tosi liiga

Yksi katsoja

Kaikki tutut ihmiset jotka seuraavat kiekkoa.Kannattaa,että viimeinen tippuu suoraan ja toiseksi viimeinen karsii. Ei tulisi noita joo joo pelejä. Vaasan nosto kapinetissa oli kaiken huippu.Ei tässä ole mitään tekemistä urheilulla ja osaamisella. Loppukin uskottavuus liigaa kohtaan koetuksella.Hävetkää päättäjät!!

1

109

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ehdottelija

      Näin 1990-luvun alkuvuosina syntyneenä en voi paljoakaan muistaa kyseisen vuosikymmenen kiekkoiluista. Siitä huolimatta itseäni kiehtoisi formaatti, jossa runkosarja pelattaisiin 12 joukkueen kesken. Runkosarjan jälkeen kahdeksan parasta menisivät pleijareihin ja sarjan jumbo menisi liigakarsintoihin. Tosin itse jakaisin kulta-, hopea- ja pronssimitalit runkosarjan kolmelle parhaalle joukkueelle sijoitusten mukaisesti. Jotta tähän ei todettaisi, että kyseisten mitalien arvo laskee, voitaisiin kyseisille joukkueille jakaa myös sijoitusten mukaiset rahapalkinnot hyvästä menestyksestä. Ja alemmista sarjatasoista en ehkä käyttäisi nimityksiä Mestis tai Suomi-sarja tai niin edelleen. Liigan jälkeen korkein olisi Ykkössarja, seuraavaksi Kakkossarja ja niin edelleen.

      Ongelmakohdaksi saattaisi ainakin koitua ottelumäärä. Kuusinkertainen runkosarja teettäisi 66 ottelua per joukkue. Se on kyllä paljon, vaikkakin NHL:ssä pelataan tätäkin enemmän pelejä. Toisaalta tuolla ottelumäärällä voitaisiin korvata tammikuun tasaukset, välisarjat, Lomarengas-kierros ja pronssipeli. Toisaalta, jos olisi kaksi kuuden joukkueen aluesarjaa, olisi helppo saada jokaiselle joukkueelle 60 ottelua. Joka tapauksessa pleijareihin sijoittaisin kolme kierrosta, eli puolivälierät, välierät ja finaali. Jokainen kierros pelattaisiin paras seitsemästä -periaatteella. Ottelusarjojen 1., 4. sekä 5. ja 7. ottelut pelattaisiin paremmin runkosarjassa sijoittuneiden joukkueiden kotikentillä.

      Liigakarsinnoissa voitaisiin käyttää samanlaista kaaviota kuin esimerkiksi keväällä 2000. Ottelusarjat voitaisiin pelata paras seitsemästä -periaatteella. Ottelusarjojen 1., 4. sekä 5. ja 7. ottelut pelattaisiin kotiedun omaavien joukkueiden kotikentillä.

      Tuli ehkä vähän sekavasti tämä malli esitettyä. Mutta toivottavasti ymmärsitte edes jotain. :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä

      Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai
      Ikävä
      96
      9453
    2. Persut: haluamme lisää veroja!

      Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki
      Maailman menoa
      76
      4917
    3. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      50
      4609
    4. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      8
      2388
    5. Numero josta kaivattusi tulee mieleen

      Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.
      Ikävä
      100
      1586
    6. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      43
      1420
    7. Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera

      Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota
      Lieksa
      53
      1330
    8. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1286
    9. Heräsin taas sinä mielessä

      Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?
      Ikävä
      64
      1262
    10. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      47
      1249
    Aihe