Mb mittasi: Soneralla nopein 4G-laajakaista

Faktatietoa

Keskimäärin suomalainen 4G-verkko välittää dataa 55,6 megabittiä sekunnissa. Se on tuplasti 3G-verkkoa nopeampaa vauhtia.

Soneralla on nopeimmat 4G-yhteydet juuri nyt, MB-lehden suurmittaukset kertovat.

Kymmenessä kaupungissa ja 42 eri mittauspisteessä tehtyjen havaintojen mukaan Soneran asiakkaat saavat keskimäärin nauttia 64,7 megabitin sekuntivauhdista.

Tämä on hurja vauhti.

Yleisesti käytössä olevilla 3G-liittymillä pääsee maksimissaan alle puoleen siitä eli noin 30 megabitin sekuntivauhtiin.

Nopein yksittäinen mittauspiste oli Oulun lentokentällä, jossa MB:n asiantuntija Timo Helenius kellotti Soneran 4G-verkosta peräti 143 Mbit/s-vauhdin. 4G-liittymien maksiminopeus on 150 Mbit/s.

Toiseksi nopein verkko on Elisalla, jonka keskiarvovauhti oli 53 Mbit/s. Elisan verkkoa vaivaa reikäisyys, sillä kaikista mittauspisteistä ei saatu havaintoa lainkaan.

Mielenkiintoista on, että aiemmin Helsingin Puhelinyhdistyksenä tunnettu Elisa oli esimerkiksi Helsingissä tehdyissä mittauksissa Soneran takana. Kotipesä voisi operaattorilla olla nykyistä paremmassa kunnossa.

Kolmanneksi – ja vertailun viimeiseksi – kisassa tuli DNA. Sen asiakkaat yltävät sinänsä hyvään 50 Mbit/s-vauhtiin.


http://www.mbnet.fi/artikkelit/mb_mittasi_soneralla_suomen_nopein_4g_verkko

3

222

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nolla on nolla

      " Keskimäärin suomalainen 4G-verkko välittää dataa 55,6 megabittiä sekunnissa. "

      Keskimäärin 4G nopeudet Suomessa on lähellä nollaa, kun 99% pinta-alasta on aluetta jossa toimivaa 4G yhteyttä ei ole olemassakaan.
      Eikä näinollen mitään nopeuksia voida edes mitata. Eli ihan turhaa on mainostaa
      nopeita 4G yhteyksiä.

      • Kyllä soneralla on vaan nopeat 4G yhteydet usko se!


    • sonera on HITAIN!

      Ainakin kun katselee speedtest.net sivuilta tuloksia, niin DNA:n 4g-liittymällä on säännönmukaisesti yli 100mbps nopeudet. Lahdessa 154,96mbps ja Helsingissä tuollaista 106-112 mbps. Elisan 4g yhteydet sen sijaan jäävät parhaimmillaankin 90mbps paikkeille ja sonera alle 80mbps (maksimissaan oli joku tulos 81,74 soneran 4G:llä).

      Milloinkohan Soneralle oikein tulee myyntiin nopeat Cat4-LTE yhteydet? DNA:lta kyllä saa 150mbps cat4-tasoiset yhteydet hintaan 14,90 kuussa, jotka myös speedtest.net sivujen mukaan vaikuttavat toimivan luvatulla nopeudella (kunhan myös laite on riittävän tehokas ja cat4-lte-piirillä varustettu).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      72
      4918
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      105
      3525
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      40
      3356
    4. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      50
      2873
    5. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2738
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      2189
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      24
      2071
    8. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      199
      1980
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      398
      1591
    10. Huomenta kulta

      En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo
      Ikävä
      9
      1488
    Aihe