P a k k o m a t e m a t i i k k a

Ruotsinkielisten pitää saada helpotuksia matematiikan opiskeluun, koska eivät pidä siitä.

Voisiko RKP viedä asiaa eteenpäin?
1286
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Pakkomatikka on lukiossa ja siitä seuraavissa koululaitoksissa paha rasti. Jopa kokonaisia luokkia on reputtanut jos on esim. amispohjalta amiskorkeassa. Peruskoulussa myöskin paha rasti.

Tietysti pitää joustaa ruotsinkielisten kohdalla ettei putoa koulusta pois ja saa sitten vielä suojatun työn.

Äänestä
  • Ellei RKP tee jotain asian hyväksi niin pitäisiköhän muiden suomalaisten puolueiden alkaa hoitaa asiaa RKP:n puolesta?

    Onhan RKP:kin huolehtinut suomalaisten kieliopinnoista, tämä on sitä vastavuoroisuutta!

    Vuoroin vieraissa!

    Äänestä

  • 10+1 kirjoitti:

    Ellei RKP tee jotain asian hyväksi niin pitäisiköhän muiden suomalaisten puolueiden alkaa hoitaa asiaa RKP:n puolesta?

    Onhan RKP:kin huolehtinut suomalaisten kieliopinnoista, tämä on sitä vastavuoroisuutta!

    Vuoroin vieraissa!

    "Onhan RKP:kin huolehtinut suomalaisten kieliopinnoista, tämä on sitä vastavuoroisuutta! "

    Ovat 5% painollaan huolehtinut kaikkien suomalaisten kaikista asioista melkein yhtäjaksoisesti jo melkein 110 vuotta! Tosin alussa paino oli jonkun verran korkeampi, mutta vain vähän.

    Mielestäni Suomi on aika hyvä maa joten kiittäkäämme tuota vakiopuurtajaa! Mutta sitähän te teettekin omalla nurinkurisella tavallanne.

    Äänestä

"Ruotsinkielisten pitää saada helpotuksia matematiikan opiskeluun, koska eivät pidä siitä."

Ja kuitenkin pärjäävät kielitaitoisimpina paremmin opiskelu- ja työmarkkinolla. Se kai kuitenkin on se varsinainen mittari?

Saattako ne heikot oppimistulokset liittyä siihen että pakko tappaa motivaation?

Tuotahan te nettifennot jauhaatte vaikka loogioseti kai pakko on niitä poarhaita motivaattoreita. Eihän sitä muuten sovellettaisi melkein kaikkiin aineisiin? Tai ainakin kolumme oppimistulokset pitäisi teidän logiikan mukaan olla todella surkeat. Mittausten mukaan eivät ole.

Äänestä
  • Eli koska kielitaito rulettaa niin erkkipettereiltä kaikki sellaiset opinnot helvettiin jotka estävät keskittymästä pelkästään kieliin! (Varsinkin suomeen)

    Erkkipettereiltä turhat matikat pois!

    Äänestä

  • Surut pärjäävät maamme työmarkkinoilla PELKÄSTÄÄN ruotsin kielen keinotekoisen korostetun aseman takia. Pakkovirkaruotsi ja muut ruotsin vaatimukset ovat syy.

    Ilman tuota etua surut todistetusti heikompilahjaisina olisivat huonommassa asemassa. SIKSI tätä järjetöntä kielisysteemiä pidetään yllä.

    Äänestä

Niinhän se on, että matematiikka on erittäin vaikeata monelle lapselle joten sen poistaminen olisikin kohtuullista jotta ruotsinkielen opiskeluun voisi syventyä entistä paremmin.

Pakkoruotsi on koulun tärkein oppiaine johon pitää saada lisäresursseja ja mielellään esim. matematiikkaa vähentämällä.

Äänestä
  • Eikä kerrankin voisi kuunnella erityisesti ruotsinkielisiä jotka asiasta ovat haloon nostaneet ja poistaa heiltä tuota ylimääräistä painolastia?

    Tässähän ei RKP:tä edes tarvita kun muut puolueet voivat heidän puolestaan asian päättää ihan kuten RKP:kin päätti suomenkielisten ruotsinopinnoista?

    Ollaan kerrankin jaloja lempivähemmistöämme kohtaan!

    Äänestä

  • 10+1 kirjoitti:

    Eikä kerrankin voisi kuunnella erityisesti ruotsinkielisiä jotka asiasta ovat haloon nostaneet ja poistaa heiltä tuota ylimääräistä painolastia?

    Tässähän ei RKP:tä edes tarvita kun muut puolueet voivat heidän puolestaan asian päättää ihan kuten RKP:kin päätti suomenkielisten ruotsinopinnoista?

    Ollaan kerrankin jaloja lempivähemmistöämme kohtaan!

    Pakko matematiikkaa perustellaan, pakkoruotsilla

    Ja päin vastoin.

    Äänestä

  • ghjjhgv kirjoitti:

    Pakko matematiikkaa perustellaan, pakkoruotsilla

    Ja päin vastoin.

    Ruotsit pitää vapauttaa matikasta:

    - ovat erittäin huonoja siinä ja inhoavat sitä
    - ruotsin opiskelu imee niin palon resursseja, että ei ehdi matikkaa lukemaan.

    Äänestä

Syökää makkaraa

Äänestä
  • Makkara plus makkara = kolmisen makkaraa

    mvh tvångmatematiker

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


10+1 kirjoitti:

Ruotsinkielisten pitää saada helpotuksia matematiikan opiskeluun, koska eivät pidä siitä.

Voisiko RKP viedä asiaa eteenpäin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu