Lännen palkkasotilaiden osuus Ukrainassa

näin on

Lännen palkkasotilaat Ukrainan vallankaappauksen kärjessä

Ei ole lainkaan uutta tietoa, että länsimaiden rahoituksella toimineet joukkiot kaappasivat vallan Ukrainassa, mutta Israelin ja Venäjän mediat esittelevät nyt yksityiskohtaista tietoa Kiovan tapahtumista ja lännen palkkasotilaista kypärien, univormujen, maskien sekä aseistuksen takana.

Venäjän televisio on esitellyt sunnuntaina haastattelun Kiovan ääriryhmien toimintaan osallistuneesta venäläismiehestä, joka kertoo länsimedian visusti vaikeneman puolen Kiovan mellakoista ja Oikeisto Sektorin väkivaltaisuuksista. Israelin valtamedia esitteli puolestaan entisen israelilaissotilaan, joka on johtanut joukkuetta väkivaltaisuuksissa.

Kymmenet palkkasotilaat Yhdysvalloista, Saksasta, Turkista, Puolasta ja muista maista muodostivat huomattavan osan Ukrainassa väkivaltaisuuksiin osallistuneista mellakoitsijoista, kertoo Oikeisto Sektotin toimiin osallistunut aktivisti, joka pidätettiin Venäjän rajalla Bryanskin alueella. Venäjän televisiossa, Russia-24-kanavalla, haastateltu nuori mies kertoi nimekseen Vladislav.


Hän kertoi ulkomaalaisten taistelijoiden saapuvan Kiovan Itsenäisyys-aukiolle kantaen sotilasunivormuja, jotkin heistä ovat myös aseistettuja.


"He tulivat käyttäen samanlaisia sotilasunivormuja. Näin heidäm usein olevan yhteydessä turvajoukkojen kapteenien kanssa ja allekirjoittavan papereita. Voin myös kertoa arviot heidän lukumäärästään. Siellä oli noin 60 amerikkalaista. Saksalaisia oli 30, 40 tai 50. Siellä oli myös puolalaisia, turkkilaisia ja monia muita", hän kertoi haastattelussa.

Kun kysyttiin mikä on tämänhetkinen tilanne Itsenäisyys-aukiolla, hän kertoo että "ihmiset aukiolla ovat kyllästyneitä, huumeissa tai humalassa... heillä ei ole tekemistä."

6

204

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • avohoito

      Ja ne lääkkeet...

    • Jacobson-Schwartz

      Toimintaa koordinoidaan Washingtonista, josta toimintaa myös rahoitetaan. Washingtonissa toimijoita ovat sekä oikeistolaiset juutalaistaustaiset säätiöt että liittovaltio. Toimijoilla on lista kaapattavista valtioista, vastaavat tavoitteet lähi-idässä on jo miltei saavutettu.

      Euroopan unionin komissio on myös selvästi mukana, samoin alueella oleva julkinen ja yhtiömuotoinen tiedonvälitys. Todennäköisesti myös alueella toimivia säätiöitä on sekaantunut asiaan, esimerkkinä unkarinjuutalaisen György Schwartzin Open Society Fund.

      Kansainvälisen valuuttarahaston IMFn mukana oleminen osoittaa myös YKn sekaantuneen asiaan. Se on varautunut myöntämään Ukrainan kaappareille taloudellista ns. apua, joka sisältää myös puuttumisen maan sisäpolitiikkaan.

    • ghgfjhgjghf

      http://www.youtube.com/watch?v=1z6_5Vd8R5M

      USA suunnitteli tämän vallankaappauksen ja nyt syyttää Venäjää, joka yrittää hillitä tilannetta. USA haluaa tuon Venäjän vieressä olevan maan omiin käsiinsä, niin kuin otti aikoinaan Iranin. Kuunnelkaa John Perkinsiä, joka selittää, miten tämä toimii: http://www.youtube.com/watch?v=7fVAifnnlg0 Milloin on vuorossa Suomi? Olemmehan mekin lähellä Venäjää ja voisimme olla USA:lle sopiva tukikohdan paikka. Onko johtajat jo lahjottu? Jos on yritetty ja epäonnistuttu, milloin lähetetään seuraava porukka? Kuunnelkaa miestä, joka ennen teki työkseen tuota maiden alistamista USA:n korporaatioiden alle.

    • ikikiukio8ukol

      Miksei tutkittu USA:n lähetystön tiloja ja siellä toimivaa yksityistä BW turvafirmaa (sama, joka teki Irakissa tuhansien siviilien joukkotappoja)??

      Kysy Tuomioja sitä seuraavassa haukottelukokouksissanne!

      • Koroljov

        Palkatut provokaattorit, joita länsi ja sen tukema Kiovan juntta ovat soluttaneet Krimille, ovat yrittäneet järjestää ampumavälikohtauksia Krimin niemimaan pohjoisrajalla. Venäjä kun turvasi Krimin aseman ilman mitään verenvuodatusta, ja sekös Venäjän länsimaisia ja ukrainalaisia vihollisia harmittaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.

      Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.
      Sinkut
      238
      1532
    2. Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi

      Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va
      Maailman menoa
      301
      1136
    3. Sysmän "ilon päivä"

      Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan
      Sysmä
      69
      829
    4. Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä

      Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä
      Ikävä
      48
      733
    5. Pakko myöntää mies

      En mä aina ihan rehellinen sulle ollut
      Ikävä
      120
      653
    6. Riitastako pelastaja

      Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt
      Kemijärvi
      36
      615
    7. Joka ilta mietin

      sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka
      Ikävä
      27
      595
    8. Timo Vornanen.

      On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.
      Maailman menoa
      49
      555
    9. mielikuva

      Mitä luulet hänen ajattelevan sinusta?
      Ikävä
      43
      527
    10. Luottamus

      Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.
      Ikävä
      94
      525
    11. 45
      507
    12. 32
      501
    13. Kadutko mies sitä miten reagoit?

      ..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺
      Ikävä
      48
      495
    14. Mikä kaivatullesi

      On tärkeintä elämässään?
      Ikävä
      32
      474
    15. Millaisen talvitakin haluaisit?

      Talveen vielä aikaa, mutta talvitakit tulleet kauppoihin. Millainen olisi unelmiesi talvitakki? Itse tykkäisin jostain
      Sinkut
      77
      451
    16. Onko kahvila Retro samalla pub???

      Netin mukaan anniskeluoikeudet. Käykö tuolla kaljoitteluporukkaa? Onko iltaviihdettä? Olen muuttamassa marraskuussa Kuhm
      Kuhmo
      8
      427
    17. Olisitko nainen ihan nolona

      Jos et saisikaan sitä nousemaan...
      Sinkut
      77
      422
    18. Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki

      Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K
      Viihde ja kulttuuri
      7
      402
    19. Iivari esittää poliisin tutkintaa

      Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivari on pannu ison pyörän liikkeelle. Entinen Kemijärven historian lyhimmän kaupunginj
      Kemijärvi
      21
      401
    20. Oletteko täyttä sataa?

      Muuta etunimienne kirjaimet numeroiksi. Esim. Mia ja Risto siitä tulee 8 numeroa. Laske ne yhteen . Paljonko tulee?
      Ikävä
      33
      400
    Aihe