, mutta.............

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      124
      3744
    2. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      31
      2799
    3. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      7
      2785
    4. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      132
      2373
    5. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      8
      2294
    6. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      38
      1756
    7. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      60
      1142
    8. "Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko

      "Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For
      Maailman menoa
      82
      1049
    9. Oot kyl rakas

      Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t
      Ikävä
      36
      1040
    10. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      75
      1004
    Aihe