"Lämmin sää ja lähes sula maa rohkaisi myös kerjäläiset liikkeelle Kuopion keskustassa lauantaina. Torin poikki kävelleen reitille heitä osui kolme: kaksi miestä ja nainen.
Jokaisella oli kädessään muki, johon ohikulkija sai lanttinsa heittää".
http://www.savonsanomat.fi/savo/aikainen-kevat-toi-kerjalaisetkin-etuajassa/1777394
On vissiin kesätulossa ?
Aikainen kevät toi kerjäläisetkin
10
91
Vastaukset
- bbffnnfmfkdkdkflflxl
Kuu kiurusta kesään, puolikuuta peipposesta, västäräkistä vähäsen, romanista ripaus, pääskysestä ei päivääkään!
- Nimi tulee heti
Kyllä kerjääminen pitäisi lailla kieltää Suomessa ei tämä muuten lopu lisääntyy vaan tämä huono aines.Pitäisi saada näitä kotimaisia vaihtoehtoja näiden kerjääjien viereen niin nähtäisiin kenen kuppiin kolikko kilahtaa.Kyllä jos kotimaiset alkaisivat ammattimaisesti kerjätä niin kieltolaki olisi varma.Laittakaapa nyt nimikeräys lakialoiytteen puolesta ei tästä muuten mitään tule.
- Molotus alkaisi
Ne ajais suomalaiset kilpailija tois !
- Verottaja kuppaa
Eihän suomalainen saa rahaa kerjätä, vaan siihen tarvittaisiin rahankeräys lupa, verottaja vaatisi maksamaan verot ja varmaan syytettäisiin harmaasta taloudesta.
Lisäksi varmaan suomalainen joutuisi maksamaan ennakkoveroa ja verottaja voisi olla niin kiero, että laskisi kerjäämis tuloiksi 2000€/kk.
- Voi myös sylkeä
On hyvä potkaista aina ohi kulkiessa kerjäläisten kuppi nurin.
- Tosi on
Kevät tuo myös niiden tekemät asuntomurrot takaisin.
- Repa -.
Kaverin kanssa syötiin grillikylkeä yhden romanian mukelon naaman edessä tossa kampin torilla. Vedettiin sitten röökit ja heitettiin stumpit sen kippoon.
- vineotäti
Häpeä,vaikka en kannata kerjäämistä.se pitäisi kieltää ,ja Euroopan maiden tulisi miettiä uudestaan tuota vapaata liikkumista,ja sallia se ehkä vain jos työpaikka valmiina.Mutta tuo kuvaamasi käytös on alle kaiken arvostelun,juntti,mikä juntti!
- Tosi on
Puhut asiaa vapaa liikkuvuus, mutta rehellisillä asioilla liikuttaessa. Maahan tulessa on oltava selvää missä majoituu, millä elää Suomessa olo aikansa.
Onko kyseessä loma, opiskelu, vierailu,töihin tulo vai mikä on matkan tarkoitus.
Tämä humanitäärinen hörhöily ja haihattelu on saatava loppumaan Suomessa. - Mönkerö
Kerjäläisillä on varmaan jano, kun pahvimukia ojentavat.
Olis hyvä pitää vaikka vesipulloa mukana ja kaataa aina siihen pahvimukiin vettä, kun sellainen tulee vastaan.
Vai olettekos nähneet suomalaisella katusoittajalla pahvimukia, johon voi laittaa rahaa soittajalle, joka tekee jotain rahan eteen, eikä vain istu tekemättä mitään.
Yleensähän katusoittajalla on soitin kotelo, johon voi muutaman kolikon heittää tai metallinen rahalipas, joka on rahan säilytykseen tehty.
On oikein auttaa köyhiä, mutta se on väärä tapa laittaa rahaa pahvimukiin, koska silloinhan tällainen kerjääminen ei lopu ja tulee vain lisää samanlaisia kerjääjiä, kun sana leviää, että suomessa saa rahaa istumalla kadunkulmalla pahvimuki kädessä.
Suomalaiset on opetettu siihen, että rahaa ansaitaan työtä tekemällä, ei kerjäämällä kadunkulmassa, kuten nämä kerjäläiset.
Eikä suomalainen lähde kadulle kerjäämään, jos ei ole työtä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen vaalilupaus oli euron bensa
Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.1212243Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin
Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n562176Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin
Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi501865EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa
Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt71407Topi osti Askon
Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan771395- 941377
Kastaa ja upottaa on eri sanat
Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan2191161Uskomatonta touhua!
Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki311150Oliko se oikeasti epäselvää
sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men621123- 68989