Nopein ateisti ???

2easy4U

2=6
3=12
4=20
9= ??

15

111

    Vastaukset 15

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 54, ja syy aloitukseen oli?

    • xfggyuot67

      Voi sun kanssas...
      Ja nyt odotellaan sitten että joku ateisti yrittää voittaa?
      Ja sitten kisaillaan taas pikkusen siitä kuka todisti ja mitä?

    • ---

      Sanan ja kysymysmerkin väliin ei tule välilyöntiä.

      • piste hulluudelle

        Tällä kaverilla on paha pakkomielle, joka rajoittanee häen elämäänsä ja aiheuttanee kukaties unettomuuttakin.
        Soitta heti huomenissa aika psykiatrlle. Uskoisin sinullekin löytyvän sopivaa lääkitystä. Tietysi saattaa ahdistaa pelko ylikansallisten lääketehtaiden rikastumisesta sairautesi kustannuksella. Voita kuitenkin pelkosi ja tartu puhelimeen.


    • vihtuilija

      90. Entäs sitten?

    • Matheisti

      Merkintäsi on huono mielummin vaikkapa & merkki viittamaan relaatioon.

      Rekursiivisesti

      x_n 1=x_n 2n

      x2=6
      x3=6 2*3=12
      x4=12 2*4=20

      Yleinen ratkaisu karakteristisesta yhtälöstä
      r-1=0 eli r=1
      eli muoto xn=An^2 Bn C antaa tuloksen kolmesta yhtälöstä voidaan ratkaista A, B, C eli
      6=4A 2B C
      12=9A 3B C
      20=16A 4B C
      josta saadaan A=1, B=1,C=0
      Eli xn=n^2 n
      Joten x9=9^2 9=90
      Vielä tarkistus
      x2=2^2 2=6
      x3=3^2 3=12
      x4=4^2 4=20

      Vastaus on merkinnöilläsi 9=90

      En ole ateisti, matematiikka on jumala.

      • Jos vastaus olisi 90, niin 4=20 ja 9=?? välillä pitäisi olla välijatumon merkkinä "...", joten piilomuuttuja ei muuta kaavamaisuuttaan.


      • Matheisti
        Enclave kirjoitti:

        Jos vastaus olisi 90, niin 4=20 ja 9=?? välillä pitäisi olla välijatumon merkkinä "...", joten piilomuuttuja ei muuta kaavamaisuuttaan.

        Ei tarvitse olla. Siinä kysyttiin mikä relaatio toimii, ja esittämäni ratkaisu on yksinkertaisin. Jos tahdot hiuksia halkoa niin mikä tahansa ratkaisu vaikkapa 9=10101013 on kelvollinen.

        Mutta ilmeisesti haettiin jotakin esitetyn tyyppistä, jos ei niin. Sitten vika on ongelman esittäjässä joka ei ollut tarpeeksi selvä ja täsmällinen.


      • Kalapagos (ei kirj.)
        Matheisti kirjoitti:

        Ei tarvitse olla. Siinä kysyttiin mikä relaatio toimii, ja esittämäni ratkaisu on yksinkertaisin. Jos tahdot hiuksia halkoa niin mikä tahansa ratkaisu vaikkapa 9=10101013 on kelvollinen.

        Mutta ilmeisesti haettiin jotakin esitetyn tyyppistä, jos ei niin. Sitten vika on ongelman esittäjässä joka ei ollut tarpeeksi selvä ja täsmällinen.

        No eiköhän homman juju ollut:

        2=6 (3*)
        3=12 (4*)
        4=20 (5*)
        9= ?? (6*) = 54

        eli 3,4,5 ja 6


      • Matheisti kirjoitti:

        Ei tarvitse olla. Siinä kysyttiin mikä relaatio toimii, ja esittämäni ratkaisu on yksinkertaisin. Jos tahdot hiuksia halkoa niin mikä tahansa ratkaisu vaikkapa 9=10101013 on kelvollinen.

        Mutta ilmeisesti haettiin jotakin esitetyn tyyppistä, jos ei niin. Sitten vika on ongelman esittäjässä joka ei ollut tarpeeksi selvä ja täsmällinen.

        Tehtävässä itsessään ei kysytty mitään, joten se taisi olla muistakin hieman sekava. Ajattelin näin:

        3*2=6
        4*3=12
        5*4=20
        6*9=54

        Sinä ajattelit näin:

        3*2=6
        4*3=12
        5*4=20
        ...
        10*9=90

        jossa "..." sisältyy:

        6*5=30
        7*6=42
        8*7=54
        9*8=72


      • rcekim
        Kalapagos (ei kirj.) kirjoitti:

        No eiköhän homman juju ollut:

        2=6 (3*)
        3=12 (4*)
        4=20 (5*)
        9= ?? (6*) = 54

        eli 3,4,5 ja 6

        Tuohan menisi loogisesti 9= ?? (*10) = 90 eikä noin miten teit...


    • miten on

      vastaus 9=5

      Oon uskis, mutta halusin osallistua.

    • oliko muka väärin?

      Minäkin sain tulokseksi 90.

      2x2 2=6
      3x3 3=12
      4x4 4=20
      9x9 9=90

    • ....-

      Oikea vastaus on 42.

    • mikä pointti?

      Ei tähän ole oikeaa vastausta, paitsi ehkä se, että yksinkertaisin yhteinen tekijä on suurimmalla todennäköisyydellä se oikea. Loogisesti muuten päättelemällä voidaan kuitenkin tulla moneen eri tulokseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Gallup: Kansalaiset eivät usko velkajarruun

      Puolet suomalaisista ei usko velkajarrun vaatimien sopeutusten toteutuvan, kertoo Iro Researchin kyselytutkimus. Kokoom
      Maailman menoa
      69
      1072
    2. Ethän mies vielä

      luovu meistä? Haluaisin jo sun syliin.
      Ikävä
      64
      862
    3. Sinulle nainen

      En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen
      Ikävä
      66
      846
    4. Haaveilen edelleen

      Sinusta aika ajoin
      Ikävä
      53
      838
    5. Mä oon kallistumassa

      Rikosilmoitukseen!
      Suhteet
      185
      821
    6. Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun

      Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on
      Ikävä
      72
      702
    7. Tiedätkö sitä

      Että sinun äänesi on ihanan pehmeä
      Ikävä
      42
      696
    8. Martsusta tuli leuhka

      Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal
      Kotimaiset julkkisjuorut
      206
      680
    9. Hei rakkaani.

      Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi
      Ikävä
      50
      663
    10. Kuisla Group Oy jättänyt yrityssaneeraushakemuksen

      Samalla yrityssaneeraukseen on hakeutunut Kuisla henkilökohtaisesti ja Seinäjoen Motelli Oy, joka omistaa Sorsanpesän ki
      Seinäjoki
      28
      624
    11. Kiulu myynnissä!

      Kiulu hakee taas uutta yrittäjää. https://www.yritysporssi.fi/etela-pohjanmaa-lansi-suomi-finland/myytavat/yritykset/ma
      Ähtäri
      26
      578
    12. On paha olla

      Kun olen käyttäytynyt aiemmin kaivattua kohtaan kuin joku narsisti.
      Ikävä
      42
      528
    13. Uskallanko laittaa sulle viestiä?

      Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S
      Ikävä
      49
      522
    14. Et pysty peittämään minulta

      Sinä olet hyvä peittämään asioita niin halutessasi. Pystyt pitkiäkin aikoja salaamaan juttuja. Juuri mietin tuossa, olet
      Ikävä
      47
      464
    15. Tulisiko naisille asettaa korkeammat eläkemaksut

      Tämä tuli mieleeni kun luin aamun lööppejä. Japanissa alkaa olla "uutta nuorisoa" ihan urakalla, ikä alkaa sadan jälkeen
      Sinkut
      169
      464
    16. Mikä tekee kaivatustasi

      Haluttavan?
      Ikävä
      18
      448
    17. Mitä oikein tapahtui? Maajussi-Jetta sai tylyt pakit - Sulhoehdokas selittää: "Ei lentänyt kipinät"

      Maajussille morsian -sarjassa etsitään rakkautta ja rinnalle kumppania. Yksi maajusseista on Jetta - liikunnallinen ja
      Maajussille morsian
      12
      427
    18. Makeinen, asiaa sinulle

      Minua korkeampien voimien kehotuksesta sinua pyydetään avaamaan jokin yhteys asioista keskustelemisen takia kanssani. Il
      Ikävä
      28
      393
    19. Huumekauppaako

      ”Huumekauppa johti rajuun väkivaltaan Kokkolassa – Kolme nuorta otettu kiinni, yksi epäillyistä alaikäinen”
      Kokkola
      9
      374
    20. J-mies!

      Meidän "suhde" (suhde mitä ei oikeastaan edes ole) on kielletty ja vaikea. En tiedä mihin uskot, mutta olet irl itsekin
      Ikävä
      32
      372
    Aihe