Iltaespresso

Olen vuosikausia tehnyt kahvini yhden kupin mutteripannulla.
Sillon tällöin kokeilen muitakin, mutta parhaaksi kahviksi olen mileltänyt Pirkka-Espresson.
Sattu sitäpaitsi olemaan halvin saatavissa oleva :s

Nyt olen siirtynyt kokeilemaan papukahveja, ja ostin tarkoitusta varten käsiköyttöisen kahvimyllyn, sekä lukuisan määrän papupusseja (joitakin ei ole saatavissa 1kg pienemmissä erissä).
Kaikki tähän saakka kokeilemani ovat olleet miedomman makuisia kuin Pirkka, eivätkä mielestäni sovi muuta kuin aamukahviksi.
Iltapäivästä ne eivät yksinkertaisesti maistu miltään (jälkimakua lukuunottamatta, mutta se ei minulle riitä).
Epäilin, että jospa myllyni ei jauha tarpeeksi hienoksi tai tasakarkeaksi tms, ja ostinkin Krupsin terämyllyn todetakseni asian.
Mutta, uskokaa tai älkää, sillä hävisi aromit niin tyystin kaikista kokeilemistani, että eivät kelpaa edes aamukahviksi :(

Huomasin, että Pirkkaa saa isommasta marketista papuinakin, ja sitä aionkin vielä kokeilla, kunhan saan ensin nykyvarastoni edes puolitettua.
Mutta kertokaa nyt minulle, mikä on sellainen tarpeeksi väkevä kahvi mikä passaisi iltapäivällä tai jopa myöhemminkin. Minä oletan, että makuaisti turtuu päivän mittaan niin että vaatii vahvemman aromin.
Täytyyhän sellaisia löytyä kun baareissa saa lähes aina (tai hyvällä onnella!) ihan herkullisia kahveja.

Tähän mennessä olen kokeillut Paulidin tavallista ja Profondoa, LAVAZZA Cremosoa, Bar Italia Espressoa, sekä Bellarom Espressoa (Lidlistä)

1

141

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Juomakunnan päämies

      Meidän kahden hengen juomakunnassamme juodaan aamulla valmiiksi jauhetusta Pauligin tummapaahto-Presidentistä Philips-kahvinkeittimellä valmistettua suodatinkahvia.

      Iltapäivällä krupsautetaan pressot Krups-keittimellä. Espressokahvi ostetaan Lidlistä papuina kilon erissä ja kulloinkin tarvittava määrä jauhetaan juuri ennen valmistamista DeLonghi-sähkömyllyllä.

      Nämä ovat ennen muuta taloudellisten tekijöiden ohjailemia valintoja – kahvi-hifisteiksi emme tunnustaudu eikä meillä olisi sellaiseen varaakaan. Omat suut ovat tottuneet näihin halpiskahveihin, joten ne tyydyttävät kahvinhimomme oikein mukavasti. Jos tykötarpeista maksaa kaksin-kolminkertaisen hinnan, ei kahvista tule kaksi tai kolme kertaa nautittavampaa.

      Tavallisen suodatinkahvinkin ostaisin mielelläni papuina ja jauhaisin juuri ennen suodattamista, mutta kun paahtimot ja kauppa eivät tällaista meininkiä hinnoittelussaan ja tarjouskäytännöissään tue!

      Krups-pressokeittimen kahvaosaan on olemassa kaksi erikokoista siiviläsisäkettä – yksi yhtä, toinen kahta kupillista varten. Sen olen huomannut, ettei DeLonghi tahdo jauhaa yhden kupillisen vähäistä papuerää tarpeeksi hienoksi, jolloin pressostakaan ei tule oikein tarpeeksi vahvaa. Kun jauhettavaa on kerralla kahta kupillista varten, tulee hienompaa jauhetta ja tujumpaa tavaraa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      39
      10563
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      126
      10122
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      21
      7921
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      177
      6324
    5. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      30
      4902
    6. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      55
      4727
    7. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      117
      4066
    8. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      124
      3413
    9. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      62
      3127
    10. Adonikselle

      Kuvittelitko oikeasti, että ootan sua? Kuvittelitko, että voit noin vain vetäyttä ja kun tulet takaisin, kaikki on niin
      Ikävä
      221
      3060
    Aihe