Kun Brysselin hangilla taisteltiin

bryssitty homma

Radion Ykkösaamussa muistellaan raskaita kamppailuja joita käytiin näihin aikoihin vuotta ja veteraanit kertovat raskaista ponnisteluista Suomen kohtalosta.
Veteraanit Pertti Salolainen ja Erkki Liikanen kertaavat 20 vuoden takaisia neuvotteluja Suomen liittämiseksi EU:hun.

Liikanen muistelee väsymystä 35 tuntisten neuvottelujen jälkeen ja Salolainen nokittaa neuvotelleensa 40 tuntia putkeen.
Monet halusivat jo antautua ja lähteä pois, Kreikan Bangalloskin vittuili päin naamaa, mutta Salolainen vain mutristi suupieliään ja sanoi: "Jatketaan!"
Pertti kertoo vieläkin ääni värähtäen kuinka Saksan Helmut Kohl oli kahden kesken Pertin kanssa neuvotellessa lyönyt ison nyrkkinsä pöytään ja sanonut että tekee kaikkensa Suomen saamiseksi mukaan unioniin.
Ja kun Kohl lupasi ettei pane nyrkkiään tuppeen ennenkuin Suomi on pelattu sisään, Salolainen jaksoi ponnistella.

Näin miehet kertovat mutta kansa muistelee että mistä silloin kerrottiin neuvoteltavan.
Puhuttiin ey-stä, eu putkahti esiin vasta hiukan myöhemmin.
Ja neuvottelujen sisällöstä tärkeimmiltä osin vaiettiin täysin, maatalous oli muka suurin kysymys.
Niinistö-Lipponen toteutti sitten esim. emu-osuuden josta kerrottiin sitten jo äänestetyn.

Näitä sankareita on keskuudessamme hyvissä viroissa ja korkeissa asemissa vieläkin.
Miten me eu-alamaiset muistaisimme heitä parhaiten?

1

59

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • menköön loputkin

      "Katainen ihailee Kreikkaa.."
      Tää samainen Bangalos muuten kävi Suomessa itkemässä rahaa Kreikan tukemiseen, ja taas sille orjailtiin - rahaa lähti kun kerran suvaitsi pyytää.
      Ja nyt sitten vielä oikein ihaillaan noita saavutuksia.
      Vahinko ettei siellä neuvotteluissa ollut alkuaankaan kenessäkään miestä lopettamaan peli jo heti alkuunsa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      149
      2179
    2. 121
      1465
    3. Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan

      Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v
      Maailman menoa
      336
      1270
    4. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      140
      1190
    5. Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?

      Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni
      Ilmajoki
      65
      1185
    6. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

      Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
      Maailman menoa
      3
      1181
    7. Miten pääsee ujon naisen pään sisään?

      Siis tosi tosi tosi ujon...
      Ikävä
      141
      1159
    8. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      49
      1109
    9. Milloin bikineistä

      Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet
      Maailman menoa
      99
      978
    10. Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !

      Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast
      Kaste
      470
      977
    Aihe