Yllättävän samanhenkistä tiedotusta Suomen medialla

Turmiola Tommi T.

Persuista ja Venäjästä. peittelevän epämääräistä ja valikoivaa.

Venäjän tapauksessa tuntuu kokonaan Nato- ja EU kiimassa uhohtuvan, mistä ja miten tuo oikein sai alkunsa, tälläkertaa Ukraina, mutta tuolta alueelta on aikaisemminkin ollut "lännen" masinoimia tilanteita, joista luonnollisestikin mediat syyttävät Venäjää. Kuitenkin tilanne kokonaisuudessaan huomioiden, Venäjä ollut oikeastaan Naton ja EU;n uhri ja joutuu jatkuvasti puolustautumaan erilaisilta hyökkäyksiltä - myös median, joka on todellakin valitettavaa, ettei viitsitä/haluta julkistaa totutta, vaan tuodaan julkisuuteen poliittinen sanoma, joka on määritelty Usa/Nato ja EU-politiikkaan sopivaksi. Surullisinta on, että tuo uppoaa suureen ryhmään tietämättömiä ihmisiä, joka luonnollisestikin on tarkoituskin - mutta vääristelty tieto ei ole totuutta !

6

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pakotteet ja

      Jättilama.. Jos Obaman uho toteutuu..

    • Demokratiakusetus

      Minne mahtaa Usa/Nato seuraavaksi hyöjätä demokratiaan aseilla viemään ja "rajojaan" puolustamaan. Toistaiseksi laajimmalla on tainnut Usan rajat olla Vietnamin sodassa :) Hieman on rahanpuutteen vuoksi rajat lähentyneet, mutta kaukana on edelleen ja saa olla tarkkana mihin lietesäiliön tontillaan jättää, etteivät tukitse Usan tiedustelupalvelu sitä ydin- tai biologiseksi aseeksi ja hyökkää maahan amerikkalaisia puolustamaan.
      Kovaa uhoa on lakukepillä, kun ei ole omaa suoranaista sotaansa saanut vielä mihinkään oikein syttymään.

    • pikku veikkaus

      Tommi, taidat olla venäjämielinen persu, etkö olekin?

      • 13 oikein

        Venäjämielisyys ja Putin-kiima ovat kuuminta hottia persulandiassa. Venäjällä ei homot, mamut, akat, hurrit ja viherpiiperöt hypi silmille.


      • isänmaallinen

        En voi mitenkään hyvällä omallatunnolla isänmaallisena ihmisenä tukea Venäjää. Suomen kuuluu olla länsimainen sivistysvaltio, eikä mikään barbaari itämainen takapajula, niin kuin Venäjä.


      • Turmiola Tommi T.

        En pidä itseäni varsinaisesti persuna, sillä kaikki idioottimaisuudet eivät todellakaan natsaa, mutta tällä hetkellä mm. EU-vaaleja ajatellen, ovat tai on ainoa mahdollisuus maltillinen persu.
        Kyse ei myöskään ole Venäjämyönteisyydestä, vaan siinä, että Venäjää on itseasiassa EU/Nato kusettanut taas kerran, ja sainoisiko niin, että määrätynlainen ymmärrys on tässä tapauksessa Venäjän puolella.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      93
      2168
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      45
      2132
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1855
    4. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      75
      1370
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      86
      1271
    6. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1151
    7. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1100
    8. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      58
      1048
    9. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      68
      969
    10. Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?

      Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.
      Luterilaisuus
      285
      910
    Aihe