Kuolleista herättäminen

Miksi ihmeessä en koskaan ole löytänyt yhtäkään artikkelia tiedelehdistä otsikon aiheesta? Jos noin suuria ihmeitä tapahtuu niin olisi maailmansensaatio. Ei edes ihmeparantumisista. Miksi? Onko hihhulien hoopotusta koko juttu?
1296
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

En tiedä, oletko uskova, joka haluaisi todisteita siitä, että sellaisiakin tunnustekoja, kuin kuolleista herättämisiä tapahtuu, vai oletko uskosta osaton, joka kyseenalaistat kristinuskoa, koska kuolleita ei näytä heräävän, eikä ihmeparantumisistakaan tiedelehdeissä raportoida.

Olet varmaan törmännyt artikkeleihin, joissa kuolleiksi jo todetut ovatkin toipuneet täysin toimiviksi ihmisiksi. Missä tilassa henkilö on ollut, siitä ei ole perusteellista tutkimusta, koska kuolleeksi julistettua ei tutkita erityisellä tavalla missään laboratoriossa, vaan lääkäri vain toteaa keskeisten elintoimintojen pysähtyneen. Kristityt eivät rukoile vainajien puolesta, eivätkä polvistu vainajien viereen pyytämään Jeesusta herättämään pois nukkuneen takaisin tähän maalliseen elämään. Me emme toimi ruumishuoneissa vaan rukoushuoneissa. Kuolleista herättäminen on äärimmäisen poikkeuksellinen tapahtuma - matkamme päämäärä on iankaikkinen elämä kirkkaudessa emmekä edes toivo, että kerran kuoltuamme heräisimme vielä takaisin tässä ajassa näkemään tämän maailman melskettä.

Ihmeparantumisia sen sijaan tapahtuu huomattavissa määrin. Niitä tapahtuu sekä kristilisissä piireissä, että muutenkin. Kristityt rukoilevat sairaiden puolesta siitä yksinkertaisesta syystä, että Jumalan Sana meitä siihen kehottaa. Kaiken lisäksi sairaiden parantaminen on yksi niistä armolahjoista, joita Pyhä Henki Jeesuksen seuraajille kaikkina aikoina antaa. Todistuksia sairaiden parantumisista on kaikkialla ja eri seurakunnissa saamme kuulla niistä usein todistuksia. Itse kävin seurakunnan kokouksessa kaksi viikkoa sitten, jossa n. 20-vuotias nuori nainen todisti, kuinka Jeesus paransi hänen pahan selkävaivansa hänen ollessaan ulkomailla lähetysaktiossa. Itse nuori nainen ei ollut uskonut mitään tapahtuvan, mutta hän suostui rukoiltavaksi - hän kertoi seurakunnalle, kuinka hän koko lämpimän virran menevän kehonsa läpi ja yllätyksekseen huomasi vaikean selkäkivun poistuneen.

Nykyään on liikkeellä laajalti ns. äärikarismaattisia liikkeitä, joissa korostetaan tunnustekoja, uskovian voimaa ja valtaa. Pitääkseen yllä voittotunnelmaansa äärikarismaattiset piirit voivat langeta ylikorostamaan kaikkia ihmeitä siinä määrin, että parantuneiksi julistetaan myös ihmisiä, jotka eivät ole koskaan parantuneet. Kokoustilanteessa sairas saattaa jopa todistaa terveydestään - hän voi tehdä sen, koska "täytyy uskoa eikä epäillä". Monissa tapauksissa lääkärien tutkimukset myöhemmin todistavat, ettei mitään parantumisihmettä olekaan tapahtunut. Tällaiset ihmeiden harhaiset korostukset eivät voi mitätöidä Jeesuksen todellisia tunnustekoja meidän aikanamme ja meidän keskuudessamme.

Jos sana hihhuli tarkoittaa tiettyjä äärikarismaattisia piirejä, niin monenlaista hoopotusta niihin todellalkin liittyy. Jeesus on syntiemme anteeksiantaja, eheyttäjä ja myös usein tässä ajassa jo terveeksi tekijä. "Koko juttuun" kuuluuvat siis myös todelliset, Jeesuksen nimessä tehdyt, ihmeparantumiset.

Äänestä
  • Juurikin noin.
    Tärkeää on tiedostaa, että uskon päämäärä on sielujen pelastus - Jumala tahtoo, että jokainen tulisi tuntemaan totuuden ja uskoisi Häneen. Pelastava usko syntyy Jumalan Sanan kuulemisesta, eikä tunnusteosta. Jeesus vahvistaa tämän kertomuksella rikkaasta miehestä ja Lasaruksesta - rikkaus vie toisen kadotukseen, mutta köyhä Lasarus pääsee uskossaan Taivaan kirkkauteen. Kadotuksen todellisuudessa rikas mies pyytää Aabrahamilta, että joku veisi sanan hänen veljilleen, että he voisivat tehdä vielä parannuksen kokematta samaa kohtaloa kuin rikas mies. Vertauksessa on kohta, joka vahvistaa: kuolleista herääminen ei tuo uskoa ihmisten paatuneisiin sydämiin:


    Luuk 15: 31 "Mutta Aabraham sanoi hänelle: 'Jos he eivät kuule Moosesta ja profeettoja, niin eivät he usko, vaikka joku kuolleistakin nousisi ylös'."

    Äänestä

Tapa pönkittää uskoa,ihme parantumisilla ei ole mitään tekemistä uskon kanssa,elimistö voi korjaantua ilman lääketiedettä,

Äänestä
  • Näin Raamattu valehtelee. Mark.8:11-12. Ja fariseukset lähtivät sinne ja rupesivat väittelemään hänen kanssaan ja vaativat häneltä merkkiä taivaasta, kiusaten häntä. Niin hän huokasi hengessään ja sanoi: Miksi tämä sukupolvi vaatii merkkiä? Totisesti minä sanon teille; tälle sukupolvelle ei anneta merkkiä. Toinen Raamatun paikka: Mattt.12:39. Mutta hän vastasi heille ja sanoi: Tämä paha ja aviorikkoja sukupolvi tavoittelee merkkiä, mutta sille ei anneta muuta merkkiä kuin kuin profeetta Joonaan merkki.

    Äänestä

  • Merkit seuraa? kirjoitti:

    Näin Raamattu valehtelee. Mark.8:11-12. Ja fariseukset lähtivät sinne ja rupesivat väittelemään hänen kanssaan ja vaativat häneltä merkkiä taivaasta, kiusaten häntä. Niin hän huokasi hengessään ja sanoi: Miksi tämä sukupolvi vaatii merkkiä? Totisesti minä sanon teille; tälle sukupolvelle ei anneta merkkiä. Toinen Raamatun paikka: Mattt.12:39. Mutta hän vastasi heille ja sanoi: Tämä paha ja aviorikkoja sukupolvi tavoittelee merkkiä, mutta sille ei anneta muuta merkkiä kuin kuin profeetta Joonaan merkki.

    Siis Jeesus valheesta kiini. Mark.16:17. Ja nämä merkit seuraavat niitä, jotka uskovat; ninun nimessäni he ajavat ulos riivaajia.....Luuk.21:25. Ja on oleva merkit auringossa ja kuussa ja tähdissä...

    Äänestä

Eihän tiedelehdet kerro Jumalan ihmeistä! Nehän pömkittävät oppinsaevoluutioteoriaan, joka on tdella huuhaata!

Mitä lienee nuo hihhulit! Onko ne joitakin pikkulapsia, jotka mekastavat päiväkodissa tai kaduilla?

Ihmeparantumisia tapahtuu kyllä, mutta niiden tapahduttua on mentävä lääkäriin ja lääkärin on todettava sairauden tai vammaisuuden oparantuneen. Ihmeparanutminen kestää lääkärin tarkastukset! Ei tiede lehti samasta syystä kerro niistäkään, koska sen uskomus perustuu Darwinin opetuksiin!

Äänestä
  • Sanoppas miksi minun pitäisi mennä lääkäriin kun olen parantunut 13 vuotta sitten rukouksen avulla,kerro syy miksi ? Ei järjettömänpää ajatusta voi olla,että rasittaa terveydenhoitoa ylimääräisillä lääkärikäynneillä , ja seisoo sitten kadunkulmissa sen todistuksen kanssa ja esittelee sitä ,mikä mieletön vaatimus. Olen kyllä monelle asian kertonut ,mutta siinäkin pitää olla viisautta ,ei juoksemassa joka paikkaan ja huutamassa ,olen parantunut,olen parantunut....Tiedän itse mistä parannuin,se riittää minulle ja kiitän siitä Jumalaa.

    Äänestä

  • Mitä pahaa evoluutiossa on,onko se huuhaata jos vain muutama prosentti uskoo luomiskertomukseen.
    Ei siitä tarvii väitellä,tosi asiat ratkaisee

    Äänestä

  • Järkeä voi käyttää kirjoitti:

    Sanoppas miksi minun pitäisi mennä lääkäriin kun olen parantunut 13 vuotta sitten rukouksen avulla,kerro syy miksi ? Ei järjettömänpää ajatusta voi olla,että rasittaa terveydenhoitoa ylimääräisillä lääkärikäynneillä , ja seisoo sitten kadunkulmissa sen todistuksen kanssa ja esittelee sitä ,mikä mieletön vaatimus. Olen kyllä monelle asian kertonut ,mutta siinäkin pitää olla viisautta ,ei juoksemassa joka paikkaan ja huutamassa ,olen parantunut,olen parantunut....Tiedän itse mistä parannuin,se riittää minulle ja kiitän siitä Jumalaa.

    Ensimmäistäkään parantumista rukouksen avulla ei Ile maailmassa tapahtunut. Jos joku näin väittää niin menköön vaikka aluksi Käpylän kuntoutuskeskukseen siellä on neliraajahalvautuneita katsotaan kuinka moni lähtee kävelemään.

    Äänestä

  • Järkeä voi käyttää kirjoitti:

    Sanoppas miksi minun pitäisi mennä lääkäriin kun olen parantunut 13 vuotta sitten rukouksen avulla,kerro syy miksi ? Ei järjettömänpää ajatusta voi olla,että rasittaa terveydenhoitoa ylimääräisillä lääkärikäynneillä , ja seisoo sitten kadunkulmissa sen todistuksen kanssa ja esittelee sitä ,mikä mieletön vaatimus. Olen kyllä monelle asian kertonut ,mutta siinäkin pitää olla viisautta ,ei juoksemassa joka paikkaan ja huutamassa ,olen parantunut,olen parantunut....Tiedän itse mistä parannuin,se riittää minulle ja kiitän siitä Jumalaa.

    "... olen parantunut 13 vuotta sitten rukouksen avulla,kerro syy miksi ?"

    Kahdella tapahtumalla ei välttämättä ole syy-seuraussuhdetta.

    Esimerkki: Kävin eilen illalla kakalla ja aamulla kun heräsin satoi lunta.
    Nämä ovat kaksi todellista tapahtumaa, mutta millään logiikalla niiden väliin ei saa vedettyä syy-seuraussuhdetta. Niin kuin ei saa vedettyä rukouksen ja parantumisenkaan väliin.

    Äänestä

Teillä on harsot silmillä,ette te näe ette huomaa,kuin paljon on ympärillänne Jumalan tekoja,siltikään te ette usko,vaikka näkisittekin ,alkasitte omaa teoriaa vain tuomaan,niin se on,ennenkun Jumala poistaa sen harson ihmisten silmiltä,siksi on vain usko Jeesukseen missä elää ja pelastuu,että karsinta taivaaseen on oikea,sinne menisi kaikki ei taivaaseen kelpaamattomatkin,mutta Usko karsii ne tosi uskovat,joille se paikka on tarkoitettu! Ari

Äänestä

Kyllä Jumalan teot huomaan ympärilläni nyt oli kysymys kuolleista herättämisessä ja ihmeparantumisista. Ari taas kerran sekoa sivuraiteelle.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Miksi? kirjoitti:

Miksi ihmeessä en koskaan ole löytänyt yhtäkään artikkelia tiedelehdistä otsikon aiheesta? Jos noin suuria ihmeitä tapahtuu niin olisi maailmansensaatio. Ei edes ihmeparantumisista. Miksi? Onko hihhulien hoopotusta koko juttu?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu