Reformaatio tappoi Jumalan?

Reformaatio, eli uskonpuhdistus, oli alkusoittoa 1500-luvulla sille tapahtumaketjulle, josta myös adventtikirkko sai alkunsa.

Pohjimmiltaan reformaatio oli vain vähemmän sivilisoituneiden kansojen kapinaa silloista Italian älyllistä ylivaltaa vastaan, sekä paavin auktoriteettiä, sekä kapinaa Vatikaanin veroja vastaan.

Luther, Calvin ja Ignatius Loyola loivat hienon perustan luonnontieteiden nousulle ja siitä heille suuri kiitos. Vaikka kysseiset herrat olivat älyllisesti keskiaikaisia ja heidän filosofiansa ei kestä nykyajan tarkastelua, on kirkon vallan murentuminen heidän ansiotaan ja kun kirkon valta mureni, jumalat pistettiin syrjään ja alkoi luonnontieteiden voittokulku.

Luonnontieteiden voittokulku ei olisi ollut mahdollista ilman reformaatiota, sillä vallan kahvassa oleva kirkko oli jo pitkään torpannut tehokkaasti kaikki yritykset kaataa jumala valtaistuimeltaan, mutta kun kirkko menetti valtansa, alkoi jumalan hidas kuolema.

Kun Luther ja Calvin saivat nitistettyä kiirastulen sekä synninpäästöopin, joka takasi Vatikaanille suuren osan heidän tuloistaan, samat herrat pitivät huolen tällä tavoin myös siitä, että protestanttiset kirkot eivät koskaan kasvaneet vallassa yhtä mahtaviksi kuin katolinen kirkko oli aikoinaan.

Synninpäästöoppi sekä kiirastuli olivat pitäneet papiston vallassa, sillä nuo opit olivat niin mahtava pelon väline kansalaisten keskuudessa, että papistoa ei kukaan uskaltanut uhmata, sillä kuka olisi muutoin antanut synnit anteeksi? Jeesusko? Tokkopa sentään!

Protestanttiset teologit olivat aivan yhtä tekopyhiä kuin katolisetkin, mutta koska heillä ei ollut enää paljoa valtaa, kiitos reformaation, eivätpä he saaneet juuri mitään vahinkoakaan aikaiseksi.

Joten reformaatio vauhditti ruhtinaiden valtaa ja kansakuntien maallistumista.

Kansakunnat olivat kyllästyneet uskonsodille, joita oli käyty satoja vuosia putkeen ja tästä kehkeytyi 18. ja 19. -vuosisadan liberalismi.

Aiemmin mainittu pyhä Ignatius Loyola, jesuiittojen veljeskunnan johtaja, oli oikeastaan adventtikirkon henkinen alkuisä, sillä Loyolan mielestä pelastus ei tapahtunut suinkaan uskon varassa, vaan töiden ja uskon varassa. He näyttivät tulevaisuuden lahkoille opit siitä, miten lahkot luodaan ja jäsenet pidetään kurissa, sillä he keskittyivät voimakkaasti kasvatustyöhön.

Jesuiitat olivat armottomia vastustajia kohtaan ja he vaativat katolisia ruhtinaita olemaan säälimättömiä vainossaan ja ottivat käyttöön Espanjan armeijan vanavedessä julman inkvisition.

Joten alkuun reformaation valíkutukset älylliseen alaan olivat yksinomaan huonoja, mutta pitkällä aikavälillä hyviä, sillä kirkon vallan murentuminen, sekä kolmikymmenvuotinen sota saivat kansalaiset huomaamaan, että täydellinen voitto tulee jotain muuta kautta, kuin uskontojen riitelyn välityksellä. Tapahtumaketju kannusti ihmisiä ajatteluun ja tätät tapahtui etenkin periaatteellisissa kysymyksissä ja tämän seurauksena jumalien ja uskotojen valta alkoi murentua, joka kehitys on vain kiihtymässä edelleen.

Kiitos Lutherille ja Calvinille tästä!

11

108

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sapattilepo

      Busmanille Jumala olisi langetanut tästäkin kirjoituksesta kuolemantuomion tai juhannuskokkoon joutumisen 1400-luvulla mutta nyt ei Jumala enää jaksa vaivautua. Onko laiskistunut vai ikuisessa sapattilevossa..

      • Pyö-veli

        Kuinka sellainen ylipäätään voi laiskistua, jota ei ole olemassakaan?

        "Juhannuskokonpolttajat" olivat 1400 luvulla kyllä niitä, jotka tahtoivat päästä eroon pirullisista naapureistaan, kuten historian myöhemmässä vaiheessa Stalinin valtakunnassa oli myös tapana.


    • höpönlöpön

      Puhut potaskaa. Mieti sitä helvetissä!

      • miksi niin?

        Miksi "pyh!" vaihdoit hyvän nikkisi pois?
        Höpönlöpön nikkinä kun on paljon huonompi ja epäuskottavampi kohdallasi.


      • häh!??
        miksi niin? kirjoitti:

        Miksi "pyh!" vaihdoit hyvän nikkisi pois?
        Höpönlöpön nikkinä kun on paljon huonompi ja epäuskottavampi kohdallasi.

        Oletko varma, että kyse on samasta kirjoittajasta?? Vaikuttaa provolta.


      • juuri niin.
        häh!?? kirjoitti:

        Oletko varma, että kyse on samasta kirjoittajasta?? Vaikuttaa provolta.

        Nimerkki "pyh!" olikin adventistiprovo tai -pervo, niinkuin adventistit kaikki.


    • BUSHMANNI HERÄTTELEE MEITÄ HARMAAKARHUN TALVIUNISTA

      [][] Kun Luther ja Calvin saivat nitistettyä kiirastulen sekä synninpäästöopin, joka takasi Vatikaanille suuren osan heidän tuloistaan, samat herrat pitivät huolen tällä tavoin myös siitä, että protestanttiset kirkot eivät koskaan kasvaneet vallassa yhtä mahtaviksi kuin katolinen kirkko oli aikoinaan. [][]

      Kovin on bushmanni kiinnostunut kristinuskon perusteista, vaikka on olevinaan humanisti. Mutta Jeesus tosiaan otti vallan pois sunnuntaisin aj lauantaisin tekeviltä eli papeilta ja antoi sen raskaan työn raatajille, kansalle.
      Matt.21:43 : 43 Sentähden minä sanon teille: Jumalan valtakunta otetaan teiltä pois ja annetaan kansalle, joka tekee sen hedelmiä.

      [][] Loyolan mielestä pelastus ei tapahtunut suinkaan uskon varassa, vaan töiden ja uskon varassa. [][]

      Vaarallista tuo, että työ ja usko todellakin, sillä ensin pitää uskon aikaansaada lepo ja rauha ja sitten tehdään iloiten, mitä OMA sydän vaatii rakkauden eikä lain luotsaamana.

      Ps. 127:2
      Turhaan te nousette varhain ja myöhään menette levolle ja syötte leipänne murheella: yhtä hyvin hän antaa ystävilleen heidän nukkuessansa.

      Room. 4:4
      Mutta töitä tekevälle ei lueta palkkaa armosta, vaan ansiosta,
      Room. 4:5 :
      mutta joka ei töitä tee, vaan uskoo häneen, joka vanhurskauttaa jumalattoman, sille luetaan hänen uskonsa vanhurskaudeksi;

      antti

    • Niin juu, on ihan totta, siis että se katolisen kirkon jumala ei enää ole kovin uskottava.. kerrankin osui Bushmanni tavallaan ihan oikeaan. Jos ajatellaan hetki sitä minkälaiseksi katolinen kirkko Jumalan uskoo ja ihmisille opettaa niin ei paljon naurata..

      Kaikkivaltias - kaikkitietävä - oikeudenmukainen ja rakkaudellinen ihmisen Luoja joka sitten piinaa suurinta osaa luoduistaan ikuisesti tulessa - kuinka uskottavaa se olisi.

      Totuus on, että ei lähes kukaan enää ihan tosissaan usko että sellainen jumala olisi olemassa -- Joten tavallaan on Bushmanni oikeassa tämä kristinuskon omaksuma luotujaan piinaava jumala (nyt on niin että tämä sama jumala esiintyy monissa muissakin uskonnoisssa ei kuitenkaan Raamatussa ) on kuollut monien uskossa -- itselleenhän sitä ikuista piinaa ei ole kukaan tähänkään asti uskonut, enemmänkin naapurille.

      No onneksi alkaa ihmisten järki saada jalansijaa ja nuo ikuisen piinan opit ovat suunnilleen menneisyyttä tavallisten ihmisten keskuudessa.. joitain kiihko lahkoja tietenkin on yhä jäljellä täällä pohjan perukoillakin.. mutta ei kukaan ihan tavallinen ihminen usko ikuisesti luotujaan piinaavaan jumalaan.

      Lopuksi totean vain että vaikka se jumalan KUVA jota katolisuus ihmisille opetti onkin katoamassa (siis kuolemassa niinkuin Bushmanni sen sanoo..., ja se on jopa kerrottu Raamatussa jo etukäteen )- Niin Jumala ELÄÄ .. ja on 100 % selvä asia että Jumalan oikeudenmukaisuus ja rakkaus on kerran voittava ja kaikki harhat katoavat maan päältä.. ja se onkin pääasia ..eikö niin Bushmanni :))

      alex

      Ps.
      Nyt tässä taas voi taas käydä niin, että Bushmanni ei ymmärrä tätä kirjoitustani .. mutta ei sillä väliä .. moni toinen kuitenkin ymmärtää.. :)

      • >>> Niin juu, on ihan totta, siis että se katolisen kirkon jumala ei enää ole kovin uskottava >>>

        Kysyttäänpä sitten Alexilta, että onko adventtikirkon jumala mahdollisesti uskottava, kun adventtikirkko opettaa, että tämä kyseinen jumala, joka tosin on sama jumala kuin katolistenkin jumala, on luonut ihmisen ja elämän noin 6000 vuotta sitten kuudessa kirjaimellisessa päivässä?

        Kumpaa mieltä Alex on:

        Kyseinen opetus korottaa jumalan arvovaltaa, vai

        Kyseinen opetus laskee jumalan arvovaltaa ja tekee jumalasta pellen?

        >>> 100 % selvä asia että Jumalan oikeudenmukaisuus ja rakkaus on kerran voittava >>>

        Mitenkä sen nyt ottaa, sillä suurin osa ihmiskunnasta ei usko sinun jumalaasi, eikä tule koskaan uskomaankaan, jos heitä ei siihen miekalla ja verellä pakoteta, joten sinun rakkaudellinen ja oikeudenmukainen jumalasi hävittää täältä kuitenkin suurimman osan ilmeisen tyytyväisenä ja suurella mielihalulla.

        >>> Nyt tässä taas voi taas käydä niin, että Bushmanni ei ymmärrä tätä kirjoitustani >>

        Olet ihan oikeassa. Kirjoitukseni käsitteli jotain aivan muuta asiaa, kuin sinun pakko-oireista ikuista piinaa ja niin sinä vaan taas sait sen jollakin ihmeellisellä aasinsillalla kytkettyä mukaan.


    • TULIHAN SE SIELTÄ - ALEX.KASI & HELVETIN PIINA !

      [][] Jos ajatellaan hetki sitä minkälaiseksi katolinen kirkko Jumalan uskoo ja ihmisille opettaa niin ei paljon naurata..
      Kaikkivaltias - kaikkitietävä - oikeudenmukainen ja rakkaudellinen ihmisen Luoja joka sitten piinaa suurinta osaa luoduistaan ikuisesti tulessa - kuinka uskottavaa se olisi. [][]

      Jumalan uskottavuus kuitenkin punnitaan siinä, miten onnistumme, me kristityt, osoittamaan oman vaelluksemme kautta, että Jumala on hyvä Isä niille, jotka suostuvat olemaan Jumalan lapsia.
      Ei Jumalan uskottavuutta sillä punnita, mitä tapahtuu ulkopuolella.

      Joh. 15:8
      Siinä minun Isäni kirkastetaan, että te kannatte paljon hedelmää ja tulette minun opetuslapsikseni.

      Joh. 17:9
      Minä rukoilen heidän edestänsä; en minä maailman edestä rukoile, vaan niiden edestä, jotka sinä olet minulle antanut, koska he ovat sinun-

      Joh. 17:24
      Isä, minä tahdon, että missä minä olen, siellä nekin, jotka sinä olet minulle antanut, olisivat minun kanssani, että he näkisivät minun kirkkauteni, jonka sinä olet minulle antanut, koska olet rakastanut minua jo ennen maailman perustamista.

      Olemme aina olleet olemassa, jo ennen maailman perustamista, sillä olemme sieltä ajan rajan toiselta puolelta, jossa jo ennen katoavan maailman perustamista tehtiin pelastussuunnitelma.
      tietysti tehtiin, täytyyhän ihmisenkin tehdä pelastussuunitelma esim. rakenteilla olevalle talolle ja suunnitellulle festarille.

      Jos me kristityt emme ole Kristuksen kirje, niin sitten laki tulee apuun ja muun muassa kadotuksen vaivoilla piiskaa turvautumaan Kristukseen.

    • Ilm.18:4

      >>>Synninpäästöoppi sekä kiirastuli olivat pitäneet papiston vallassa, sillä nuo opit olivat niin mahtava pelon väline kansalaisten keskuudessa, että papistoa ei kukaan uskaltanut uhmata, sillä kuka olisi muutoin antanut synnit anteeksi? Jeesusko? Tokkopa sentään!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Henkirikos kiuruvedellä

      Poliisi tutkii maaliskuussa tapahtunutta 50 luvulla syntyneen kuolemaa henkirikoksena. Missä päin tälläinen sattunut
      Kiuruvesi
      151
      4579
    2. Ketkä haukkuu suomalaisten ÄO:tä?

      Siinä on kaksi vaihtoehtoa, joko siis rutiköyhä vajaaälyinen vasuri tai venäläinen. Kyllähän täällä käy suomenvenäläisi
      Maailman menoa
      198
      3969
    3. Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia

      "Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoaine­tuki­järjestelmän, kun energianhinnat nousi
      Maailman menoa
      34
      2699
    4. Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs
      Maailman menoa
      10
      2472
    5. 100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman

      Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es
      Maailman menoa
      34
      2219
    6. Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin

      Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks
      Maailman menoa
      11
      1817
    7. Läpäiseekö Martina Aitolehti Erikoisjoukot - kyllä vai ei?

      Martina Aitolehti on pärjännyt mainiosti Erikoisjoukoissa. Yrittäjä on mielipiteiltään napakka ja hän sivaltaakin koulut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      120
      1627
    8. Olen aika varma

      että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa
      Ikävä
      49
      1464
    9. Oletko nähnyt hänet ilman...

      Vaatteita!?
      Ikävä
      34
      1355
    10. Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys

      Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä
      Maailman menoa
      24
      1331
    Aihe