Loistoluokan Premium, Skoda on tavisauto rinnalla

Itse en halua ajaa tavisluokan Skodalla vaan ennemmin loistoluokan premium-autolla ja siksi olenkin hankkinut autokseni saksalaisen arvostetun Mercedes-Benzin, jonka sain vähän käytettynä huomattavan edullisesti itse Ruotsista tuomalla, vastaavan auton hinta Suomessa olisi ollut nettiautosta katsottuna jopa 20.000 euroa enemmän kuin maksoin omastani Ruotsiin Suomen verot päälle. Auto uutena maksanut Suomessa 110.000 euroa, nyt sain sen 47.000 eurolla muutaman vuoden vanhana itse Ruotsista ostamalla ja tuomalla Suomeen (vastaavan hinta Suomessa n. 67.000 euroa). Haluan ajaa loistoluokan laatuvaunulla ja erottua joukosta, siksi arvokas ja kadehdittu Mercedes-Benz. P.s. jos ei taito, kyky tai halu riitä itse ostamaan autoaan Ruotsista ja tuomaan Suomeen niin löytyy myös firmoja jotka tuovat sinulle haluamasi ajopelin "avaimet käteen" palvelulla.
16146
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Kovin uskottavia nämä tupauunojen jutut. Että pitää tulla Skodapalstalle elvistelemään muka jollain Percedes Menzillä.

PS kirjoittaja ei maininnut auton mallia. Eipä tietenkään, koska sellaista ei todellisuudessa edes ole. Kuvitelmaa koko juttu.

Äänestä
  • Ei ole kuvitelmaa vaan kyseessä on W212 E350CGI Coupe runsaan puoleisella varustelulla muutaman vuoden vanhana mutta uutta vastaavassa kunnossa.

    Äänestä

Miten joku jaksaa ja viitsii nähdä noinkin paljon vaivaa satujen kirjoittamiseen täällä. Vaikka joku nyt ostaisikin vanhan mersun, niin ketä kiinnostaa....? Jos olisin mersumies, niin enköhän kirjoittaisi autostani mersun palstalle................

Äänestä

Totta kai Mersu on Mersu, mutta onpa tuolla käytetyllä autollasi jo kahden uuden Octavian hintakin. Olisit vaan keksinyt juttuusi hiukan tarkempia tietoja niin se olisi ollut uskottavampi. Nuo rahasummat eivät merkitse mitään ilman esimerkiksi vuosimallia...

Todellinen autonhakija olisi lisäksi herkutellut mielessään ja tarinassaan autonsa kaikilla mahdollisilla lisävarusteilla kuten takaistuimen lämmityksellä.

Hyvä stoori sinänsä.

Äänestä
  • Jos kiinnostaa, niin voi tietenkin tarkastaa tullin taulukoista onko tuollaista mersua edes tullattu. Skoda Jormat ovat niin tyhmiä, kun luulevat kaikkien tuontiautojen olevan vähintään 10v. vanhoja ja loppuun ajettuja. Eniten voittaa pari vuotta vanhoissa premiumissa, mitkä hakkaavat Skodan joka asiassa.

    Äänestä

  • skeida tul pers.... kirjoitti:

    Jos kiinnostaa, niin voi tietenkin tarkastaa tullin taulukoista onko tuollaista mersua edes tullattu. Skoda Jormat ovat niin tyhmiä, kun luulevat kaikkien tuontiautojen olevan vähintään 10v. vanhoja ja loppuun ajettuja. Eniten voittaa pari vuotta vanhoissa premiumissa, mitkä hakkaavat Skodan joka asiassa.

    aja seatilla....hmhhh !

    Äänestä

  • Eiks tuliperse kirjoitti:

    aja seatilla....hmhhh !

    Niin ne apinat luulevat. Luulo ei ole tiedon väärti.

    Mikä Seat on saksalainen takaveto?

    Äänestä

Vitsit on silti vitsejä ja skoda pysyy vitsinä:)

Äänestä

aloittajan mielikuvissa saman tasoisia automerkkejä, koska niin näitä kahta vertailee. En tiennytkään ajavani niiiiiiiin premiumilla. Siis Skodalla. Mahtavaa kertakaikkiaan.

Äänestä

Kyllä Skodalla ajo on mahtavaa. Ja vielä viimeiset rahansa Mersuun laittaneet "autoharrastajat" tulee tänne esittelemään hankintojaan. Jotenkin tuon luokan Mersu on sellainen "jos tingit hintaa, sinulla ei ole varaa"-tapaus. No, hieno auto, mutta onko kuski samalla tasolla...

Kyllä on laatulänsiautot ahtaalla, mutta älkää peljästykö. Skodakin on vain auto, ei Ukkosen Jumala, joka syöksee preeeeeeeemiumit tuhoon. Saatte ajella ihan rauhassa laadukkaasti. Niin mekin tehdään Skodalla.

Äänestä

Kyykytän Skeidoja milloin haluan tehokkaalla Mesellä..

Äänestä

MKielenkiintoista kumminkin., että koet Skodan ja Mersun toisiinsa verrattavina kulkupeleinä.
Et tosin kykene kertomaan edes Mersun mallia mutta Autobildin testeissä Superb peittosi Mersun E220:n tai Jaguarin XF:n joten oikeilla jäljillä olet.
Toki parhaiten varustettun Superbin hintalappu n. 64 tonnia ylittää hintarajasi ja varmaankin tuon Mersusi varustelu- ja laatutason kun et siitä häveliäästi enempää voinut kertoa.

Äänestä

Skeida on täysi vitsi premium auton rinnalla.

Äänestä
  • Vitsit vitseinä. Kovasti trollipeelo haluaa kuitenkin näitä Skoda vs. preeeeeeeemium vertailuja tehdä. Nauretaan, nauretaan.

    Ei kun preeeeeemium-autoja ostamaan.

    Äänestä

Kyllä Mercedes on auto hienolla historialla ja Skoda vaan kuppainen kulkuväline.

Äänestä
  • Kun nyt harhaudut tänne Skoda-alueelle Mersusta kirjoittelemaan, voit selvittää myös sitä Skodan ja Mercedeksen historiaa pitemmältäkin ajalta.

    Onhan se Mersun historia hieno. Natsi-Saksan edustuskärryjä myöten. Kelpaa olla edelleen ylpeä, kun laatu kelpasi herrakansan johtajille. Jos siis tuota valtionjohtoon päätynyttä rikollisjoukkiota arvostaa. Tätä historiaa varmaan tarkoitit? Kun muistellaan Skodan kommariaikoja, on tasapuolisuuden vuoksi huomioitava myös Mercedeksen täydellinen "aate-historia". Eikö?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mercedes-Benz, AUTO kirjoitti:

Itse en halua ajaa tavisluokan Skodalla vaan ennemmin loistoluokan premium-autolla ja siksi olenkin hankkinut autokseni saksalaisen arvostetun Mercedes-Benzin, jonka sain vähän käytettynä huomattavan edullisesti itse Ruotsista tuomalla, vastaavan auton hinta Suomessa olisi ollut nettiautosta katsottuna jopa 20.000 euroa enemmän kuin maksoin omastani Ruotsiin Suomen verot päälle. Auto uutena maksanut Suomessa 110.000 euroa, nyt sain sen 47.000 eurolla muutaman vuoden vanhana itse Ruotsista ostamalla ja tuomalla Suomeen (vastaavan hinta Suomessa n. 67.000 euroa). Haluan ajaa loistoluokan laatuvaunulla ja erottua joukosta, siksi arvokas ja kadehdittu Mercedes-Benz. P.s. jos ei taito, kyky tai halu riitä itse ostamaan autoaan Ruotsista ja tuomaan Suomeen niin löytyy myös firmoja jotka tuovat sinulle haluamasi ajopelin "avaimet käteen" palvelulla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu