tarpeeksi maata ryssille. "Putin vastasi puhelinneuvottelussa Obamalle, että Venäjällä on oikeus suojella sen omia sekä venäjänkielisten intressejä Ukrainassa."
Suomessa tulee myös ajankohtaiseksi
kunhan myydään
2083
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
http://www.iltalehti.fi/ukrainan-kriisi/2014030218086074_uk.shtml
Juu!
Ja niin rikko Jenkitkin kansainvälisiä lakeja hyökkäämällä Irakiin, joten Obamana pitäsin kyllä turpani visusti kiinni!
Ja vitullako ne ryssät sieltä kotimaastaan, Ukrainasta, mihinkään lähtee vaikka joku musta murjaani toisella puolella maailmas puhelinterroriois KUINKA?!? Ja SE on ainakin varma, että Obaman möykkääminen ei vaikuta millään muotoa Venäjän ja Ukrainan väliseen Sevastopolin laivastotukikohtasopimukseen! :/
Joten: Koittas sekin keskittyä olennaiseen uhoomatta täyttä paskaa, ja pyrkis ennemmin liennyttelemään tota tähän asti TAKUULLA maailmankaikkeuden verettömintä valkankaappausta! ... Jos on olevinaan läheskään niin fiksu, kun antaa ymmärtää.
eiköhän niitä piakkoin ala olla täälläkin jo niinpaljon jotta neissyr oikeuksia pitää puolustaa asevoimin... sehän on niitten nykyinen doktriini.
On se vaikeeta kun ei me jakeluun vaikka rautanaulasta kääntäis? :/
Btw: Tiesitkös sen, että Jenkkidoktriini taas sanoo, että jopa heikäläisten OMAISUUDEN kaltoinkohtelu antaa niille oikeuden puuttua asioihin vaikka sotilaallisesti! :)
Joten: Käväseppäs polttamassa lähin McDonald, niin saadaan lentotukialus itämerelle ja toinen pohjanlahdelle pommittamaan Suomea! :)
Nimenomaan juuri näin. Riittää jotta kielenä on venäjä. Mitenköhän Viron veljet suhtautuvat Putinin lauseeseen?
"Venäjän presidentti korosti, että Venäjän maanmiehille on tällä hetkellä olemassa todellinen uhka Ukrainassa.
Putin painotti, että jos väkivalta leviää edelleen Ukrainan itäisille alueille, Venäjä pidättää oikeuden suojella venäjänkielistä väestöä."
www.aapinen.fi :)
Sä et taida tietää kovinkaan paljon Ukrainan tai Krimmin alueen historiasta? Putin ajattelee koko Ukrainan alueen osana venäjää, aivan kuten Etelä-Ossetian ja Georgiankin maa-alueet Tsetseniasta puhumattakaan.
Putin on tällä hetkellä saatanan vaarallinen mies, joka on liikkumassa sellaisille vesille laivastotukikohtineen, että sillä saadaan koko Euroopan vakaus kerralla päälaelleen.
Että jospa siirtyisit TimTT vaan rajan taakse ryssälään puolustuspuheidesi kera :)
Joo kyl se käy!
Välittömösti sen jälkeen kun mä nään SUT syöksymässä NATO-univormussa pistin tanassa kohti Ukrainaa!? :D
Noi sun säälittävät juttus kyllä vaikuttaa niin naiveilta, että uskosin kyllä ettet sä o viel ees asevelvollisuusikänenkä? :/
Joten: tui tui, Ota keksi?
Kummallista? Taidat nyt TimTT haksahtaa aavistuksen väärille urille..
Ota ensin selvää miten sotilasyhteisö toimii, ennen kuin lauot noita lapsellisia kommenttejasi ihmisten ilmoille :)
Jos luulet että nyky-yhteiskunnassa riittää omavarainen maanpuolustus, niin vertauskuvana voisit tarkastella Suomen todellisen uhkakuvan luovan venäjän varustelutasoa.
Nimim.
Jalkaväkimiinat takaisin
Sulle riittää yks miina!
Tulee ajankohtaiseksi jo aiemmin. Suomessa on jo venäläisvähemmistö sekä niitä, jotka haluaisivat Suomen osaksi Venäjää.
Kenelle Suomi kuuluu, Venäjälle, Somalialle vai Virolle?
mietteliääksi! Nythän venäläiset ostaa maat, virolaiset kerää veroja ainakin viinoista ja mehuista jo, ja somalit hallitsee rasismikortillaan!
Unohdit EUn! Joten kyllä ainakin 50 % Suomesta kuuluu jo keski-eurooppalaisille!
sotilaallinen unioni vitun_ääliö.
tapahtunut jotain suurempaa on Suomi joutunut mukaan tahtoen tai tahtomattaan, katsokaa historiaa.
Höpö höpö!
Viimeaikojen merkittävimmät konflit:
- Irakin molemmat sodat = Suomella ei osaa ei arpaa!
- Jugoslavian sota = samoin!
- Arabimaiden kapinat = Kuin myös!
Mainitseppas ennemmin että millloin Suomella muka viimeksi ON ollut osaa tai edes arpaa!?!
(Saanko arvata? Vastaat Jatkosota?)
ollut suurempaa? Taidat olla hieman yksinkertainen.
Kokkisota!
Tämä on ihan totta. Venäläisissä maahanmuuttajissa ei sinänsä ole vikaa, ei ehkä niissä tonttien ostajissakaan, vaan kyse on uhkan tai riskin kasvattamisesta.