Mb mittasi: Soneralla nopein 4G-laajakaista

Faktatietoa

Keskimäärin suomalainen 4G-verkko välittää dataa 55,6 megabittiä sekunnissa. Se on tuplasti 3G-verkkoa nopeampaa vauhtia.

Soneralla on nopeimmat 4G-yhteydet juuri nyt, MB-lehden suurmittaukset kertovat.

Kymmenessä kaupungissa ja 42 eri mittauspisteessä tehtyjen havaintojen mukaan Soneran asiakkaat saavat keskimäärin nauttia 64,7 megabitin sekuntivauhdista.

Tämä on hurja vauhti.

Yleisesti käytössä olevilla 3G-liittymillä pääsee maksimissaan alle puoleen siitä eli noin 30 megabitin sekuntivauhtiin.

Nopein yksittäinen mittauspiste oli Oulun lentokentällä, jossa MB:n asiantuntija Timo Helenius kellotti Soneran 4G-verkosta peräti 143 Mbit/s-vauhdin. 4G-liittymien maksiminopeus on 150 Mbit/s.

Toiseksi nopein verkko on Elisalla, jonka keskiarvovauhti oli 53 Mbit/s. Elisan verkkoa vaivaa reikäisyys, sillä kaikista mittauspisteistä ei saatu havaintoa lainkaan.

Mielenkiintoista on, että aiemmin Helsingin Puhelinyhdistyksenä tunnettu Elisa oli esimerkiksi Helsingissä tehdyissä mittauksissa Soneran takana. Kotipesä voisi operaattorilla olla nykyistä paremmassa kunnossa.

Kolmanneksi – ja vertailun viimeiseksi – kisassa tuli DNA. Sen asiakkaat yltävät sinänsä hyvään 50 Mbit/s-vauhtiin.


http://www.mbnet.fi/artikkelit/mb_mittasi_soneralla_suomen_nopein_4g_verkko

3

265

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nolla on nolla

      " Keskimäärin suomalainen 4G-verkko välittää dataa 55,6 megabittiä sekunnissa. "

      Keskimäärin 4G nopeudet Suomessa on lähellä nollaa, kun 99% pinta-alasta on aluetta jossa toimivaa 4G yhteyttä ei ole olemassakaan.
      Eikä näinollen mitään nopeuksia voida edes mitata. Eli ihan turhaa on mainostaa
      nopeita 4G yhteyksiä.

      • Kyllä soneralla on vaan nopeat 4G yhteydet usko se!


    • sonera on HITAIN!

      Ainakin kun katselee speedtest.net sivuilta tuloksia, niin DNA:n 4g-liittymällä on säännönmukaisesti yli 100mbps nopeudet. Lahdessa 154,96mbps ja Helsingissä tuollaista 106-112 mbps. Elisan 4g yhteydet sen sijaan jäävät parhaimmillaankin 90mbps paikkeille ja sonera alle 80mbps (maksimissaan oli joku tulos 81,74 soneran 4G:llä).

      Milloinkohan Soneralle oikein tulee myyntiin nopeat Cat4-LTE yhteydet? DNA:lta kyllä saa 150mbps cat4-tasoiset yhteydet hintaan 14,90 kuussa, jotka myös speedtest.net sivujen mukaan vaikuttavat toimivan luvatulla nopeudella (kunhan myös laite on riittävän tehokas ja cat4-lte-piirillä varustettu).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      147
      6774
    2. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      63
      5883
    3. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      88
      4529
    4. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      100
      4456
    5. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      159
      4263
    6. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      94
      1650
    7. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      402
      1536
    8. Anteeksi kaikesta...

      Olin tosi hölmö...
      Ikävä
      82
      1359
    9. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      30
      1345
    10. Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana

      Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?
      Ikävä
      42
      1122
    Aihe