Valittu kansa homojen asialla

"PRRI:n tutkimuksesta käy ilmi, että liittojen kannatuksen kasvu on ollut huomattavaa sellaisten yhdysvaltalaisten keskuudessa, jotka säännöllisesti osallistuvat erilaisiin uskonnollisiin menoihin. Tavallisesti tämän ryhmän on koettu olevan vähemmän avoimempi homojen oikeuksille.

Eniten samaa sukupuolta olevien avioliitto-oikeutta kannattivat Yhdysvaltain juutalaiset (83 prosenttia), valtauskonto protestanttisuuden kannattajat (62 prosenttia), valkoiset katolilaiset (58 prosenttia) ja latinalaisamerikkalaiset katolilaiset (56 prosenttia).

PRRI:n tutkimuksen julkaisu osuu ajanjaksoon, jolloin Yhdysvaltojen lainsäätäjät ja oikeusistuimet enenevässä määrin sallivat samaa sukupuolta olevien avioliitot. Yhdysvalloissa homoliitot sallitaan jo 17 osavaltiossa, sekä maan pääkaupungissa Washington D.C.:ssä."



http://yle.fi/uutiset/tutkimus_yli_puolet_yhdysvaltalaisista_kannattaa_homoliittoja/7110481



Tämä oikin jo aika mielenkiintoista. :D

14

132

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ilouutinen homoille

      Tämähän on ilouutinen homoille! Teistisesti ajattelevat juutalaiset ja kristityt edistävät homojen tasa-arvoisia ihmisoikeuksia. Enää ei tarvitse valita ateismia sen takia, että ei ole hetero.

      Hienoa että tämä asia tuodaan esille ateismipalstalla!

      • "Hienoa että tämä asia tuodaan esille ateismipalstalla!"


        Kyllä. Se on erittäin hyvä asia, että suurin osa teistisistä ihmisistä itseasiassa on suvaitsevaisia.

        Kun taas suvaitsemattomat ovat jääneet vähemmistöksi.


      • ...
        atac kirjoitti:

        "Hienoa että tämä asia tuodaan esille ateismipalstalla!"


        Kyllä. Se on erittäin hyvä asia, että suurin osa teistisistä ihmisistä itseasiassa on suvaitsevaisia.

        Kun taas suvaitsemattomat ovat jääneet vähemmistöksi.

        "Enää ei tarvitse valita ateismia sen takia, että ei ole hetero."

        Fakta on kuitenkin se että suurin osa homoista ja lesboista ovat juuripa kristittyjä.


    • >>>Eniten samaa sukupuolta olevien avioliitto-oikeutta kannattivat Yhdysvaltain juutalaiset (83 prosenttia)

    • Katselin viime vuonna Jerusalemin Pride-tapahtumaa paikan päällä. Poliiseja oli paljon turvaamassa tapahtuman rauhan. Independence Parkilla, jonka samalla laidalla on USA:n konsulaatti, oli koossa tuhansia ihmisiä.

      Häiriöitä ei muuten ollut paitsi muutama lierihattuinen lettipäinen setä huuteli jotain hepreankielisiä epäystävällisyyksiä marssijoille. He puolestaan lähettivät haredimiehelle lentosuukkoja.

      Tel Avivissa on paljon vapaampi ilmapiiri mutta kun Jerusalemissa - kaiken uskonnollisen fanatismin ja konservatismin pesässä - pystytään tuo tapahtuma järjestämään niin paljon esteitä on voitettu. Puhutaan myös pink wash -ilmiöstä jolla tarkoitetaan näennäissuvaitsevuutta peittämässä monia epäkohtia, tässä yhteydessä palestiinalaisiin kohdistuvaa sortoa. (Eivät palestiinalaiset mitään enkeleitä ole mutta nyt vallitsevassa tilanteessa juutalaiset toimivat usein kuin heidän vainoojansa 2 ms:n aikana.)

      Tosiasia on kuitenkin että sukupuolivähemmistöjen kohtelun osalta Israel on kiistaton edelläkävijä Lähi-Idässä.

    • Käyttäjätunnus

      Homot ovat ällöttävää sakkia, niitä ei seurakunnissa hyvällä katsella jos tyyli ei muutu, katsomme aikamme ja sitten hutkitaan ulos saastuttamasta seurakuntaa

      • >>>Homot ovat ällöttävää sakkia, niitä ei seurakunnissa hyvällä katsella jos tyyli ei muutu, katsomme aikamme ja sitten hutkitaan ulos saastuttamasta seurakuntaa


      • näittekö Coltonin?

        Oletteko nähneet Survivorissa kilpailleen Coltonin?
        Yleensä olen pitänyt homoja kohtuullisen ok tyyppeinä, mutta en missään tapauksessa antaisi adoptio-oikeutta Coltonin kaltaisille. Toivottavasti kyseessä on homojen ääritapaus, eikä keskivertohomo.


    • ---
      • ei oppia israelista

        Israelissa on myös käsittämättömän vapaa aborttilaki. Nämä tapojen turmelluksethan kulkevat käsikädessä. Muu maailma on jo astunut aborttien rajoittamisen, eli sivistyksen tielle.


      • ---
        ei oppia israelista kirjoitti:

        Israelissa on myös käsittämättömän vapaa aborttilaki. Nämä tapojen turmelluksethan kulkevat käsikädessä. Muu maailma on jo astunut aborttien rajoittamisen, eli sivistyksen tielle.

        Olisikohan antaa esimerkkejä tuosta muusta maailmasta?


    • paavali2

      Israel onkin itse saatanan omaisuuskansaa. Homoseksualistisen, täynnä syntiä olevan Israelin ihailu ja sen tukeminen on osa lopun aikojen suurta eksytystä.

      Adolf Hitler oli viimeinen Jumalan lähettämä kristitty, joka olisi voinut maailman tuolta eksytykseltä pelastaa, mutta kristillinen maailma valitsikin hänen tukemisensa sijasta saatanan omaisuuskansan puolelle asettumisen aivan samoin kuin juutalaisetkin asettuivat saatanan puolelle 2000 vuotta sitten surmatessaan oman Vapahtajansa.

      • Speedy.

        Olet tosiaan mielisairas,pakkohoitoon sinä kuulut.


      • "Adolf Hitler oli viimeinen Jumalan lähettämä kristitty, joka olisi voinut maailman tuolta eksytykseltä pelastaa, mutta kristillinen maailma valitsikin hänen tukemisensa sijasta saatanan omaisuuskansan puolelle asettumisen"

        Kristitty Aatu kiistämättä oliutta tuskin mknkään jumalan lähettämä. Tosin juutalaisten jumala olisi veren- ja murhanhimossaan saattanut lähettää tuollaisenkin pelastajan.

        Maailma kuitenkin valitsi juutalaisten pelastamisen polttouunien sijasta mikä antaa hiukkasen uskoa ihmiskunnan kollektiiviseen hyvyyteen. Eipä vaan valittu kansa näytä paljonkaan oppineen tpisen maailmansodan ajoists, ellei sitten alistamista ja rakenteellista väkivaltaa. Niin, ja osaavat kyllä ottaa miehitetyiltä rahat pois kun myyvät palestiinalaisten alueelta pumppaamansa veden takaisin palestiinalaisille kiskurihintaan. Ja palestiinalaisilta on porskaivojen teko kielletty...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      139
      3870
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      344
      2997
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      10
      1906
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      9
      1635
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1099
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      944
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      38
      874
    8. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      784
    9. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      23
      771
    10. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      65
      761
    Aihe