Hyvä urologi pääkaupunkiseudulla hakusessa

Pissipöksy

Nyt tarvitsen muiden kokemuksia hyvästä urologista.

Menin gynekologille inkontinenssivaivan kanssa. Ponnistukseen yms ei liity, lantioseudun lihakset katsoi olevan hyvässä kunnossa. Siltä istumalta diagnostisoi yliaktiiviseksi rakoksi ja sain lääkkeet. Jotka ovatkin ihan ok ja pystyn elämään taas tavallisin pikkuhousun suojin. Ennen lääkkeitä rakko saattoi alkaa tyhjentyä tuosta vaan sitä mukaan kuin rakkoon kertyi nestettä eli siis koko ajan tai sitten kului päiväkin ettei rakko toiminut ollenkaan.

Tässä samalla tutkitaan mystisiä selkäsärkyjä ja päänsärkyjä ja huimauksia, joten jotain neurologista pohjaa näissä voi ollakin.

Nyt kehotettiin menemään urologille puhumaan näistä viertaamisongelmista mutta kun urologeja googlaa, on suurin osa erikoistunut miehisiin ongelmiin tai seksuaalihäiriöihin.

En halua törmätä lääkäriin (vaikka olisikin kallis yksityislääkäri) tyyliin "miksi sä tänne tulet, kun sulla kerta on jo lääkitystäkin vaivaasi" - vaan haluan löytää urologin, joka lähtisi tutkimaan, MIKSI minulla on yliaktiivinen (ja välillä ylipassiivinen) rakko ja ovatko nämä muut huimaukset ja kivut yhteydessä siihen.

Joten - pitkä alkupuhe ja takaisi kysymykseen: kenellä on kokemuksia hyvästä urologista ja mikä on tuon loistolääkärin nimi. Ja missä ottaa vastaan.

Tosi paljon kiitoksia jo etukäteen!

PS: onko ketään muuta jolla on tämllaisia vaivoja? Ja mikä teillä on löytynyt syyksi?

2

2597

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • quipl

      Riitta Rönkä vaikuttaa ihan asiantuntevalta
      urologilta.

    • Anonyymi

      en suosittele

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      280
      2908
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      49
      2298
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      348
      1997
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      114
      1723
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      105
      1664
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      212
      1375
    7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1317
    8. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      68
      1253
    9. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      56
      1189
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      77
      1181
    Aihe