VESI

Vesi / Lumi / Jää / Sumu / Höyry ovat kaikki Vettä.
Vesi on YKSI Ne ovat YKSI VESI
Jumala,Jeesus,ja Pyhä Henki,,,,,,,,,,,,,,, He, ovat YKSI JUMALA

Kirkastuuko?
1559
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Ovatko vesi, lumi, jää ja sumu eri persoonia?

Äänestä
  • Mihis Tihku jäi?
    Usvakin unohtui?

    Äänestä

Onko jää veden poika?

Äänestä
  • Rae on Jään poikanen

    Äänestä

  • yksi Kolminaisuudesta ristiinnaulittiin.

    Mutta miksi =>
    vain yksi?

    Mitä se kertoo Kolminaisuuden persoonien yhdenvertaisuudesta?
    __Theopaskhitismi__ on oppinne nimi.

    Äänestä

  • ihan Epistä kirjoitti:

    yksi Kolminaisuudesta ristiinnaulittiin.

    Mutta miksi =>
    vain yksi?

    Mitä se kertoo Kolminaisuuden persoonien yhdenvertaisuudesta?
    __Theopaskhitismi__ on oppinne nimi.

    "__Theopaskhitismi__ on oppinne nimi"

    Minun oppini nimi? Ja oikein teitittelyn kera.

    Äänestä

Veden olomuotoja on enemmän kuin KOLME
joten ei ole verrannollista...

Ontuu kuin osuuskaupan hevonen toi
sun vertauksesi.

^^^Kolme on YKSI JUMALA
Vedellä on kymmeniä,satoja olomuotoja..^^

ei rimmaa yhtään

Äänestä
  • Aineella on tasan kolme olomuotoa: kiinteä, neste ja kaasu.

    Äänestä

  • Kemiikkaa kirjoitti:

    Aineella on tasan kolme olomuotoa: kiinteä, neste ja kaasu.

    Aineella on tasan kolme olo... "
    No eipä oo , Minne Plasma unohtui ,?

    Äänestä

Pyhä Henki on synonyymi elikkä samaa merkitsevä sana Jehovalle, jonka taas vartiotorniseura tietää oikeammassa muodossa olevan Jahve, mutta koska seura sanoo vakiinnuttaneensa Jehovan, ei oikeampaa muotoa, edelleen seuran mukaan, tarvitse käyttää.

Lausuntatavasta taas vartiotorniseura kirjoittaa että kristilliset kirkot ovat väärässä, mutta vartiotorniseura jättää kuitenkin kunkin maan lahkokonttorille vapauden Jehovan lausumiselle, vartiotorniseura opettaa englanninkielistä mallia, lopussa h -kirjain, jonka erotat englanninkielisen puheesta, Suomessa taas eivät sanat lopu h -kirjaimeen, eikä siten Jumalan nimenkään tarvitse.

Muita synonyymeja on esim. Herra Sebaot, mutta siitä ei vartiotorni kirjoita, kuten ei kansallisista lausumiseroistakaan, jotttei näyttäisi hölmöltä.

Nimen korostus, oikeastaan sillä tärkeily, on peräisin emolahkosta raamatuntutkijoista eroamisen yhteydessä omaksutusta uudesta nimestä.

Jeesus ei käyttänyt Jehovaa, vaan opetti rukouksessaan Isä meidän, jossa Jumalan nimi on pyhitetty, käyttämään nimenä tuota Isää. Tähän on todistajat neuvottu sanomaan että se on mallirukous. Vastaa sinä heille että malliksi siis asetettu että käytetään Isä meidän -nimitystä.

Lahkon opit on kenkku, kun lahkojehoova laitetaan opeissa tappamaan viaton enkeli kolmannen osapuolen takia. Enkeli Mikael, ihmisen takia.

Äänestä
  • von girrbbbuhan se taas vakiokirjoitustensa kanssa inttää aloituksen aiheesta välittämättä.

    Äänestä

>>... viaton enkeli kolmannen osapuolen takia. Enkeli Mikael, ihmisen takia.

Äänestä
  • No esimerkkinä veden olomuodot jää, lumi, usva, jne. on melko yksinkertainen.
    Mutta sillä tavalla osuva, että koska vedelläkin on monta toisistaan erilaista olomuotoa, silti ne ovat Vettä.
    Samoin Jumalalla on Persoona Pyhä Henki ja Lihaan tullut Ihminen Jeesus Kristus Jumalan Poika. JOtka ovat raamatun mukaan YKSI JUMALA. Se on järjellisestikin ajateltuna täysin totta. jos puhumme yliluonnollisesta maailman Luojasta, Jumalalle ei mikään ole mahdotonta, sanotaanhan se sanassakin.
    Ja sitä paitsi, täytyy vaan suuresti ihmetellä tätä polemiikkiä kolminaisuudesta, joskin se on ydinkysymyksiä, mutta jos meillä poloisilla kristityillä on näin massiivinen sota pelkästään Jumalan olemuksesta niin saatamme olla lähellä kadotustuomiota joka ikinen

    Äänestä

"raamatun sanan mukaan Jeesus oli viaton ja kuoli "kolmannen osapuolen takia"

Siinähän se onkin. Jeesus siksi Pyhästä Hengestä, ja kuten Joh 1:1 kertoo oli Jumala. Jumala teki jumalallisen pelastusteon ihmiselle. Tämä on kristinopin sanoma.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Vedellä kirjoitti:

Vesi / Lumi / Jää / Sumu / Höyry ovat kaikki Vettä.
Vesi on YKSI Ne ovat YKSI VESI
Jumala,Jeesus,ja Pyhä Henki,,,,,,,,,,,,,,, He, ovat YKSI JUMALA

Kirkastuuko?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu