Ammattiliittojen, SDP:n ja Antti Rinteen toiminta asiassa alkaa näyttää aika surulliselta. Ainakin jos katsoo sitä, kuka maksaa Antti Rinteen kamppanjakulut. Rehellistä ajattelua vierastavien demarien mielestä asiassa ei tietenkään ole mitään väärää.
Antti Rinne kampanjoi valtion laskuun!
Yhteiskunta tukee ammattiyhdistystoimintaa Suomessa vuosittain n. 220 miljoonalla eurolla. Näin paljon valtiolta jää saamatta verotuloja ammattiyhdistysmaksujen vähentämisen vuoksi.
Ammattiliitto Pro ja Metalliliitto antavat Rinteelle demareiden edunvalvontatyöhön tarkoitettua ryhmärahaa ja lisäksi n. 20 työntekijää rummuttamaan Antti Rinnettä SDP:n puheenjohtajaksi tietenkin työajalla ja ammattiliiton palkkalistoilla. Kuinka demarien puheenjohtajuuskamppailuun panostaminen voi mitenkään olla hyödyksi ammattiliiton jäsenille, puhumattakaan niistä jotka eivät kannata SDP:tä tai eivät edes ole ao. ammattiliiton jäseniä.
Lisäksi Rinne itsekin kampanjoi omalla työajallaan, josta hän saa tietenkin palkan työnantajaltaan - ammattiliitto PRO:lta.
Ruotsissa ay-jäsenmaksujen verovähenteisyys on poistunut. Suomessa pitäisi vähentää verovähenteisyyttä vähintään samassa tahdissa kuin oman asunnon lainakoron vähentämisessä.
http://yle.fi/uutiset/urpilaisen_syrjayttamisoperaatio_ja_ay-jasenmaksurahojen_kaytto/7104343
Antti Rinne valtaan verovaroin?
1
60
Vastaukset
- sisäpiirikähmintää
Miksi Ylen Ajankohtaisen kakkosen Timo Seppänen ei sano sanaakaan ay-jäsenmaksujen verovähennysoikeudesta tuossa näkökulmassaan? Koska ay-jäsenmaksut ovat verovähennyskelpoisia, niiden käytöstä pitäisi päättää kansanäänestyksellä. Pieni ay-aktiivien sisäpiiri käyttää nyt muiden rahoja miten parhaakseen katsoo.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku604926Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt362239Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."
No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti582069- 2022013
Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.
Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj1771619Sari Multala teki "riikkapurrat"
Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.3031560Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"
Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm2121314- 881239
- 2071192
- 651184