Koska alkaa tapahtua, vai mikä on kun ei kuulu mitään?
Haudattiinko kansalaisaloite pakkoruotsista?
Kappas Svan
18149
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Joku kirjoitti, että huhtikuussa tuotaisiin eduskuntaan. Näköjään vaatii niin kauan, että kunnon enemmistö saadaan korruptoitua aloitetta vastaan.
Musta on vähän tyhmä, että Soini vaatii homoliittoaloitteessa ryhmäkuria. Jos samaa periaatetta noudatetaan pakkoruotsialoitteessa, niin tulos on jo selvä. Kaikki muut puolueet kannattavat pakkoruotsia puolueena, vaikka kansanedustajien enemmistö vastustaakin pakkoruotsia.
Tarkoitako todella, että Soini yrittäisi pakottaa pesuedustajat vastustamaan aloitetta?
Ensinnäkin niin ei Timo tee ja toiseksi se ei onnistuisikaan. Kolamanneksi se olisi typerä yritys Timolta. Hän ei ole niitä fiksuimpia, mutta ei hän sorru tekemään poliittista itsemurhaa.
Täytyy muistaa, että KAIKKI pesuedustajat vastustava pakkoruotsia, myös Soini itse.
Packalenkin vastustaa(omien sanojensa mukaan) pakkoruotsia, vaikka vastustaa aloitetta, koska on tehnyt numeron pakkoruotsin ja pakkovirkaruotsin poiston marssijärjestyksestä.
Tietysti persut vastustavat pakkoruotsia. Tarkoitin sitä, että kun Soini nyt vaatii ryhmäkuria homoliittoaloitteessa, niin turha itkeä ja kritisoida ryhmäkuria siinä vaiheessa, kun pakkoruotsialoitteessa kaikki muut puolueet paitsi persut äänestävät yksimielisesti pakkoruotsin puolesta, koska puoluejohtajat niin käskevät.
Ryhmäkuri on todellakin kuin äänestäjien halventamista kuten kansanedustajien. Kirkkomiehiä on muutenkin paljon persuissa nähtävästi, mutta veikkaan että aloite menee läpi oli persuilla ryhmäkuria tai ei. Soinin ei kannata hirttäytyä todellakaan ryhmäkuriin vaikka kuinka yläherra antaisi sellaisia ohjeita.
Pakkoruotsialoitteesta vain Backman on uhkaillut demarien puolelta että aikovat pyrkiä ryhmäkuriin. Ukko pyörii Savonlinnan alueella jossa on peräti ruotsinkielisiä 0,1%. Kuulemma pitää seuraavan kerran puheen ruotsiksi Savonlinnan torilla. Kait Lipponen aivopesi sen identiteetin. Huolestuttavinta on se että Backman on ollut 2007 Tieto Oyj:llä töissä joissa mm. käsitellään vaaleissa annetut äänet.
Kuitenkin tästä listasta voi päätellä että tulee tiukka taistelu jos ilman puoluekuria pääsevät äänestämään--->http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288590051124.html
En usko, että muiden puolueiden edustajat suostuvat ryhmäpäätökseen, jos ja kun sellaista yritetään.
Ainakaan Keskusta tuskin vaatii ryhmäkuria asiassa ja tuskin Kokoomuskaan. Vasemmistoliiton edustajien enemmistö on pakkoruotsia vastaan, joten ryhmäkuri tuskin onnistuu heilläkään.
Ainoastaan SDP vaikuttaa varmalta ryhmäkuri-puolueelta, mutta sielläkin voi tulla lipsumisia. Koska demarien äänestäjät ovat eniten pakkoruotsia vastaan!
Ja vaikka kaikissa muissa puolueissa pyritään ryhmäkuriin, en usko sen pitävän. Kuitenkin svekomafia saanee enemmistön taakseen ilman ryhmäkuriakin. Aina löytyy muutamia itsensä myyjiä eduskunnasta.
Eiköhän kiirastorstaina tule eduskuntaan, kun kaikki ovat tien päällä menossa lomille...
Mutta oikeesti sulla ei ilmeisesti ole tietoo, millon olis tulossa käsittelyyn?
Viivytys on päivän sana.
Jos otetaan käsittelyyn nyt, paljastuu edustajan todellinen kanta. Ikävästi vaaliteemana selviää todellinen kysyntä tuolle kielelle, jos vaihtoehtoina tarjotaan maailmankieliä.
Moni EI-äänestäjä putoaa seuraavalta kaudelta pois.
Arvaan, että asiassa ketkutellaan ja vetkutellaan yli vaalien.
Joo. Keväällä saadaan luovutuskuntoon ja viedään eduskuntaan.
Prosessin etenemistä pysyy kärryillä kun seuraa Vapaa kielivalinta ry:n sivuja
vapaakielivalinta.fi
Tärkeää on myös se,että äänestäjät ymmärtävät,että puolueillaa on selkeitä eroja.
Perussuomalaiset tuovat vaihtoehdon äänestäjille.
Tilanne on siis Perussuomalaiset vs. muut puolueet tässä pakkoruotsikysymyksessä.
Keijo Korhonen totesi,että eduskunnassa on kolme Kokoomus-puoluetta. (Keskusta,Kokoomus ja Sdp). Ne ei ole vaihtoehtoja toisilleen.
Rkp:n ei itse asiassa pitäisi puuttua millään tavoin suomenkielisten kieliopintoihin. Eiväthän he ole asianosaisia,vaan suomenkieliset itse.
Ja toisaalta ei Rkp olisi saanut pakkoruotsitusta aikaiseksi ilman suomenkielisiä apureitaan. Suomenkielisethän on enemmistö Suomessa, vaikka ei luulisi.
Sama pätee YLE:n ohjelmistoon. Aivan kuin suomenkieliset olisivat vähemmistö Suomessa.
http://yle.fi/uutiset/pakkoruotsia_vastustava_kansalaisaloite_kerasi_yli_50000_nimea/6771845
Kun sitä ei olla kirjattuna hallitusohjelmaan, niin vaikea sitä laittaa eteenpäin. Hallitusohjelma kun tehdään vaalien jälkeen, niin tällaiset kansalaisaloitteet ovat tyhjän kanssa.
Nimien tarkistus käynnissä. Paljon löytyy allekirjoituksia kahteen - kolmeen kertaan ja sitten vielä puutteellisia papereta. Voi olla ettei 50000 tuhatta nimeä ole.
Sehän voisi olla jopa hyvä jos 50 000 ei olisi nyt tullut täyteen. Nimittäin julkisuus- ja PR-arvo on ollut merkittävä.
Voisi vetää sitä vivuttaen vaikka 300 000 - 500 000 nimeä.
Tai miksei miljoonakin nimeä.
Mitä tarkottaa vivuttaen?
http://www.kotus.fi/index.phtml?s=4412
Kiitos linkistä.