Ukraina ja Putin

Ukraina sitä, Ukraina tätä... huligaanit ovat ajaneet presidentinkin karkuun.

Eikö Putinin olisi aika laittaa piste tuolle pelleilylle ja lopettaa mielenosoitukset rajuin voimatoimin? Joku roti täytyy olla, ei huligaanien voi antaa hyppiä silmille.
5110
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Siihen ansaan Putin ei aio astua. Sitä paitsi Venäjä - toisin kuin NATO- ja EU-maat - ei periaatteessa sekaannu toisten valtioiden sisäisiin asioihin, kaikkein vähiten sotilaallisesti. Sitä vastoin lännen röyhkeys on ollut jälleen kerran pöyristyttävää; miten USA reagoisi, jos Venäjä masinoisi Kanadassa tai Meksikossa vaaleilla valittua hallitusta vastaan väkivaltaisen vallankumouksen, joka nostaisi valtaan amerikkalaisvihamieliset voimat?

Äänestä

että Murha-Putin ryhtyykin vielä sotatoimiin jollakin verukkeella. Todennäköisintä on se, että ukrainan itäosat julistautuvat itsenäiseksi, ja haluavat liittyä venäjään. Silloin venäjä voi hyökätä länsi-ukrainaan. Sillai "rauhanturvaamisena" jossa tapetaan satoja tuhansia siviilejä. Sehän Murha-Putinille maittaisi.

Äänestä

tarttis varmaan ottaa ensin paremmin selvää tuosta "huligaani" ryhmästä.
Mitä on tapahtunut tavalliselle kansalle vuosien ajan ennen kuin alkoivat "huligoimaan"

Äänestä
  • No mitä?
    Ei lehdissä ollut sen kummempia asioita Janusta ennen 2013.
    Hän muuttui veriseksi diktattoriksi heti kun kieltäytyi EU-sopimuksesta. Ennen sitä kaikki oli hyvin,

    Pahaa uutisissa oli vain ikuinen kaasuhinta tappelu venäjän kanssa.

    Äänestä

Kieltäytyminen oli viimeinen pisara länsimielisille, koska presidentti perui lupauksena liittymisestä Euhun. Oli siellä ennenkin ongelmia, ne eivät vain päätyneet Iltalehteen. Mites ite reagoisit, jos Ruotsin armeija miehittäisi ensin Ahvenanmaan ja sitten länsirannikon "suojellakseen" suurta ruotsinkielistä väestöä. Tai n. vuosi sitten oli haloo siitä, kun venäläisiä lapsia huostaanotetaan paljon Suomessa. Olisi Venäjä saanut syyn tulla tännekkin riehumaan.
Putinilla ei ole oikeutta lopettaa ainuttakaan mielenosoitusta Ukrainassa. Jos et ole tietoinen niin Venäjä oli alussa palkannut 5 milj/per henkilö huutamaan hiphei Venäjä. Sen vahvisti mediakin. Että se siitä rehellisyydestä. Venäjän uutisissa sensuroidaan kaikki rauhantahtoisuus, kun itse vertailin TV uutisia. Venäläismieliset olisivat jo kauan sitten lähteneet Venäjälle, jos olisi oikeasti niin paha olla Ukrainassa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Venäjä apuun kirjoitti:

Ukraina sitä, Ukraina tätä... huligaanit ovat ajaneet presidentinkin karkuun.

Eikö Putinin olisi aika laittaa piste tuolle pelleilylle ja lopettaa mielenosoitukset rajuin voimatoimin? Joku roti täytyy olla, ei huligaanien voi antaa hyppiä silmille.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu