SELVITYS SEURAKUNNASTA
1 Kor. 12:27. 1 Tess. 2:14. 1 Kor. 1:2. 1 Timot. 3:15.
Raamatullinen Jumalan seurakunta koostuu jokaisella paikkakunnalla niistä ihmisistä, jotka ovat uudestisyntyneet Pyhästä Hengestä. Joh. 3:3-5. ME kuulumme Jeesukselle. Olemme Hänen laumansa: Yksi lauma ja yksi Paimen! Meidät on kastettu upotuskasteella vedessä Jeesuksen Nimeen. Apt. 2:38. 8:16. 10:48. 19:5. 22:16. Kol. 3:17.
Jeesus on Ainoa Pelastaja, jonka ympärille kokoonnumme!
”Hän kastaa teidät Pyhällä Hengellä ja tulella!” Matt. 3:11. Apt. 1:5,8. 8:14-17. 10:44-48.
Jumala katsoo ylhäältä ja näkee jokaisella paikkakunnalla vain yhden Jeesuksen verellä lunastetun seurakunnan. Meidän tulee nähdä samoin. Hän on asettanut paikkakunnan rajat seurakuntansa rajoiksi. Muita alueellisia rajoja ei ole. Raamattu ei tunne esim., että seurakunnalla voisi olla valtakunnallinen keskusorganisaatio. Mm. seurakuntavirat annettiin paikkakunnittain. Tiitus 1:5. Ilm. 1:11. Efes. 4:11. Apt. 14:23. 20:28.
Samalla paikkakunnalla asuvat Kristuksen ruumiin jäsenet ovat kunkin paikkakunnan seurakunta. Uskovien perustamat laitokset, yhdistykset yms. eivät ole seurakuntia. - Ihmiset ovat seurakunta!!!
Oikean seurakunnan opinlähde on pelkästään Raamattu ja sen esittämä apostolinen usko alkuperäisessä muodossaan.
Jos sattuisi tilanne, että joku opettaisi kokouksessamme ohi Raamatun, ei sellainen olisi seurakunnan oppia. Seurakunnan oppi ei määrity sen mukaan, mitä vajavaiset ihmiset kokouksessa puhuvat. - Opetuksemme lähde, Raamattu, on muuttumaton! –
JA HUOM! Jumalan seurakunnassa ei ole ns. ideologista sananopettajaa (opin suuntauksesta päättäjää), joka olisi oikeutettu vaatimaan hänen opetuksiaan noudatettaviksi. – Esim. Luterilaisessa kirkossa on ideologisena opettajana Luther, adventismissa Ellen G. White, branhamilaisuudessa Branham, lestatadiolaisuudessa Lestadius, jne. – Seurakunnan toiminnassa emme tahdo pitää esillä korotettuja ihmisnimiä tai uskonsuuntien nimikylttejä.
Raamatullisessa seurakuntatoiminnassa opettajan viran saaneiden veljien tulee opettaa uskovaisia pysymään apostolien ja profeettain opetuksissa, alkuperäisessä kristinuskossa, ei omissa tai oppi-isiensä ihmisopeissa. Efes. 2:19-22 ja 4:11-15. –
Alkuaikana kaikki uudet uskoon tulleet ohjattiin apostolien opetuksen piiriin: ”…He pysyivät apostolien opetuksessa..” (Apt. 2:42). Samoin tulee edelleen toimia. Sananopettajat opettavat srk.lle alkuperäisen kristinuskon sanoman. Ja kaikki uskossa olevat yhdessä opettavat niitä opetuksia uusille uskoon tulleille! Kol. 3:16.
Jumalan seurakunnan toiminta ja opetus ei siis perustu tämän ajan ihmisten mielipiteisiin; eikä heidän yhteisesti tekemiinsä päätöksiin tai kirjoitettuihin uskontunnustuksiin. Meidän uskontunnustuksemme on vain Raamattu. ”Ei yli sen, mikä on kirjoitettu!” 1 Kor. 4:6. Ilm. 22:18,19.
Olemme Jeesuksen ja HÄNEN opetustensa ympärille kokoontunut lauma, ”jotka avuksi huutavat Herramme Jeesuksen Nimeä!” (1 Kor. 1:2) ilman muita nimiä.
Kirkkojen- ja kirkkoisien opetukset eivät kuulu seurakuntaamme. Sivuutamme KAIKKI apostolisen ajan jälkeen syntyneet uskonsuunnat oppeineen! Emme siis ole helluntailaisia, luterilaisia, vapaakirkollisia yms. laisia... Olemme kristittyjä, Jumalan seurakuntaan kuuluvia Jumalan lapsia.
Olemme palanneet aikaan, jolloin ns. kristillisiä kirkkoja uskontunnustuksineen ei vielä ollut! Jatkamme apostolista uskoa! 1 Joh. 2:24.
Seurakunta kaikkine oppeineen oli valmis noin vuonna 100 jKr. Senaikainen linja on käytössä Jumalan seurakunnan toiminnassa. Silloin ei ollut erottavia epäraamatullisia nimikylttejä ja jäsenkortistoja yms., jotka ovat hajaannuksen elementtejä. Luuk. 10:20.
Jumala tahtoo, että jokaisella Hänen omallaan on tämä YKSI KASVU- ja TOIMINTAPAIKKA omalla paikkakunnallaan. Pyhä Henki on sitten johdattava lisää kokouspaikkoja tarpeen mukaan. Kaikille riittää tilaa!
”… Kaikki katkeruus ja kiivastus ja viha ja huuto ja herjaus, kaikki pahuus olkoon kaukana teistä. Olkaa sen sijaan toisianne kohtaan ystävällisiä, hyväsydämisiä, anteeksiantavaisia toinen toisellenne, niin kuin Jumalakin on Kristuksessa teille anteeksi antanut.” Efes. 4:29-32. Joh. 13:34-35. 17:23.
Nämä opetukset pätevät Sinunkin paikkakunnallasi! __________________________________________________________
PS. Seurakuntatoiminta tapahtuu raamatullisen yhteysperiaatteen pohjalla. Tälle perustalle kutsumme kaikkia seurakuntalaisiamme, jotka vielä kuuluvat hajaannuksen periaatteella toimiviin nimikyltti-uskonsuuntiin.
Siunausta MEILLE!
Onkop helluntaikirkko seurakunta?
19
109
Vastaukset
- Hyvä nimi silleen
Mistä saat nimikyltin "Jumalan seurakunta"?
- Pääkonttorin mies
Kyllä noita kylttien valmistajia löytyy helposti googlella.
Suomessa tuolla nimikkeellä olevia seurakuntia yhdistää autoritäärinen johtaja ja muutama hänelle alistuneita.
- ei hellari
Niin! Raamattu ei todellakaan tunne paikkakunnalaa kuin yhden ainoan paikallisseurakunnan, joka koostuu uudestisyntyneistä uskovista, jotka ovat ottaneet Raamatun mukaisen upotuskasteen. Kaikki tuollaiset eri kyltit ovat epäraamatullisia ihmisten keksimiä nimityksiä. Ne ovat hajoittamassa Jumalan omia eroon toisistaan! Hajaannus ei koskaan ole Jumalan suunnitelma, vaan niin kuin Raamattu selkeästi opettaa "että he yhtä olisivat". Tämä on Jumalan tie ja Raamtun mukainen seurakunta!
- Kiinnostun ut
Samaa mieltä' "ei hellari".
Mutta miten laajasti asiasta välitetään? Vastaan otto vaikuttaa nihkeältä. En tosin tiedä, mutta arvelen.
- Raamatusta
Kysymys kuului:
"Mistä saat nimikyltin "Jumalan seurakunta"?
Vastaus:
"Apostolisena aikana seurakunnasta käytettiin nimeä Jumalan seurakunta. Nimi kuvaa omistussuhdetta: Seurakunta on Jumalan !!!
Seurakunnan nimiasian väärin ymmärtäminen on saanut aikaan eksyttävän harhan, jossa puhutaan jopa sen ja sen veljen seurakunnasta; tai se ja se veli perusti seurakunnan. Tuon kaltaiset lausunnot todistavat uskovien suuren tietämättömyyden Raamatun seurakuntaopetuksesta.
Tunnettua on, että ihmisten tekemälle seurakunnalle periytyy nimi perustajansa tai opin painotuksen mukaan. Esimerkkinä Lutherin perustama luterilainen kirkko tai helluntaitapahtumien pohjalle perustettu helluntaiseurakunta.
Myös Jumalan seurakunnalle on periytynyt nimi perustajansa mukaan. Jumala perusti seurakunnan Golgatan ristillä Jeesuksen sijaisuhrissa. Jumalan seurakunta on Golgatan voittotyön perustalle perustettu seurakunta, ”ja tuonelan portit eivät sitä voita” (Matt.16:18). Ajattele tätä! Iloitse tästä!
Katso seurakunnan nimiasia Raamatun faktoista käsin:
”Korintossa olevalle Jumalan seurakunnalle” (1 Kor. 1:2; 2 Kor. 1:1).
”Älkää olko pahennukseksi … Jumalan seurakunnalle (1 Kor.10:32; 11:16; 15:9).
”… että minä ylen määrin vainosin Jumalan seurakuntaa” (Gal. 1:13).
”Sillä teistä, veljet, on tullut niiden Kristuksessa Jeesuksessa olevien Jumalan seurakuntain seuraajia, jotka ovat Juudeassa” (1 Tessal. 2:14).
”että tietäisit miten tulee olla Jumalan huoneessa, joka on elävän Jumalan seurakunta” (1 Tim. 3:15).
Riittääkö vastaukseksi? Uskonnollispoliittiset yhdistykset kutsuvat itseään valheellisesti Jumalan seurakunniksi. Se on ihmisten antama nimitys, ei Jeesuksen.
- Etkö ymmärrä?
Älä höpise lappix. Etkö osaa lukea edellisiä raamatun sanoja seurakunnan nimestä?
- Jeesuksen nimessä...
Etkö ymmärrä? kirjoitti:
Älä höpise lappix. Etkö osaa lukea edellisiä raamatun sanoja seurakunnan nimestä?
Kaikki erinimiset eri seurakunnat sanoo omastaan Jumalan seurakunta.
Mutta se mikä sen vasta oikeasti Oikeaksi, RaamatunUT mukaiseksi Kristuksen Jeeusken käskyt pitäväksi ja täyttäväksi / ne kaikille hyväksi, "maailmalle valkeudeksi ja maalle suolaksi" riittävät, Kristuksen Jeesuksen kirkkaudeksi ja kunniaksi, Oikean Kristillisyyden tunnus merkit ilmentävästi ja täyttävästi osoittaa ja todistaa.
Se ne kun voi alkaa ilmenemään vasta Kristuksen Jeesuksen appostolista seurakuntaa ja seurakuntiaan / sitä kaikille hyväksi Jumalan valtakuntan yhteyden / yhtenäisyyden mahdolistavaa Kris. (leastukseksi) vaihtoehtoa, ns. Nooan arkkia (vertaus) Hänessä YHTÄ olevasti ja kaikessa YHTÄ pitävästi Totuudessa YKSI mielisesti, jokaista jäsentään myöden yhteiseksi hyväksi, mutta kaikille, ja kaikelle Luojan hyväksemme luomalle parhaaksi mahdolliseksi tarkoituksella ja tavoitteella keskinäisessä rakkaudessa ja huolenpitoyhteydessä elävästi ja toimivasti / rakentaviksi / vaikuttaviksi alkamalla, ja niillä Hänen kaikille hyväksi ehdoilla siihen saumattomaan yhteistyöhön yhtyviksi. Jossa kullekin on kutsumuksensa ja armoituksen mukainen paikkansa. Apostoleille, Profeetoille / profetoiville, opettajille, johtaville ym, eri palvelkuksen tehtäviin ja avustajiksi kutsutuille.
Joka edellytään näi Oikein, Täysi Kristillisesti, kaikille hyväksi Raamatun UT opetusten ja ohjeiden perustalle ja mukaisesti, suuhen, kaikessa jäsenistönään täydellisyys, päämääräisesti rakentaviksi, paikkakunnittain ja alueittan, kansakuntien laajuisesti yhdeksi jä'senistökseen Kristuksessa Jeesuksenssa osuus, Jumalan huone ja perhekunnaksi , yhdeksi verkostoksi järjestäytymisen.
Kristuksen Jeesuksen nimessä tääle kaikille hyväksi Jumalan valtakuntaa ja vanhurskautta etsivälle, kaikessa yhtenä jäsenistönään täydellisyyden (kaiken oikean ja hyväksi olevan täyttymyksen) päämäärä tielle, lähteviksi / yhtyviksi, kaikkia kutsuen ja haastaen.
Vähäinen, valkeudeksi / herätykseksi sanoman tuojaksi ja tämän em. Krist. vaihtoehdon puolesta, toimivaksi kutsuttu / armoitettu palvelijansa.
Ketkä ovat valmiit? Voi ilmoittautua! - Lohjanharjulta
Jeesuksen nimessä... kirjoitti:
Kaikki erinimiset eri seurakunnat sanoo omastaan Jumalan seurakunta.
Mutta se mikä sen vasta oikeasti Oikeaksi, RaamatunUT mukaiseksi Kristuksen Jeeusken käskyt pitäväksi ja täyttäväksi / ne kaikille hyväksi, "maailmalle valkeudeksi ja maalle suolaksi" riittävät, Kristuksen Jeesuksen kirkkaudeksi ja kunniaksi, Oikean Kristillisyyden tunnus merkit ilmentävästi ja täyttävästi osoittaa ja todistaa.
Se ne kun voi alkaa ilmenemään vasta Kristuksen Jeesuksen appostolista seurakuntaa ja seurakuntiaan / sitä kaikille hyväksi Jumalan valtakuntan yhteyden / yhtenäisyyden mahdolistavaa Kris. (leastukseksi) vaihtoehtoa, ns. Nooan arkkia (vertaus) Hänessä YHTÄ olevasti ja kaikessa YHTÄ pitävästi Totuudessa YKSI mielisesti, jokaista jäsentään myöden yhteiseksi hyväksi, mutta kaikille, ja kaikelle Luojan hyväksemme luomalle parhaaksi mahdolliseksi tarkoituksella ja tavoitteella keskinäisessä rakkaudessa ja huolenpitoyhteydessä elävästi ja toimivasti / rakentaviksi / vaikuttaviksi alkamalla, ja niillä Hänen kaikille hyväksi ehdoilla siihen saumattomaan yhteistyöhön yhtyviksi. Jossa kullekin on kutsumuksensa ja armoituksen mukainen paikkansa. Apostoleille, Profeetoille / profetoiville, opettajille, johtaville ym, eri palvelkuksen tehtäviin ja avustajiksi kutsutuille.
Joka edellytään näi Oikein, Täysi Kristillisesti, kaikille hyväksi Raamatun UT opetusten ja ohjeiden perustalle ja mukaisesti, suuhen, kaikessa jäsenistönään täydellisyys, päämääräisesti rakentaviksi, paikkakunnittain ja alueittan, kansakuntien laajuisesti yhdeksi jä'senistökseen Kristuksessa Jeesuksenssa osuus, Jumalan huone ja perhekunnaksi , yhdeksi verkostoksi järjestäytymisen.
Kristuksen Jeesuksen nimessä tääle kaikille hyväksi Jumalan valtakuntaa ja vanhurskautta etsivälle, kaikessa yhtenä jäsenistönään täydellisyyden (kaiken oikean ja hyväksi olevan täyttymyksen) päämäärä tielle, lähteviksi / yhtyviksi, kaikkia kutsuen ja haastaen.
Vähäinen, valkeudeksi / herätykseksi sanoman tuojaksi ja tämän em. Krist. vaihtoehdon puolesta, toimivaksi kutsuttu / armoitettu palvelijansa.
Ketkä ovat valmiit? Voi ilmoittautua!Oliko se Eskon kommentti?
- Jeesuksne nimessä...
Löytyykö muita Kristuksen Jeesuksen kirkkaudeksi ja kunniaksi, maailmalle valkeudekssi ja maalle suolaksi riitävän seurakuntansa ja seurakuntiensa / sen kaikille hyväksi Jumalan valtakunta Hänsessä mahdollistavan, Raamatun UT mukaisen, alkupeäisen tarkoituksen ja tavoiteen mukaiseksi ja mukaisesti toimivaksi / vaikuuavaksi, vasta Oikeasti Krist. vaihoehdon rakentajiksi kutsuttuja ja valittuja?
Niitä Hänsssä yhdeksi ja kaikessa yhtä pitäviksi, jokaista jäsentään myöden yhteiseksi hyväksi, mutta kaikille ja kaikelle, Luojan hyväksemme luomalle parhaaksi mahdolliseksi tarkoitukesella ja tavoiteella, keskinäisessä rakkaudessa ja huolenpitoyhteydessä, Totuudessa (Raamatun UT mukaisuudessa) YKSI mielisesti yhteyteen ja saumattomaan jäsenistö yhteistyöhön, tälle kaikille hyväksi "Jumalan valtakuntaa ja Hänen vanhurskautta etsivälle" kaikessa jäsenistönään täydellisyyteen pyrkivälle tielle lähtemään, ja niillä kaikille hyväksi Krsit. ehdoilla yhtymään valmidessa olevia?
Jonka ohessä / nyötä sitten se kaikki muukin pääsisi ja alkaisi lupauksensa mukaisesti tulemaan, kullekin turvalliseksi ja turvatuksi kaikinpuoliseksi hyvinvointi elämäksi ja tulevaisuudeksi koituvasti. - armahdettuveli
Taitaa seurakuntien aika olla ohi!?!..Ihmiset riitelee,niin paljon,ettei JumalanHenki vaikuta.Monilla on veljiään vastaan niin paljon ja kuitenkin tuovat lahjansa alttarille.
En puolusta kuppikuntia,mutta taitaa tulla alkuseurakunnan aika,jolloin kokonnutaan ihmisten kodeissa.Eletään ajassa jolloin profeetat puhuvat,mutta heitä ei oteta vastaan.Herran tuomiot alkaa,vaikka haukkuisitte lakihenkiseksi nippotelijaksi,niin Itkunaika on tullut!!- Hän on Herra, Jeesus
Kiitos Armahdettu veli!
Jeesus olkoon kanssamme! - Jeesuksen nimessä...
Niin se aika tulee sitten kun ei enää kukaan voi työtä tehdä.
Mutta NYT aika aika alkaa elämään ja toimimaan / vaikuttamaan Kristuksen Jeesuksen kirkkaudeksi ja kunniaksi, "maailmalle valkeudeksi ja maalle suolaksi" riittävää, Hänen apostolista seurakuntaa ja seurakuntiaan / sitä Jumalan valtakunta yhteyden / yhtenäisyyden Hänessa mahdollistavaa Krist. vaihtoehtoa, Kristuksessa Jeesuksessa / Raamatun UT mukaisuudessa YHTÄ olevasti ja kaikessa YHTÄ pitävästi, Totuudessa YKSI mielisesti, jokaista jäsentään myöden yhteiseksi hyväksi, keskinäisessä rakkaudessa ja huolenpito yhteydessä elävästi ja toimivasti / vaikuttavsti Rakkaudessa rakentavasti.
Oliko tälle, kaikille hyväksi "Jumalan valtakuntaa ja Hänen vanhusrkautta etsiväälle", kaikessa jäsenistönään täydellisyyteen pyrkimisen tielle lähtemään halukkaita? Johon suunta ja tie on perille asti Kristuksen Jeesuksen toimesta valmistettu ja selkeästi täyttymykseen asti viitoitettu. Mutta vieläkin sitä päämää kohti kulkijoita / pyrkijöitä vailla!! - Väännä rautalankasta
Jeesuksen nimessä... kirjoitti:
Niin se aika tulee sitten kun ei enää kukaan voi työtä tehdä.
Mutta NYT aika aika alkaa elämään ja toimimaan / vaikuttamaan Kristuksen Jeesuksen kirkkaudeksi ja kunniaksi, "maailmalle valkeudeksi ja maalle suolaksi" riittävää, Hänen apostolista seurakuntaa ja seurakuntiaan / sitä Jumalan valtakunta yhteyden / yhtenäisyyden Hänessa mahdollistavaa Krist. vaihtoehtoa, Kristuksessa Jeesuksessa / Raamatun UT mukaisuudessa YHTÄ olevasti ja kaikessa YHTÄ pitävästi, Totuudessa YKSI mielisesti, jokaista jäsentään myöden yhteiseksi hyväksi, keskinäisessä rakkaudessa ja huolenpito yhteydessä elävästi ja toimivasti / vaikuttavsti Rakkaudessa rakentavasti.
Oliko tälle, kaikille hyväksi "Jumalan valtakuntaa ja Hänen vanhusrkautta etsiväälle", kaikessa jäsenistönään täydellisyyteen pyrkimisen tielle lähtemään halukkaita? Johon suunta ja tie on perille asti Kristuksen Jeesuksen toimesta valmistettu ja selkeästi täyttymykseen asti viitoitettu. Mutta vieläkin sitä päämää kohti kulkijoita / pyrkijöitä vailla!!Mitähän sie tarkotat? En pääse kärryille. Mitä ehdotat?
- Jeesuksen nimessä...
Väännä rautalankasta kirjoitti:
Mitähän sie tarkotat? En pääse kärryille. Mitä ehdotat?
No sitä ULOS lähtöä, tästä pahan vallassa olevasta, vääryyden muakisetsi ja pahuuden puolesta toimivasta, saatanaa tuomiokseen palvelevasta, maailman tohuihin ja politiikkaan mukaitumisesta / niihin SYYSTÄ (kaikki vääryys) pahaksi / kärsmyksiksi ja valtaviksi turhiksi menetyksiksi seuraamusteen tuottamiseen osallisuudessa / puolesta elämisestä, toimimisesta ja vaikuttamisesta.
Sille ja siitä Krist. (pelastukseksi vaihtoehtoa) ns. "Nooan arkkia" (vertaus) rakentamaan, ja siihen paikkakunnittain ja alueittan, kansakuntien laajuisesti yhdeksi, YHTÄ oleviksi ja kaikessa yhtäpitäviksi, Totuudessa YKSI milisesti, jokaista jäsentään myöden yhteiseksi hyväksi, keskinäisessä rakkaudessa ja huolenpitoyhteydessä eläviksi ja toimiviksi / vaikuttaviksi järjestäytymällä / yhtyviksi.
Sitä Kristuksen Jeesuksen kirkkaudeksi ja kunniaksi, "maailmalle valkeudeksi ja maalle suolaksi" riittävää apostolista seurakuntaa ja seurakuntia / sitä Jumalan valtakunta yhteyden Hänessä mahdollistavaa vasta Oikeasti Krist. vaihtoehtoa rakentaviksi.
- Aika on paha
Ilmestys kirja 4 luvun jälkeen ei enää mainitakaan Seurakuntaa, ja kun katselemme ympärillemme eihän niitä enää olekaan.
Löytyy vain kirkkopalveluksia ja kirkkoja.
Ja kun luet ilmestyskirjaa eteenpäin niin huomaat kuinka laitos kirkot muuttavat sodoman porttia kohti.
Kirkkoissa hallitaan maailmallisesti ilman Jeesusta. - Jeesuksen nimessä...
Ei vain näytä niitä ennelle asettjiksi, Kristuksessa Jeesuksessa, jokaista jäsentään myöden, Hänessä YHDEKSI, yhtä oleviksi ja kaikessa YHTÄ pitäviksi, Totuudessa YKSI mielisesti, yhteiseksi hyväksi keskinäisessä Rakkaudessa ja huolenpito yhteydessä kirkkaudeksieen ja kunniakseen, maailmalle valkeudeksi ja maalle suolaksi riittävästi eläviksi ja toimiviksi / vaikuttaviksi, tästä pahan vallassa olevasta, saatanaa tuomiokseen / onnettomuuksikseen palvelevan maailman, Jumalan Sanan VASTAISESTI touhuista ja politiikasta, ja niihin mukautumisesta / osallisuudessa elämisesta, = puolesta toimisista ULOS kutsuttuja löytyvän!?
- Kristuslainen
Oletko branhamilainen?
- Jeesuksen nimessä...
Kristuslainen kirjoitti:
Oletko branhamilainen?
En, vaan kaikille hyväksi Kristuksen Jeesuksen seurakuntalainen. Sen rakentajaksi ja puolesta toimivaksi kutsumuksen / armoituksen saanut.
Vähäinen, valkeudeksi / herätykseksi sanoman tuojaksi, ja sen, vasta Oikeasti Krist. (pelstukseksi) vaihtoendon, ns. "Nooan arkkin" (vertaus) rakentajaksi yhteistyöhön kutsuttu palvelijansa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset
Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi534360Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron
Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal824049- 703518
Olisipa saanut sinuun
Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak963450Mitäs nyt sijoittajat?
Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no1072465- 352318
- 242199
- 362189
- 382179
Olisitpa se hellä
Ja herkkä minkä kuvan sain sinusta irl. Haluaisin että elämässäni olisi sellainen joka arvostaa minua juuri sellaisena k232064