Oppivatkohan suomalaiset päättäjät ja poliitikot mitään Ukrainan

takuuvarmasti!

tapahtumista?

Ukraina haluaa itse päättää omista asioistaan oman maansa kamaralla niin Venäjän pieni "voimamies" pullistelee heti lihaksiaan ja uhkaa Venäjän puuttumisella Ukrainan sisäisiin asioihin ellei Ukraina toimi kuten Putin haluaa.

Kaikki sai alkunsa siitä kun ukrainalaiset erottivat Venäjänmielisen presidenttinsä, presidentin kieltäydyttyä allekirjoittamasta EU:n kanssa jo valmiiksi neuvoteltua sopimusta.

Eli Ukraina haluaa itse määrätä suunnan mihin suuntaan haluaa samaistua joka on Putinin mielestä Venäjän vastaisuutta.

Suomessa venäläisten lisääntyvät maakaupat onkin vakava muistutus suomalaisille poliitikoille mitä voi tapahtua jos tulee kitkaa venäläisten ja suomalaisten kesken maakauppojen tiimoilta.

Putin on luvannut puolustaa venäläisten etuja vaikka missä päin maailmaa siis mahdollisesti myöskin Suomen kamaralla.

Niin kauan kun maakaupat eivät noudata vastavuoroisuusperiaatetta ei kauppoja pidä hyväksyä!

1

78

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Koroljov

      "Ukraina haluaa itse päättää omista asioistaan oman maansa kamaralla niin Venäjän pieni "voimamies" pullistelee heti lihaksiaan ja uhkaa Venäjän puuttumisella Ukrainan sisäisiin asioihin ellei Ukraina toimi kuten Putin haluaa."

      Jos tilannetta tosiasiallisesti tarkastellaan, niin länsihän tässä alun perin puuttui Ukrainan sisäisiin asioihin tukemalla massiivisesti väkivaltaista vallankaappausta, ja kukisti maan demokraattisesti valitun presidentin. Janukovitš oli eri vaihtoja punnittuaan tullut hallituksensa kanssa siihen tulokseen, että sopimus Venäjän kanssa olisi Ukrainan kanssa edullisempi kuin EU:n kanssa tehty sopimus, joka olisi mahdollisesti vienyt Ukrainan perikatoon ehtojensa takia. Joten USA-NATO-EU hankkiutui Janukovitšista eroon ukrainalaisten kätyreidensä väkivallan avulla. Senkin Putin olisi vielä ollut valmis sietämään, mutta ei sitä, että Kiovan vallankaappausjuntta alkoi aloittaa Krimillä venäläisvastaiset sortotoimet ja riistää Venäjältä Sevastopolin laivastotukikohdan.

      "Kaikki sai alkunsa siitä kun ukrainalaiset erottivat Venäjänmielisen presidenttinsä, presidentin kieltäydyttyä allekirjoittamasta EU:n kanssa jo valmiiksi neuvoteltua sopimusta."

      Normaalisti, demokraattisissa ja laillisissa oloissa, presidentti eroaa kärsittyään vaalitappion, eikä aseellisen kapinan takia. USA-NATO-EU on toiminut tässä kuin Leninin bolševikit tukiessaan Suomen punaisia v. 1918. Euroskeptinen brittipoliitikko, UKIP:n johtaja Nigel Farage on oikeassa: EU:lla on "verta käsissään" Ukrainan vallankaappauksen takia.

      "Eli Ukraina haluaa itse määrätä suunnan mihin suuntaan haluaa samaistua joka on Putinin mielestä Venäjän vastaisuutta."

      Ukrainan uuden suunnan ovat määränneet USA-NATO-EU ja sen ukrainalaiset marionetit, jotka eivät missään tapauksessa nauti ukrainalaisten enemmistön luottamusta. Arvelen lännen tukemien vallankaappaajien odottavan vaaleja kauhunsekaisin tuntein. Itä- ja Etelä-Ukraina tahtoisivat irtautua Krimin tavoin Ukrainan konkurssipesästä ja liittyä Venäjään, jonka yhteydessä noilla alueilla olisi jotain toivoa. Ukrainassa, jonka talouspolitiikasta päättää USA-NATO-EU ja IMF, niillä ei ole tulevaisuutta.

      "Putin on luvannut puolustaa venäläisten etuja vaikka missä päin maailmaa siis mahdollisesti myöskin Suomen kamaralla."

      Eikö USA sitten muka puolusta amerikkalaisten etuja kaikkialla maailmassa, vieläpä erityisen aggressivisesti? Niin suurvallat toimivat. Venäjän tapauksessa kysymys on sen välittömistä lähialueista, Venäjän naapurimaista joissa asuu huomattavia venäläisvähemmistöjä (jotka sekä Baltiassa että nyt vallankaappauksen myötä myös Ukrainassa ovat toisen luokan kansalaisten asemassa). Miten USA suhtautuisi amerikkalaisten ja amerikkalaisten intressien vahingoittamiseen vaikkapa Kanadassa tai Meksikossa? Miten USA reagoisi, jos esim. Venäjä nostaisi aseellisen kumouksen kautta USA:n naapurivaltioissa valtaan amerikkalaisvastaiset hallitukset, jotka sitten pyytäisivät massiivista taloudellista ja sotilaallista apua Venäjältä? Lännessä kieltäydytään kokonaan ymmärtämästä tätä näkökulmaa asiaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sinä näet

      kun katsot peiliin?
      Ikävä
      112
      1421
    2. Se helpottaisi oloa jos

      Se toinen tietäisi että molemmat tykkäämme toisistamme. Se on asia mikä vaivaa ja ahdistaa minua vaikka tilanne olisikin
      Ikävä
      88
      1287
    3. Palsta kysely..

      Mikä on mielestäsi hyvä ikäero parisuhteessa? Tulevassa/kuvitteellisessa tulevaisuuden suhteessa, voisitko harkita ”ott
      Sinkut
      134
      1028
    4. Missä väleissä ollaan

      Jatkossa? Vai ollaanko missään? Koetko ikäväksi näkemisen)
      Ikävä
      68
      964
    5. aivan mieletön ikävä

      paha olo 😥🫣 kaipaan sua 😔💔
      Ikävä
      39
      887
    6. Riittääkö vielä

      Pelkät kuvat? 😉
      Ikävä
      71
      863
    7. Haluatko naimisiin kaivattusi kanssa?

      Alttarille astelette
      Ikävä
      97
      857
    8. Mitä toivot

      Välienne olevan?
      Ikävä
      75
      836
    9. Haluaisin nainen vain välillä heilutella peittoa sinun kanssa

      Mutta kuitenkin oltaisiin uskollisia toisillemme.
      Ikävä
      53
      807
    10. Ihmeellistä millaisissa tilanteissa ajatukset kulkuun sinuun

      Eilen seurasin kun ihmiset ajoivat kaupan parkkipaikalle ja menivät yhdessä kauppaan. Iski jotenkin ikävä. Mietin että
      Ikävä
      39
      764
    Aihe