Kuka tai ketkä perusti aikoinaan Suomen kannabisyhdistyksen? Tulin äskettäin Afrikasta ja Gambiassa tapasin suomalaisen, ehkä 60-vuotiaan herrasmiehen, joka kertomansa mukaan perusti kyseisen yhdistyksen. Kaveri sanoi etunimekseen Ollin, mutta sukunimeä en lähtenyt kyselemään, onko kenelläkään hajua ketä tarkoitan? Meillä jäi juttu kesken ja sukunimi voisi auttaa yhteystietojen etsinnässä.
Suomen kannabisyhdistys
5+2
153003
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Kannabisyhdistyksen perustaja oli mm. Timo Larmela joka on tiettävästi tänäkin päivänä sen "vetäjänä".
Osallistui mm. Vanhan valtaukseen ja pyrkii kannabiksen avulla tekemään Suomessa psykedeelistä vallankumousta.
"pyrkii kannabiksen avulla tekemään Suomessa psykedeelistä vallankumousta. !
Laitahan Ihfy-Jouko nyt foliohattu jo päähän.
Olli Sjöholm ("Pilvi-Olli") kirjoitteli Tipi Larmelan kanssa Hamppu-lehteen vuodesta '91 alkaen, oliskohan ehkä hän?
Kannabisyhdistyskin on jo ihan rekisteröity yhdistys:
http://mikkoilmaripekkola.puheenvuoro.uusisuomi.fi/164531-kannabisyhdistys-rekisteroity-voitto-sananvapaudelle
Kyllä se Olli oli joka yhdistyksen perusti eikä Larmela.
Näin on, yhdistys oli jo perustettu kun Ilkka Laine ehdotti Larmelaa puheenjohtajaksi. Hienon työn hän on silti tehnyt näiden 23 vuoden aikana, ei siinä mitään.
Olli kertoi, että Larmela plagioi Ollin kirjoituksia omiin nimiinsä.
Olli Sjöholm.Joka poistui keskuudestamme 30.7.2016.
R.I.P rakas ystävämme
Ai on Olli mennyt väärälle puolelle nurmikkoa:/ Tunsin hänet kauan sitten, ja olen joskus miettinyt että mitä mahtaa hemmolle kuulua. no, kevyitä multia vaan.
Sama juttu:(
kannabis tappoi taas.
kannabis tappaa!
Meikäläinen, lepää rauhassa.
Tietääkö kukaan missä 'meikäläisen' hauta sijaitsee? Käyn tervehtimässä ollia.
Marihuana Anonymous (MA) Suomi
https://www.facebook.com/MAfinland
Up
Tietääkö kukaan mihin olli on haudattu ?