!!lukion keskeytys-->hevostenhoitajaksi

karo2

Moikka,¨nyt tarvitsisin vähän neuvoja. Olen synt. vuonna -97. Käyn tällä hetkellä ekaa vuotta lukiossa,mutta haluaisin vaihtaa hevostenhoitajaksi. Kokemusta on ja paljon yli 10 vuoden takaa. Ainut mutta on,että menetän pisteitä jos jatkan vielä kevään lukiossa.(8pist.) jos eroan nyt,menetän silti 6pistettä koska en hae sinä vuonna milloin päätin yläasteen. Onko hevosopistoihin vaikea päästä? Jos eroan nyt lukiosta ja en pääsekkään opiskelemaan hevostenhoitajaksi..mitäs sitten? Haluaisin kovasti hevostenhoitajaksi..en aio jatkaa lukiossa...apua kaipailen,kiitos jo etukäteen

3

98

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -----

      Hae nyt yhteishaussa, mutta pysy lukiossa kirjoilla vielä kevään. Näin joku opiskelupaikka säilyy, jos et tuonne kouluun pääse. Tietysti jos joka tapauksessa aiot lopettaa lukion ja asut vielä kotona (ei tarvitse miettiä esim. opintotukia) niin samahan se on vaikka eroaisit heti.

      Oletko tehnyt ennen tallitöitä? (siis oikeasti palkalla, isossa tallissa suht säännöllisesti aikataulun mukaan). Jos et, niin kokeile sitä hommaa ensin, esim. ratsastuskouluille voi viikonlopputöihin päästä.
      Hevosenhoitajilla on varsinkin suomessa todella surkea palkka ja erittäin huono työllisyys. Ulkomaille taas pääsee töihin vaikka ei koulutusta olisikaan.

    • karo2

      joo,olen tehnyt paljon tallitöitä,tälläkin hetkellä,mutta palkkaa en ole saanut. mulla on sellainen diili että saan ratsastaa sitten hevosia. mutta oon kyllä aamu-,päivä-ja iltatallitkin tehnyt sms jopa 50 hevosen tallissakin. tiedän että palkkaus huono,mutta tätä ammattia haluan tehdä ja voin sitten kouluttautua vähän pidemmällekkin myöhemmin:) olen omistanut myös kaksi hevosta,jotka valitettavasti menehtyi. Sairaudetkin ja niiden hoito siis tuttua. Osa syy miksi tätä hommaa haluan tehdä..

    • ainakin ennen onnist

      Ensimmäiseksi kannattaa soittaa niihin oppilaitoksiin joihin haluaisit opiskelemaan. Jos tilaa ja haluja on, niin voivat ottaa sinut suoraan sisään (siis vaihtaisit alaa jo nyt kevään aikana). Onnistuu helpommin, jos jatkat opiskelujasi kaksoistutkintona (eli suoritat ammattitutkinnon ja kirjoitat ylioppilaaksi samaan aikaan, mutta onnisstuu myös ilman kaksoistutkintovaihtoehtoa) Lukio-opinnoistasi soveltuvat voidaan lukea hyväksilukuna uuten tutkintoosi (esim. lyhyen matematiikan kurssit matematiikan perusopinnoiksi jne.)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      156
      2687
    2. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      200
      1968
    3. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      71
      1716
    4. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      92
      1638
    5. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1441
    6. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      32
      1176
    7. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      76
      1111
    8. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      81
      1040
    9. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      95
      1019
    10. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      191
      954
    Aihe