pakastettu tai jäähdytetty sperma

bbb1

Onko kenelläkään kokemusta tai tietoa pakastetun tai jäähdytetyn sperman käytöstä tamman tiineyttämisessä?

3

280

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Minna Oulusta

      Pakastespermalla onnistuu, sillähän on tiineytetty jo kauan.
      Jäähdytetty? Tietääkseni siittiöt kuolee jos sperma jäähtyy alle ihonlämpöiseksi vai olenko väärässä? Tietävät vastatkaa, haluaisin varmuuden.

      • bbb1

        Mitähän spermalle tapahtuu jos pakastaa sitä kotikonstein? Jäähdytetyllä tarkoitin sitä, että eikö siittiöiden elintoiminnot hidastuvat kylmässä, ja tästä syystä jääkaapissa pysyy liikkumiskykyisenä kauemmin kuin huoneenlämmössä.


      • Minna Oulusta
        bbb1 kirjoitti:

        Mitähän spermalle tapahtuu jos pakastaa sitä kotikonstein? Jäähdytetyllä tarkoitin sitä, että eikö siittiöiden elintoiminnot hidastuvat kylmässä, ja tästä syystä jääkaapissa pysyy liikkumiskykyisenä kauemmin kuin huoneenlämmössä.

        Sen verran tiedän että se täytyy pakastaa todella nopeasti, muutem siittiöt kuolevat. Siksi kotikonstit ei riitä.
        Muistelen kuulleeni että siittiöt kuolevat alle 35 asteen lämmössä, siksi ne kuolevat myös jääkaapissa eli jääkaappi on pahasta. Myöskään ne ei saa saada valoa.
        Hmm.. Pimeitä otuksia...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      381
      5450
    2. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      15
      1452
    3. Onko kaivatullasi ruuvit löysällä

      eli himmeä pääkoppa? 🪚
      Ikävä
      106
      951
    4. Miltä se tuntui

      Miltä se tuntui, kun ymmärsit minun ikävöineen sinua?
      Ikävä
      78
      841
    5. Minkä biisin omisit sun kaivatulle?

      Pieni perustelu olisi kiva. ❤️
      Ikävä
      50
      822
    6. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimaisin ihminen jonka olet ikinä tavannut?
      Ikävä
      41
      813
    7. Haikeaa miten kaikki meni

      Ei ole rohkeutta enää nähdä. Koska pelkään, että haavat aukeaa. Ikävä on silti, vaikka en vastannut...tiedät mihin.
      Ikävä
      56
      807
    8. Asentajako putosi radiomastosta

      https://www.is.fi/tampereen-seutu/art-2000011707236.html Ihminen on kuollut pudottuaan radiomastosta Tampereen Teiskoss
      Tampere
      43
      799
    9. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      56
      794
    10. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      39
      779
    Aihe