Tekeekö ihminen syntiä jos häneltä puuttuu hengenhedelmät ?
Hengenhedelmät
4
112
Vastaukset
Ihmien tekee syntiä,lihassa ollessaan,henki on vartiana jos lankeaa heiti varoitta siitä. Jeesuksessa ei tee syntiä hän vanhurskas on silloin jumlallae kelpoinen.
Risti on se paikka jossa tekemiset kuolevat,kaikki ei niitä enään ole,Jeesuksen kautta on synnitön silloin. Ristillähän esi rippu hakesi kahtia,auksi paikka isän eteen,kirkkauteen Jeesus on siinä se ovi sisään käymistä varten.
tiedoton1- Voisi kysyä että
miten ihminen tietää itse minkäverran hänellä on rakkautta Jeesusta ja lähimmäisiä kohtaan! Jumalalla on hyvä mitta-asteikko varmaan ja Jeesuksen rakastaminen on sitä että tekee hänen opetuksensa mukaan, ja Isä tietää miten ihminen elää elämäänsä. Lähimmäisten rakastaminen on sitä että tekee siten kuin on heille parhaaksi, ja tämänkin vai Isä Jumala voi tietää silleen totuudellisesti ja vertailupohjaa on todella paljon, nykyään ihmisiä noin 7 miljardia.
Jokainen ihminen tekee syntiä. Ajan myötä ihminen voi kasvaa Kristuksen tuntemisessa, mutta se tuskin muuttaa sitä, etteikö aina ajoittain lankeaisi. Muistaakseni Simone Weil totesi joskus hienosti, että usko on sitä, kun kiinnitämme katseemme Jumalaan. Synti on puolestaan seurausta siitä, kun katse irtoaa Jumalasta ja lähtee harhailemaan.
Galatalaiskirjeessä mainitaan hengen hedelmistä: rakkaus, ilo, rauha, kärsivällisyys, ystävällisyys, hyvyys, uskollisuus, lempeys ja itsehillintä (Gal. 5:22-23). Kristittynä kasvaminen on oikeastaan sitä, että kasvamme noissa asioissa. Siinä lienee tehtävää koko elämäksi.
Vilppu H.
pappi- tiedoton1
Mitä minä olen seurakunnissa huomannu ,on tervehtiminen ja sen minä ymmärtäisin olevan hengenhedelmiä, kaikkia ei tietenkään tarvitse moikata mutta sellaiset henkilöt jotka käyvät siellä "jatkuvasti" eli naama jo muistetaan, kyllä sellaiset kuuluu moikata.
Toinen asia on sitten se, että tervehtiminen on oiva keino valkata porukka sinne,jos halutaan joku pois yhteisöstä niin jätetää tervehtimättä ja toivotaan et ymmärtäis mennä jonnekkin toiseen seurakuntaan.
Esim tämän minä käsitän synniksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1461970
Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa
Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir3031177Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.83989- 35888
Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik31829- 53799
Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?
https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta18756- 71754
Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos56709Onko kaivattusi
Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?44701