Kukaan ei uhannut häntä vaan hän lähti osana Venäjän kanssa punottua juonta. Epäilyttävästihän kaikki alkoi tapahtua juuri kun olympialaiset loppuivat. Ei tuo aikataulu voinut olla sattumaa. Ei, se oli ohjelmoitu niin ja toisaalta Janu uhrattiin tai hän uhrautui.
Janun häivyttyä nousi Ukrainassa valtaan oppositio ja näin Venäjä sai aiheen sotatoimiin, kuten olemme nähneetkin. Janu olisi voinut pitää opposition kurissa vaikka kesään asti mutta se tilanne ei olisi mahdollistanut Venäjän hyökkäystä. Nyt vallan luovuttaminen oppositiolle mahdollistaa sen ja sehän oli tarkoituskin.
Ovelaa touhua.
Janun häivyttyä nousi Ukrainassa valtaan oppositio ja näin Venäjä sai aiheen sotatoimiin, kuten olemme nähneetkin. Janu olisi voinut pitää opposition kurissa vaikka kesään asti mutta se tilanne ei olisi mahdollistanut Venäjän hyökkäystä. Nyt vallan luovuttaminen oppositiolle mahdollistaa sen ja sehän oli tarkoituskin.
Ovelaa touhua.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Tottakai venäläiset oli tehneet suunnitelmat valmiiksi, mutta tilanne nopeasti realisoitui Janukovitsin kaaduttua lopulta yllättäen, se oli yllätys jopa Venäjälle.
Venäjä hyödynsi syntyneen valtatyhjiön välittömästi, suunnitelmat tietenkin oli valmiina jo olleet olemassa miten toimitaan.
Yllätys oli oikeastaan se, kuinka helposti Ukrainan asevoimat on luovuttaneet aseensa ja tukikohtansa venäläisille joukoille.
En minäkään usko, että Januko kaatui. Kuka hänet olisi silloin kyennyt kaatamaan. Kyllä ukko läksi ihan itse ja Medvedjevin sanojen mukaan palaa takaisin koska on "laillinen presidentti".
------Yllätys oli oikeastaan se, kuinka helposti Ukrainan asevoimat on luovuttaneet aseensa ja tukikohtansa venäläisille joukoille. -----
Aika taitavasti pohjustettu valloitus, suoraan sanoen ihailtavaa. Kuten Hitlerin toteuttamat kaappaukset aikoinaan. Analogia kaikessa on mitä ilmeisin. Taustalla näyttää olevan mitä mestarillisin juonien kudelma.
Lännellä ei ole mitään kykyä vastata tähän kyvykkyyteen. Pidetään vain kokouksia kuten pitää Suomen johto omista ongelmistamme.
poikittaisella G8-kokouksella. Se on tosi kova juttu.
Lisäksi on luvattu lähettää Catherine Ashton Moskovaan lukemaan lakia Putinille. Se on vielä kovempi juttu.
Kyllä Moskovassa vavistaan.
ja yllätys myös Venäjälle.
Ukrainan parlamentti sai konkurssipesän hoitaakseen. Venäjä ryhtyi kiireesti käyttämään tilaisuutta hyväkseen. Onhan nyt mahdollista palauttaa osa entistä Neuvostoliittoa Venäjän valtapiiriin tekosyynä venäläisten suojeleminen. Tosin heitä ei Ukrainassa mikään uhkaa, mutta mitä siitä.
Vaarassa ovat ukrainalaiset, joita piestään Harkovan mielenosoituksissa oikein itämaisella kiihkolla.