Henkirikokset vahvassa laskussa

Taas kylmää kyytiä huuhaalahkojen huuhaatyperyyksille:

http://www.hs.fi/kotimaa/Suomessa tehty viime vuosina poikkeuksellisen vähän henkirikoksia/a1393727465755

>>>< Suomessa on tehty poikkeuksellisen vähän henkirikoksia kahtena viime vuonna. Lasku on alkanut 1990-luvun puolivälistä, kertoo Oikeuspoliittisen tutkimuslaitoksen erikoistutkija Martti Lehti.

"Kysymys on pidempiaikaisesta muutoksesta. Osin laskuun on vaikuttanut väestön vanheneminen. Se selittää laskusta ainakin kymmeneksen", Lehti sanoo.

Henkirikosten määrä lähti nousuun vuoden 1969 jälkeen, ja nyt ollaan Lehden mukaan palaamassa 1960-luvun henkirikosmääriin. Hän kertoo, että samanlaista kehitystä on tapahtunut muissakin läntisissä teollisuusmaissa.

Viime vuonna Suomessa tehtiin ennakkotietojen mukaan 112 henkirikosta ja toissa vuonna 107, kun vuosina 1990–2011 niiden määrä on vaihdellut 131:stä 189:ään.

Viidentoista viime vuoden aikana ovat vähentyneet erityisesti työelämässä olevien miesten tekemät henkirikokset.

Suurimman osan henkirikoksista tekevät työttömät alkoholistimiehet. Kyse on pääasiassa miehistä, jotka eivät ole koskaan olleet työelämässä. Tähän joukkoon kuuluvat yleensä myös uhrit. >>>>

Alkoholistit tappavat kännissä toisiaan silloin tällöin ja tavallinen ihminen saa elää aivan rauhassa, jos ei kuulu viinamäen miehien porukoihin.

7

75

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • [][] Suurimman osan henkirikoksista tekevät työttömät alkoholistimiehet. Kyse on pääasiassa miehistä, jotka eivät ole koskaan olleet työelämässä. Tähän joukkoon kuuluvat yleensä myös uhrit. >>>>

      Alkoholistit tappavat kännissä toisiaan silloin tällöin ja tavallinen ihminen saa elää aivan rauhassa, jos ei kuulu viinamäen miehien porukoihin. [][]

      Mielenkiintoista tiedettä! Olet itse, bushmanni, ristiriidassa tuon tilastotieteen tuloksen kanssa. Sillä sinähän totesit vastikään, että tappamiset (mm. sodat) ovat uskontojen syytä ja tähtäsit hauleillasi nimenomaan kristinuskoon. Nyt yhtäkkiä juomarit tappavat toisiaan.

      • >>> Mielenkiintoista tiedettä! Olet itse, bushmanni, ristiriidassa tuon tilastotieteen tuloksen kanssa. Sillä sinähän totesit vastikään, että tappamiset (mm. sodat) ovat uskontojen syytä ja tähtäsit hauleillasi nimenomaan kristinuskoon. Nyt yhtäkkiä juomarit tappavat toisiaan. >>

        Väkivaltaa on aika ollut yksilöiden välillä, kuten raamattukin hienosti kertoo, mutta tämä yksilöiden välinen väkivalta on vähenemässä kuten sodat ja muukin kauheus, sillä ihminen ei ole enää taikauskon vallassa, vaan sivistys on tuonut ihmisissä esiin myös muita puolia kuin vain väkivaltaisuus, jota raamattukin oikein alleviivaamalla korostaa hehkuttamalla erilaisista jumalan määräämistä kansanmurhista ja muista kauheuksista.

        http://yle.fi/uutiset/elamme_maailmanhistorian_rauhallisinta_ja_vakivallattominta_aikaa/5441316

        Tietenkin niissä maissa, joissa etenkään miespuoleisilla henkilöillä ei ole työtä, eikä oikein sivistystäkään, niin ihmiskunnan alkukantaiset tavat vielä niittävät satoaan.


      • AnttiVKantola: «Eurooppa on Maan msuta läiskä, vaikka on niin kovin pieni. Keskiaikainen pimeys, hitleriläisyys, eutanasia . . .»

        Sodat, tietämättömyys ja julmuudet eivät mitenkään ole Euroopan historian erityisominaisuus. Eurooppa Rooman valtakunnan perillisenä on historiallisesti ollut pitkän aikaa kristinuskon kotimaa. Ja täällä pimeydestä ja julmuudesta on paljolti ollut vastuussa kristillinen kirkko.

        Eutanasia on aidosti vaikea aihe eikä siihen ole mitään itseoikeutettua totuutta. Eurooppa ei ole siinä suhteessa mitenkään erityisen harhautunut.

        «Tutkimus: Suomi on naisille EU:n toiseksi väkivaltaisin maa.
        http://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/tutkijat--naisiin-kohdistuvaa-seksuaalista-vakivaltaa-eniten-afrikassa/2801602»

        Eniten väkivaltaa löytyi koyhästä Afrikasta. Euroopan Unionin alueella globaaalisti vertaillen on aika vähän väkivaltaa. Tietenkin myös sen sisällä on oma jakaumansa. Tilastoja tosin vääristää se, että vain ilmoitetut tapaukset tulevat mukaan lukuihin.

        «Raamattu opettaa, ettei tasa-arvo riitä, vaan naista pitää suojella.
        Pitää kohdella niinkuin heikompaa astiaa.»

        Raamattu opettaa sekä Vanhassa että Uudessa Testamentissa, että nainen on miestä vähäarvoisempi ja kuuluu alistettuun asemaan. Vanhan Testamentin puolella nainen oli kovin huonossa asemassa, mutta eivät Paavalin kehotuksetkaan ole tätä päivää. Sivistysmaissa ymmärretään tasa-arvo juuri niin, että heikkoja pitää suojella ja tukea, jotta heillä olisi yhtäläiset oikeudet.


    • Jo vuosia on maailma tiennyt - paitsi sokeat suomalaiset - että Suomi on huippumaa tässä.
      naisiin kohdistuva väkivalta.

      http://suomenkuvalehti.fi/jutut/ulkomaat/vakivaltainen-suomi-sofi-oksanen-sittenkin-oikeassa/

      Vain Raamattu puolustaa toden teolla naisten oikeuksia. Jeesus Nasarealainen Uudessa Testamentissaan nöyrtyy arvostamaan naista ja antaa esimerkin kaikille kristityille.

      Raamattu opettaa suojelemaan naista silläkin tavalla, että miehen on otettava päävastuu yhteisistä töppäilyistä, vaikka ratkaiseva tekijä olisikin nainen. Nimittäin kun nainen haukkasi kiellettyä hedelmää ja antoi miehellekin, mieheltä Jumala kysyi, mitä oletkaan tehnyt.
      Niinikään, kun Saara naurahti Jumalan lupaukselle, kysyi Jumala Aabrahamilta, eikä Saaralta, miksi Saara nauroi.
      Vahvempi liittokumppani ottaa vastuun; niinhän on myös Jumalan ja ihmisen välisessä liitossa, uskonliitossa tai sanoisinko: armoliitossa.

      Uusi Testamentti opettaa, että jos mies tahtoo olla perheen pää ihan oikeasti, hänen on oltava tarvittaessa valmis myös kuolemaan perheensä puolesta ja on elettävä niin taitavasti, että on kuin Jeesus perheelle. Moni tahtoo käskeä, mutta harva uhrautua. Jeesus uhrautui - siksi hänellä on valta myös käskeä.

      antti

      • AnttiVKantola: «Vain Raamattu puolustaa toden teolla naisten oikeuksia.»

        Kuinka sokea näkevä ihminen voi olla?


      • toden, totta.
        v.aari kirjoitti:

        AnttiVKantola: «Vain Raamattu puolustaa toden teolla naisten oikeuksia.»

        Kuinka sokea näkevä ihminen voi olla?

        Aivan, puhut harvinaisen totta. Jokainen mies, on näkevä, eli tietävä, ettei akkaasa saa lyödä ja hakata. Mutta, sokeana tuomiostaan hakkaa akkaasa, naistaan, ystäväänsä jne. Kuuntelin erään terapeutin kertomaa, kuinka hän oli hakattu, monet kerrat. Erään kerran hänen hampaansa kaiveltiin silmäkuoppien takaa ja korjattiin lyöntien jäljet.

        Eli todella, jokainen on näkevä, että niin ei saa tehdä, mutta sokeana pitävät Suomen tilaston huipulla ja lyövät.

        Raamattu sen tuomitsee, Jumala sen tuomitsee. Jumala on naiselle antanut lyömättömän suojan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko varattu minulle?

      Mieheltä kysyn.
      Ikävä
      251
      10879
    2. Mitä ensi viikolla tapahtuu?

      Mitä toivot, että ensi viikolla tapahtuu?
      Ikävä
      127
      6923
    3. Mitä Ajattelit Kun Näit Kaivattusi

      Ensimmäistä Kertaa?
      Ikävä
      95
      5603
    4. Vanhempi mies

      Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa
      Ikävä
      33
      4898
    5. Noloa että kaipasin sinua

      Toivottavasti et tunnistanut itseäsi. Ikävissään sitä on aika typerä.
      Ikävä
      41
      4161
    6. Minne sä aina välillä joudut

      Kun pitää hakemalla hakea sut sieltä ja sitten oot hetken aikaa esillä kunnes taas menet piiloon, en ymmärrä 🤔❤️ Oot ta
      Ikävä
      30
      3709
    7. On niin paha olla

      Tarviin jotain jolla turruttaa... Kuka voi auttaa.
      Ikävä
      61
      3474
    8. On niin vaikea olla lähelläsi

      En saa ottaa kädestäsi kiinni, en saa halata. En saa silittää hiuksiasi. Enkä saa sinua koskaan omakseni. ☔ Miehelle na
      Ikävä
      32
      3402
    9. Nyt peukut pystyyn

      Nyt kaikki peukut pystyyn, siirtopersu on aikeissa muuttaa Kannuksesta pois. Facebookissa haukkui tänään Kannuksen peru
      Kannus
      21
      2871
    10. Pehmeää laskua

      Sinulle. Muutaman kilsan päästä. Mieheltä, joka salaa välittää.
      Ikävä
      58
      2650
    Aihe